Ухвала суду № 43117765, 05.03.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2015
Номер справи
809/3904/14
Номер документу
43117765
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2015 року Справа № 876/1195/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді: Кухтея Р.В.

суддів: Яворського І.О., Носа С.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2014 року за позовом Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області до Фермерського господарства "ОСОБА_1М." про припинення юридичної особи, -

в с т а н о в и в :

У листопаді 2011 року Коломийська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (далі Коломийська ОДПІ) звернулася в суд із зазначеним позовом, в якому просила постановити судове рішення про припинення юридичної особи Фермерського господарства "ОСОБА_1М." (далі ФГ "ОСОБА_1М.") у звязку неподанням протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.12.2014 р. в задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, її оскаржила Коломийська ОДПІ. Апеляційну скаргу мотивує тим, що ФГ "ОСОБА_1М." зареєстроване як юридична особа 28.11.1996 р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, яке є чинним на момент подання позову. Інформація про юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, зареєстрованих до 01.07.2004 р. та не включення до Єдиного Державного реєстру (далі ЄДР) юридичних осіб та фізичних осіб підприємців отримується в органі виконавчої влади, в якому проводилась державна реєстрація. Дане положенне зазначається в самому витязі ЄДІ. Заміна раніше виданих свідоцтв здійснюється при надходженні від юридичних особи реєстраційної картки. Оскільки від ФГ "ОСОБА_1М." не надходило реєстраційної кратки, у витязі ЄДР не знайдено запису про державну реєстрації останнього, свідоцтво старого зразка є дійсним, так як, в законі немає імперативного положення щодо наслідків неподання реєстраційної картки. Станом на дату подання позову відповідач не здійснює господарську діяльність та не подає податкову звідність до податкових органів терміном більше року, у ФГ "ОСОБА_1М." відсутня заборгованість по платежах до бюджету. Тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.

Оскільки апеляційну скаргу подано на постанову суду першої інстанції, яка прийнята в порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбаченої п. 3 ч. 5 ст. 183-2 КАС України, суд відповідно до п.3 ч.1 ст. 197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з наступних підстав.

З матеріалів справи видно, що згідно Свідоцтва №22171340 про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності від 12.01.1995 р. та Довідки про включення в Єдиний Державний реєстр підприємств і організацій України від 13.08.1997 р. ФГ "ОСОБА_1М." включене до ЄДР підприємств і організацій України 28.11.1996 р.

Згідно витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 21.10.2014 р. записів відносно ФГ "ОСОБА_1М." не знайдено.

Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до п.2 Прикінцевих положень, державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов'язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру. Оскільки ФГ "ОСОБА_1М." згідно витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не знайдено, то відповідач не набуває статусу юридичної особи, а виконання рішення суду про припинення юридичної особи можливо лише при наявності реєстрації юридичної особи, а саме включення її до ЄДР запису про державну реєстрацію.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, оскільки він відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Згідно ч. 1 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Частиною 2 статті 38 вказаного Закону передбачені підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, а саме: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Частиною 1 ст.58 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який регулює відносини у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, набрав чинності з 01.07.2004 р..

Згідно п.2 Прикінцевих положень цього Закону державний реєстратор протягом 2004 - 2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур припинення юридичних осіб та підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за їх рішенням» внесені зміни в Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", у тому числі у п.2 Прикінцевих положень, згідно якого державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов'язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру.

Таким чином, юридична особа набуває цього статусу з дати внесення (включення) до Єдиного державного реєстру запису про її державну реєстрацію, у тому числі якщо така особа була зареєстрована та отримала свідоцтво до набрання чинності Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", в іншому випадку така особа не набуває цього статусу.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що згідно наданого до позовної заяви Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, відповідача в ЄДР не знайдено, тобто та обставина, що ФГ "ОСОБА_1М." на даний час зареєстроване у встановленому законодавством поряду як юридична особа належними доказами не підтверджено, вказане виключає можливість задоволення позовних вимог, щодо припинення юридичної особи відповідача з будь яких підстав.

Отже, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що позовні вимоги Коломийської ОДПІ є необґрунтованими та такими, що не підтверджуються матеріалами справи.

За наведених обставин, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись статтями 160, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 207, 254, 256 КАС України, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2014 року по справі №809/3904/14 без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.

Головуючий : Р.В. Кухтей

Судді :І.О. Яворський

ОСОБА_2