Рішення № 43106326, 03.03.2015, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
03.03.2015
Номер справи
643/18339/14-ц
Номер документу
43106326
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

643/18339/14-ц

2/643/805/15

03.03.2015 р. м. Харків

Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Харченко А.М.

при секретарі - Горборуковій М.О.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаного прибутку),

В С Т А Н О В И В:

19.11.2014 р. Харківська міська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просила стягнути з відповідачки до бюджету м. Харкова збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного) доходу у розмірі 49416 грн. 87 коп., згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва. Судові витрати покласти на відповідачку. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на ті обставини, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 21.02.2014 року за № ХК 143140200546 було прийнято в експлуатацію завершене реконструкцією нежитлове приміщення АДРЕСА_1. Замовником будівництва за даною декларацією є відповідачка ОСОБА_1, яка відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804 (зі змінами, внесеними рішенням від 22.05.2013 р. № 319), зобов'язана виконувати обов'язки пайової участі. Але, визначений Законом і Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконала, оскільки не уклала з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації. Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 21.02.2014 р. № 105/0/114-14 та від 25.03.2014 р. № 203/0/114-14 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на які від ОСОБА_1 не надійшло відповіді. Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку, кошторисна вартість реконструкції нежитлового приміщення АДРЕСА_1, яке було прийняте в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ХК 143140200546 від 21.01.2014 р. становить 449244,30 грн. Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва - 49416,87 грн.

В судовому засіданні представник позивача, яка діє на підставі виданої довіреності, підтримала позовні вимоги позивача, посилаючись на вищенаведене, та просила позов задовольнити.

Відповідачка в судове засідання на неодноразові виклики не з'явилася, про час та місце судового засідання повідомлялася належним чином, причину своєї неявки суду не повідомила. Зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення, що відповідає вимогам ст. 224 ЦПК України.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Так, 17 лютого 2011 року Верховною Радою України було прийнято Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VІ (далі - Закон), який згідно з його преамбулою покликаний встановити правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечити стабільний розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Цей закон набрав чинності з 12.03.2011 року.

Відповідно до положень ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених

частиною четвертою цієї статті, та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.

Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладання, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Згідно з ч.1 ст. 40 цього Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804 затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок) (зі змінами рішення від 22.05.2013 р. № 319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.

Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку, а саме на офіційному сайті Харківської міської ради (www.city.kharkov.ua), на офіційному сайті комунального підприємства «Харківський міський інформаційний центр» (www.citynet.kharkov.ua) та у газеті «Харьковские известия», тому відповідно до положень ч.1 ст. 144 Конституції України є нормативно-правовим актом, обов'язковим до виконання на території м. Харкова.

Згідно з пунктом 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 р. № 45, будівництво - це нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва. Також визначено, що об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до пункту 1.6 Порядку, під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.

Згідно з пунктом 1.5 Порядку, пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Харкова.

Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.

Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту економіки та комунального майна не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Відповідно до положень ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Статтею 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Таким чином, положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у розумінні положень статті 4 Цивільного кодексу України є законом (актом цивільного законодавства), яким встановлено обов'язок певного кола суб'єктів - замовників будівництва - звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.

Згідно з приписами ч.5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Матеріалами справи встановлено, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 21.02.2014 року за № ХК 143140200546 було прийнято в експлуатацію завершене реконструкцією нежитлове приміщення АДРЕСА_1 (а.с. 19-23).

Замовником будівництва за даною декларацією є відповідачка ОСОБА_1, яка відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804 (зі змінами, внесеними рішенням від 22.05.2013 р. № 319), зобов'язана виконувати обов'язки пайової участі.

Однак, визначений Законом і Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконала, оскільки не уклала з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації.

Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 21.02.2014 р. № 105/0/114-14 та від 25.03.2014 р. № 203/0/114-14 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на які від ОСОБА_1 не надійшло відповіді (а.с. 13, 14, 15-16, 17, 18).

Пунктом 5.4 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова», в редакції, затвердженій рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 22.05.2013 р. № 319, встановлено, що розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість об'єкта будівництва не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається, виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.

Оскільки до Харківської міської ради не надано документів про кошторисну вартість будівництва об'єкта, Департаментом економіки та комунального майна розрахунок величини вартості будівництва здійснено на підставі наявних в декларації показників загальної площі завершеного забудовою будівництва, встановленого наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за відповідний квартал на відповідній території.

Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку, кошторисна вартість реконструкції нежитлового приміщення АДРЕСА_1, яке було прийняте в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ХК 143140200546 від 21.01.2014 р. становить 449244,30 грн.

Згідно з п.п.1 п.3.2. Розділу 3 Порядку, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова становить 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для нежитлових будівель та споруд.

У разі не укладання замовником договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова до введення об'єкту в експлуатацію розмір пайової участі, розрахований відповідно до п.5.5 цього Порядку, збільшується на 10%.

Таким чином, розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва - 49416,87 грн.

На підставі викладеного, суд вважає можливим позовні вимоги Харківської міської ради задовольнити та стягнути з ОСОБА_1 до бюджету м. Харкова збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 49416 грн. 87 коп.

Згідно з ч.1 ст. 88 ЦПК України суд стягує з відповідачки на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 494 грн. 17 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 1291 від 04 серпня 2014 р. (а.с.11).

Керуючись ст. ст. 10, 11, 88, 209, 212, 214-215, 218, 224-226 ЦПК України, ст.ст. 11, 14, 16, 22, 623 ЦК України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Харківської міської ради задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, і.п.н. НОМЕР_1, до бюджету м. Харкова (код платежу -24170000, рахунок № 31518921700002, МФО-851011, код ЄДРПОУ 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у м. Харкові Харківської області) збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 49416 (сорок дев'ять тисяч чотириста шістнадцять) грн. 87 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 04059243, витрати по сплаті судового збору в розмірі 494 (чотириста дев'яносто чотири) грн. 17 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Московський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня проголошення рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Харченко А.М.