Постанова № 43112590, 10.03.2015, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
10.03.2015
Номер справи
750/197/15-а
Номер документу
43112590
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/197/15-а

Провадження № 2-а/750/97/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2015 року м.Чернігова

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді Литвиненко І. В.

при секретарі Кравченко І.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Поліщук М. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради про неправомірним розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду з позовом про визнання потиправним розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові раді щодо припинення їй виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму, що встановлений законом на момент народження дитини та про зобов'язання відповідача поновити виплату з 01.07.2014 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, позовні вимоги мотивувала тим, що 25.11.2014 року отримала за своїм запитом копію розпорядження відповідача про припинення їй виплати допомоги на догляд за дитиною до трьох років з 01.07.2014 року та про поновлення її виплати з 01.06.2015 року по 23.05.2016 в сумі 130 грн., яке вважає протиправним та таким, що порушує ст.ст. 22,58 Конституції України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги уточнив та просив визнати неправомірним розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради від 18.06.2014 року, яким ОСОБА_3 виключено призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 01.07.2014 року по 31.05.2015 року та зобов'язати відповідача поновити виплату ОСОБА_3 дпопмогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 01.07.2014 року

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року у позивача народилася дитина - ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 року. Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 06.06.2013.

Згідно із постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 03.11.2014 року визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради по нарахуванню та виплаті ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16.04.2014 по 30.06.2014 у меншому розмірі, ніж передбачено ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16.04.2014 по 30.06.2014 з урахуванням вимог ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", за виключенням проведених виплат. Вказаною постановою встановлено, що спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регламентуються Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-III), "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (далі Закон № 2811-ХII) та іншими Законами і нормативними актами, ще регулюють порядок та розміри виплат такої допомоги. Постанова набрала законної сили, а отже факти, встановлені такою постановою не підлягають доказуванню.

Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення від 18.06.2014 року було припинено виплату допомоги до трьох років з 01.07.2014 року до 01.06.2015 року, а з 01.06.2015 року по 23.05.016 року встановлено розмір допомоги до трьох років у розмірі 130 грн. (а.с. 10)

Суд не вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки спірне розпорядження їй було надано відповідачем 24.11.2014 року (а. с. 9-10)

27.03.2014 Верховна рада України прийняла Закон "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", п/п. 4 п. 7 Розділу ІІ якого передбачено виключення у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розділу IV "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", вказані зміни набрали чинності з 01 липня 2014 року. Постановою КМУ "Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 25 червня 2014 р. № 208 виключено розділ "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", який був передбачений в Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затверджений постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751. Твердження представника відповідача про те, що такий вид, як допомога до трьох років перестав існувати і управління не мало підстав для здійснення відповідного нарахування позивачці не відповідає дійсності, оскільки передбачено п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затверджений постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. ( в ред.. від 25.06.2014 року) виплату саме допомоги до погляду за дитиною до трьох років.

Відповідно до ст.. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом.

Згідно із ст.. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже положення Закону "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" та Постанови КМУ "Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 25 червня 2014 р. № 208 поширюються на правовідносини, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже стосуються тих осіб, у яких право на призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з'явилось після набрання чинності згаданими актами.

Оскільки дитина позивача народилася до 30.06.2014 року, рішенням від 10.06.2013 року позивачу було призначено допомогу по догляду за дитиною до 3 років з 22.07.2013 року по 22.05.2016 року, а також враховуючи, що ні Законом "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", ні Постановою КМУ "Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 25 червня 2014 р. не було прямо передбачено про припинення виплати вже призначеної допомоги, суд вважає таке розпорядження неправомірним.

У зв'язку із тим, що рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 03.11.2014 року визнано за позивачем право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років у розмірі прожиткового мінімуму, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 3,11, 69, 94, 158 - 163, 186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати неправомірним розпорядження управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради від 18.06.2014 року про припинення виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років ОСОБА_3 в період з 01.07.2014 року по 31.05.2015 року.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради поновити виплату ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку починаючи з 01.07.2014 року

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя