Ухвала суду № 43117957, 16.03.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2015
Номер справи
273/80/15-а
Номер документу
43117957
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Михалюк О.П.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

ПОСТАНОВА

іменем України

"16" березня 2015 р. Справа № 273/80/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Зарудяної Л.О.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області, ОСОБА_3 на постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "09" лютого 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2015р. ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про:

- визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області неправомірними щодо відмови їй в перерахунку і виплаті пенсії в зв'язку зі смертю годувальника згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 10 грудня 2014 року в зв'язку з переходом її на інший вид пенсійного забезпечення, провівши нарахування та виплату їй пенсії в зв'язку зі смертю годувальника згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Постановою Баранівського районного суду Житомирської області від 09.02.2015р. позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено частково.

Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області в перерахунку і виплаті пенсії в зв"язку із втратою годувальника ОСОБА_3 в частині вимоги про надання первинних документів.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про визнання неправомірною відмови у перерахунку і виплаті пенсії в зв"язку із втратою годувальника ( в частині вимоги особистої явки і написання заяви) та зобов"язання здійснити такий перерахунок пенсії з 10 грудня 2014 року відмовлено за їх безпідставності.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення про відмову в позові. Відповідач зазначає про те, що порушення норм матеріального права полягає в тому, що судом визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області в перерахунку і виплаті пенсії в зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_3 в частині вимоги про надання первинних документів. Крім того, документи, необхідні для призначення пенсії можуть бути подані як в оригіналах, так і в копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції є незаконним, позивач ОСОБА_3 також звернулась до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просила постанову суду скасувати в частині відмови в її позові. На думку ОСОБА_3, безпідставними є посилання суду першої інстанції на приписи Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач вважає, що суд не правомірно застосував до спірних правовідносин нормативний акт, який не підлягає застосуванню, оскільки ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачена особиста подача заяви до УПФУ в Баранівському районі Житомирської області про перехід з одного виду пенсії на інший.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про скасування постанови суду від 09.02.2015р. з огляду на таке.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач - ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Баранівського району Житомирської області та отримує пенсію за віком. З 01 травня 1973 року позивач перебувала в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_4, про що свідчить свідоцтво про укладення шлюбу (а.с.7). Відповідно до посвідчення серії А НОМЕР_1 ОСОБА_4 був особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом 2 групи, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 отримував державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров"ю , згідно ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 04 червня 2012 року ОСОБА_4 помер (а.с.12).

В грудні 2014р. позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій просила провести їй перерахунок пенсії, перевівши її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Подавши, при цьому, як свідчить вказана заява копії: паспорта ОСОБА_4, його ідентифікаційного коду, експертного висновку про наявність у ОСОБА_4 захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідки МСЕК, посвідчення ліквідатора та вкладки до нього, свідоцтва про смерть ОСОБА_4, свідоцтва про укладення шлюбу, паспорта ОСОБА_3, її ідентифікаційного коду, пенсійного посвідчення ОСОБА_3, посвідчення ОСОБА_3 як дружини померлого ліквідатора, а також експертного висновку про зв'язок смерті із захворюванням на ЧАЕС, довідки про перебування на утриманні чоловіка, довідки про прописку та склад сім'ї (а.с.15).

Листом від 18.12.2014р. №24 К-8 УПФУ в Баранівському районі Житомирської області повідомило ОСОБА_3, що останньою не дотримано вимог чинного законодавства щодо подання документів, необхідних для призначення пенсії, в оригіналах або копіях, засвідчених у нотаріальному порядку, адміністрацією підприємства, яка подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом , що призначає пенсію. Крім того відповідач зазначив про те, що позивачем не надано посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, довідки ф.22 (а у разі не можливості її подання, слід подати первинні документи). Позивачу запропоновано звернутися особисто до УПФУ в Баранівському районі Житомирської області з відповідними документами та заповнити заяву на призначення (перерахунок) пенсії згідно встановленого зразка (а.с.16).

Вказані обставини слугували підставою звернення ОСОБА_3 з позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції вказав на те, що відмова органу пенсійного фонду є неправомірною в частині вимоги надання позивачем первинних документів. Ненадання первинних документів, які б підтвердили виконання померлим годувальником роботи, не може порушувати права позивача на отримання пільгової пенсії, оскільки в матеріалах пенсійної справи померлого годувальника містився повний обсяг документів, який давав йому право на отримання пенсії.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Правилами частин 1, 2 та 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються, в тому числі :

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Аналізуючи наведені норми законодавства слід зробити висновок про те, що позивач ОСОБА_3 наділена правом на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

При цьому колегія суддів звертає увагу на таке.

Основний документом, що дає право на цей вид пенсії є експертний висновок про зв'язок смерті з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія в разі втрати годувальника за померлу особу, яка відноситься до категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, смерть пов'язана з впливом Чорнобильської катастрофи, призначається в розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї - 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія у зв'язку з втратою годувальника наслідок Чорнобильської катастрофи може призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Механізм обчислення пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набула чинності з 01.01.2012 року, яка є обов'язковою для виконання Пенсійним фондом.

Відповідно до Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 липня 2014 р. за №895/25672 (надалі Порядок) надається заява про призначення (перерахунок) пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Аналогічна норма закріплена в ч.1 ст.44 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу.

До заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.

Також надаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків померлому годувальнику або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);

4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) документи про місце проживання (реєстрації);

9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до п. п. 2.8, 2.9 Положення поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. Особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами етапі З Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" ( 2.11 Положення ) .

У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації,, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію, це передбачено п. 2.23 Положення.

Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою п. 4.1 (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Відповідно до п. 4.3 Положення не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Як свідчать докази, зібрані в матеріалах справи, позивач не дотрималась вищезазначених вимог чинного законодавства щодо заповнення заяви на призначення пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подання документів в оригіналах або копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Про направлення заяви про здійснення перерахунку пенсії по втраті годувальника відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ксерокопій документів через відділення поштового зв'язку зазначає і сам позивач в своїй скарзі.

Таким чином, безпідставними є вимоги позивача про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області неправомірними щодо відмови їй в перерахунку і виплаті пенсії в зв'язку з втратою годувальника та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії в зв'язку з втратою годувальника згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Правомірно зазначив суд першої інстанції в мотивувальній частині постанови про те, що ОСОБА_3 повинна звернутись до відповідача особисто, або через свого представника, повноваження якого оформлені належним чином, про перехід з одного виду пенсії на іншу.

Однак, при цьому, суд першої інстанції безпідставно задовольнив вимоги позивача щодо визнання неправомірною відмову УПФУ в Баранівському районі Житомирської області в частині вимоги про надання первинних документів, які останнім взагалі не заявлялись.

Відповідно до приписів ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що постанова Баранівського районного суду Житомирської області від 09.02.2015р. є такою, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідно, підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в позові.

В апеляційній скарзі позивач зазначила про безпідставність посилань суду першої інстанції на приписи Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки ОСОБА_3 отримує пенсію відповідно до вимог ЗУ "Про пенсійне забезпечення", а її покійний чоловік згідно ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З цього приводу слід вказати, що застрахована особа може отримувати пенсію відповідно до вимог Законів України , в тому числі і відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначають принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Інші доводи апеляційної скарги ОСОБА_3 є безпідставними, спростовуються наведеним вище.

Апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області задовольнити.

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "09" лютого 2015 р. скасувати та прийняти нову.

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: Л.О. Зарудяна

Л.В. Кузьменко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,12700

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області вул.Леніна,10,м. Баранівка,Баранівський район, Житомирська область,12700

4-третій особі: - ,