ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2015 року справа № 823/268/15
м. Черкаси
12 год. 05 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
за участю представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю "Трансстандарт-2002" Матвєєвої М.О. - за довіреністю від 23.09.2014р.,
представника відповідача державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області Нечитайло С.П. - за довіреністю № 1155/23-01-10-017 від 19.02.20115р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Трансстандарт-2002" до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "Трансстандарт-2002", в якому просить:
- визнати незаконними дії державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, які полягають у внесенні в електронну базу даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" відомостей на підставі акта №24/23-01-22-04/31971392 від 21.01.2015 про результати проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Трансстандарт-2002" щодо документального підтвердження господарських відносин із контрагентами-покупцями та контрагентами-постачальниками за період січень - серпень 2014 року;
- зобов'язати державну податкову інспекцію у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області вилучити з електронної бази даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" відомості, внесені на підставі акта №24/23-01-22-04/31971392 від 21.01.2015 про результати проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Трансстандарт-2002" щодо документального підтвердження господарських відносин із контрагентами-покупцями та контрагентами-постачальниками за період січень - серпень 2014 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що за наслідками проведення позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Трансстандарт-2002", 21 січня 2015 року ДПІ у м. Черкасах складено акт №24/23-01-22-04/31971392, в якому встановлено завищення податкового кредиту на загальну суму 2430172,00 грн. та завищення податкових зобов'язань на суму 2429575,00 грн. за лютий, квітень - серпень 2014 року.
Представник позивача зазначив, що оскільки за наслідками проведення перевірки податкові повідомлення-рішення не приймались, а відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались, відповідач безпідставно анулював показники податкової звітності з ПДВ за лютий, квітень - серпень 2014 року, та вніс зміни до АС "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" щодо відомостей, задекларованих ТОВ "Трансстандарт-2002" податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість.
Представник позивача також звернула увагу суду на необґрунтованість висновків акту перевірки про непідтвердження реальності здійснення господарських операцій ТОВ «Трансстандарт-2002» із контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями, та надала до суду первинні документи бухгалтерського і податкового обліку, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій між позивачем та вказаними контрагентами. Зазначені документи складені за результатами здійснення господарських операцій та з дотриманням вимог статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", статті 44, статті 201 Податкового кодексу України, і містять у собі всі відомості щодо змісту та обсягу проведених операцій, які узгоджуються між собою.
Представник відповідача заперечує проти заявленого адміністративного позову, мотивуючи це тим, що відповідно до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової служби України №948 від 31.10.2012, інформація щодо проведення та результати перевірки вноситься до підсистеми "Податковий аудит" інформаційної системи "Податковий блок".
Висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій податковий інспекторів, не породжують правових наслідків для платника податків і, відповідно, такий акт не порушує права останнього. Включення податковим органом до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Трансстандарт-2002" зареєстроване як юридична особа 10.06.2002, ідентифікаційний код 31971392 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 11.03.2015).
За результатами дослідження податкової інформації щодо можливого порушення ТОВ «Трансстандарт-2002» податкового законодавства, з метою перевірки наявної розбіжності в АІС «Податковий облік» системі «Аналітична система» «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» ДПІ у м. Черкасах на адресу позивача направлено запити від 17.09.2014 №30483/23-01-15-0214, від 22.09.2014 №30923/2/23-01-15-0214 «Про надання пояснень та їх документального підтвердження».
Листом ТОВ «Трансстандарт-2002» від 14.10.2014 №109 повідомлено відповідача про втрату документів, які підтверджують здійснення фінансово-господарських операцій з контрагентами постачальниками та покупцями за січень - липень 2014 року; надано відповідь від 06.11.2014 щодо документального підтвердження господарських операцій з ТОВ «Прод-Ресурс» за серпень 2014 року.
Наказом державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 10.11.2014 №1804, згідно п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Трансстандарт-2002" (код ЄДРПОУ 31971392) з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам із контрагентами-постачальниками та з контрагентами-покупцями товарів (робіт, послуг) за січень - серпень 2014 року; термін проведення перевірки з 10.11.2014 по 14.11.2014.
Згідно наказу ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області від 14.11.2014 №1864 перенесено термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Трансстандарт-2002" (код ЄДРПОУ 31971392) з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам із контрагентами-постачальниками та з контрагентами-покупцями товарів (робіт, послуг) за січень - серпень 2014 року до закінчення дев'яносто денного строку з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу про втрату документів.
Наказом ДПІ у м. Черкасах від 13.01.2015 №22 продовжено термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Трансстандарт-2002" (код ЄДРПОУ 31971392) з 14.01.2015 по 15.01.2015.
На підставі наказу від 10.11.2014 №1804 та направлення на перевірку від 10.11.2014 №837/23-01-22-04, виданих ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області, згідно п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, з 10.11.2014 по 12.11.2014, та з 13.01.2015 по 15.01.2015 посадовою особою ДПІ у м. Черкасах проведена позапланова виїзна документальна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Трансстандарт-2002", (код ЄДРПОУ 31971392) щодо документального підтвердження господарських відносин із контрагентами-покупцями та контрагентами-постачальниками за період січень - серпень 2014 року, за наслідками якої складено акт перевірки від 21.01.2015 №24/23-01-22-04/31971392 (далі - акт перевірки).
В акті перевірки встановлено порушення:
1) п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 та п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого ТОВ "Трансстандарт-2002" завищено податковий кредит на загальну суму 2430172,00 грн., в тому числі за квітень 2014 року на суму ПДВ 78958,00 грн., за травень 2014 року на суму ПДВ 282518,00 грн., за червень 2014 року на суму ПДВ 612297,00 грн., за липень 2014 року на суму ПДВ 466951,00 грон., за серпень 2014 року на суму ПДВ 989448,00 грн.;
2) п. 187.1 ст. 187 та п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України, ТОВ "Трансстандарт-2002" безпідставно сформовано податкові зобов'язання, за рахунок сум ПДВ по податкових накладних, виписаних на продаж товарів (робіт, послуг) на адресу контрагентів-покупців, в результаті чого встановлено завищення податкових зобов'язань на суму 2429575,00 грн., в тому числі за лютий 2014 року на 31373,00 грн., за квітень 2014 року на 212621,00 грн., за травень 2014 року на 188793,00 грн., за червень 2014 року на 433785,00 грн., за липень 2014 року на 323296,00 грн. та за серпень 2014 року на 1239707,00 грн.
На підставі акту перевірки, ДПІ у м. Черкасах було здійснено коригування показників податкової звітності ТОВ "Трансстандарт-2002" в автоматизованій системі "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" в частині відображених товариством податкових зобов'язань та податкового кредиту відповідно до поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за відповідний період.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.
У пункті 61.1 статті 61 цього Кодексу визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.2 статті 62 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
У пункті 74.1 статті 74 Податкового кодексу України зазначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Згідно п. 3 розділу 1 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Державною податковою адміністрацією від 22.12.2010 № 984, акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Суд вважає, що висновки, викладені у зазначеному акті, є відображенням дій податкових інспекторів, не породжують правових наслідків для платника податків і, відповідно, такий акт не порушує прав останнього.
Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
Даний висновок узгоджується із постановою Верховного Суду України від 09.12.2014 року у справі № 21-511а14.
Виходячи із системного тлумачення статей 71, 72, 74 Податкового кодексу України Верховний Суд України дійшов такого правового висновку: для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.
В рамках розгляду даної адміністративної справи позивачем не оскаржуються дії ДПІ у м. Черкасах щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Трансстандарт-2002».
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, оцінюючи норми чинного законодавства та наведені обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки внесення податкових даних в електронну базу автоматизованої інформаційної системи Міністерства доходів і зборів "Податковий облік" в частині відображених товариством податкових зобов'язань та податкового кредиту відповідно до поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за лютий, квітень - серпень 2014 року, за наслідками проведення документальної позапланової виїзної перевірки, є обов'язком податкового органу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 16.03.2015.