ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2015 р. Справа № 804/2583/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Озерянської С.І.
при секретарі Жижиній К.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Каскад-КР» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Каскад-КР» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить: визнати протиправними дії Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «Каскад-КР» в АІС «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» за липень 2014 року, які зроблені на підставі Акту від 04.12.2014 №1995/22-01/37215037; зобов'язати Криворізьку центральну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити в АІС «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» показники податкової звітності ТОВ «Каскад-КР» за липень 2014 року, що зазначені у податковій декларації з податку на додану вартість, та були відкореговані на підставі Акту від 04.12.2014 №1995/22-01/37215037.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04.12.2014р. Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області було проведено перевірку ТОВ «Каскад КР» за липень 2014 р. за результатами якої складено акт перевірки №1995/22-01/37215037.
За результатами зазначеної перевірки відповідачем було внесено зміни до Аналітично-інформаційної системи «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів». Позивач також зазначає, що податковий орган має право вносити до своєї автоматизованої бази даних зміни щодо задекларованих показників податкових зобов'язань лише на підставі податкової звітності або узгодженого податкового повідомлення-рішення. Посилаючись на відсутність податкового повідомлення-рішення, прийнятого на підставі висновків викладених в акті перевірки №1995/22-01/37215037 та на необхідність відновлення порушеного права шляхом відновлення відкоригованих показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав клопотання про розгляд справи без участі представника, в задоволенні позову присив відмовити повністю.
На підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату,час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Каскад-КР» є юридичною особою, що зареєстроване 09.09.2010 року та перебуває на обліку в Криворізькій центральній об'єднаній ДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
26.08.2014 року Криворізька центральна об'єднана ДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулась до ТОВ «Каскад-КР» із запитом №12541/10/04-81-15-01 про надання документів та письмових пояснень.
12.09.2014 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Каскад-КР» було надано відмову у наданні відповіді на вищезазначений запит через невідповідність запиту вимогам законодавства.
10.10.2014 року Криворізька центральна об'єднана ДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулась до ТОВ «Каскад-КР» із запитом №15417/10/04-81-15-01 про надання документів та письмових пояснень.
29.10.2014 Товариством з обмеженою відповідальністю «Каскад-КР» було надано відмову у наданні відповіді на вищезазначений запит через невідповідність запиту вимогам законодавства.
28.11.2014 року Криворізькою центральною об'єднаною ДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області було видано наказ №727 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Каскад-КР».
01.12.2014 року відповідачем було виписане направлення №352 на проведення перевірки.
01.12.2014 вищезазначені наказ та направлення були вручені головному бухгалтеру ТОВ «Каскад-КР» - Ямко Олені Олександрівні.
04.12.2014р. Криворізькою центральною об'єднаною ДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області складено акт №1995/22-01/37215037 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Каскад-КР» (код ЄДРПОУ 37215037) з питання дотримання вимог податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Бест Ліміт» (код ЄДРПОУ 39246774) та ТОВ «Олл Гуд» (код ЄДРПОУ 38782501) за липень 2014 року».
10.12.2014 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Каскад-КР» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області було подано заперечення на акт №1995/22-01/37215037 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Каскад-КР» (код ЄДРПОУ 37215037) з питання дотримання вимог податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Бест Ліміт» (код ЄДРПОУ 39246774) та ТОВ «Олл Гуд» (код ЄДРПОУ 38782501) за липень 2014 року».
16.12.2014 року Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області після розгляду заперечень висновки акту №1995/22-01/37215037 було залишено без змін.
В акті №1995/22-01/37215037 від 04.12.2014 року зафіксований висновок про встановлені порушення п. 44.1 ст. 44, ст. 185, п. 188.1 ст.188, п. 198.1, п.198.3, п.198.4 ст.198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), ст. 1, п.2 ст. 3, ст. 4, п. 6, ст. 8, п.1 та п.2 ст.9 Закону України від 16.07.1999 року №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову в Україні», пункту 2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 року за №168/704 та відповідно ст.55-1 Господарського кодексу України документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із ТОВ «Олл Гуд» та ТОВ «Бест Ліміт» за наслідками чого ТОВ «Каскад-КР» завищено податковий кредит по взаємовідносинам з контрагентами- покупцями на загальну суму 231 090 грн. та податкові зобов'язання на суму 231 090 грн.
На підставі акту №№1995/22-01/37215037 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Каскад КР» (код ЄДРПОУ 37215037) з питання дотримання вимог податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Бест Ліміт» (код ЄДРПОУ 39246774) та ТОВ «Олл Гуд» (код ЄДРПОУ 38782501) за липень 2014 року» , відповідачем були здійснені коригування показників податкової звітності ТОВ «Каскад-КР», що і стало підставою для звернення до суду.
За результатами висновків перевірки податкове повідомлення-рішення не приймалось та позивачу не направлялось.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до підпункту 4.1.3 пункту 4.1 статі 4 Податкового кодексу України, податкове законодавство ґрунтується на принципі невідворотності настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Згідно пунктів 192.1 та 192.3 статті 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню. Результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальна та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Статтею 58 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом, відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого відємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу 5 цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що коругування сум податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів може здійснюватись лише після узгодження податкових зобов'язань шляхом надання платником ПДВ уточненої декларації або шляхом винесення податковим органом податкового повідомлення-рішення.
Податковим органом на підставі акту №1995/22-01/37215037 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Каскад-КР» (код ЄДРПОУ 37215037) з питання дотримання вимог податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Бест Ліміт» (код ЄДРПОУ 39246774) та ТОВ «Олл Гуд» (код ЄДРПОУ 38782501) за липень 2014 року» податкові повідомлення-рішення не приймались.
Наказом Державної податкової служби України №1197 від 24.12.2012 року «Про введення в експлуатацію інформаційної системи «Податковий блок» з 01.01.2013 року було введено в експлуатацію АІС «Податковий блок» в органах державної податкової служби всіх рівнів.
З наданої представником відповідача інформації з цієї бази по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за відповідний період наявні відомості про коригування податкового зобовязання та податкового кредиту в розрізі контрагентів на підставі акту №1995/22-01/37215037.
Самостійна зміна відповідачем в інформаційній базі даних АІС «Податковий блок» на підставі акту, без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків), порушує права та інтереси позивача, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази данних податкової звітності.
Такі спірні дії суб'єкта владних повноважень суперечать матеріальному інтересу, котрий має платник податків у податкових відносинах, і який полягає у належній фіксації податковим органом обставин господарської діяльності платника податків, неухильному дотриманні органом управління визначених законом процедур реалізації владних управлінських функцій, здійснення таких процедур лише у разі наявності визначених законом підстав.
Таким чином показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в тому числі в інформаційній базі даних АІС «Податковий блок», формуються на підставі показників, поданих таким платником податків податкових декларацій з ПДВ з додатком №5, і повинні їм відповідати.
Невідповідність показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, що задекларовані позивачем у деклараціях з ПДВ, показникам з центральної бази даних податкової звітності, має безпосередній вплив на права та інтереси позивача, оскільки така невідповідність може мати для позивача негативні наслідки, як то погіршення його ділової репутації, як належного платника податків, відмова його контрагентів від подальших господарських відносин з позивачем з метою уникнення негативних наслідків для себе від таких операцій, тощо.
З урахуванням викладеного, дії податкового органу по зміні задекларованих платником податків показників податкової звітності, в тому числі дії з коригування показників податкової звітності до декларацій з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Каскад-КР» в інформаційній базі даних АІС «Податковий блок», що було здійснено на підставі акту №1995/22-01/37215037 від 04.12.2014 року, за липень 2014 року, здійснені у спосіб, що суперечить вимогам чинного законодавства України.
Оскільки за наслідками перевірки (звірки) податкові повідомлення-рішення не приймались, а відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались, то відповідачем безпідставно було відкореговано показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню, а належним способом захисту прав та інтересів платника податків у випадку незаконності таких дій повинно бути відновлення в цій базі таких показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, які задекларував платник податків.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Отже, на користь позивача з Державного бюджету України мають бути стягнуті судові витрати у розмірі 487,20 грн.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Каскад-КР» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «Каскад-КР» в АІС «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» за липень 2014 року, які зроблені на підставі акту від 04.12.2014 №1995/22-01/37215037.
Зобов'язати Криворізьку центральну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відновити в АІС «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» показники податкової звітності ТОВ «Каскад-КР» за липень 2014 року, що зазначені у податковій декларації з податку на додану вартість, та були відкореговані на підставі акту від 04.12.2014 №1995/22-01/37215037.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Каскад-КР» суму у розмірі 487,20 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська