ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" березня 2015 р.Справа № 924/1968/14
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., розглянувши матеріали справи
за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
- Кабінету Міністрів України м. Київ
- Військової частини А 0553 м. Хмельницький
- Міністерства оборони України, м. Київ
до Хмельницької міської ради м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління капітального будівництва департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, м. Хмельницький
про скасування рішення міської ради від 22.10.2008р. №45
Представники сторін:
позивача Попик Л.А. за довіреністю № 2277 від 12.08.14р.; Маркітан А.В. - за довіреністю №51 від 09.01.2015р.
третіх осіб Луков А.В. - представник КМУ за довіреністю №1-2015/1.3-1-1/22-2015 від 06.01.15р.
Ковеня В.В. представник в/ч А 0553 за довіреністю від 10.03.15р.
відповідача Демчук Л.Г. за довіреністю № 02-15-1541 від 24.11.14р.
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивач звернувся з позовом до суду про визнання незаконним та скасування рішення 21 сесії Хмельницької міської ради від 22.10.2008р. №45 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки по вул. М. Раскової та надання земельної ділянки в постійне користування", обґрунтовуючи позовні вимоги наявними в матеріалах справи доказами.
Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог. У наданих в судовому засіданні 30.01.15р. додаткових поясненнях зазначив, що земельна ділянка площею 50га зі складу земель оборони учбового поля в/ч А 0553 військового містечка №66 Хмельницького є тією самою земельною ділянкою, яку рішенням сесії Хмельницької міської ради від 22.10.2008р. № 45 надано під будівництво інженерно - транспортної інфраструктури нового мікрорайону, для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) Управлінню капітального будівництва департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів.
Крім того, представником подано пояснення з приводу заяви відповідача про застосування строків позовної давності в яких КЕВ вказав, що відповідно до п.4 ч.1 ст.268 ЦК України позовна давність не поширювалась на вимогу власника, або іншої особи про визнання незаконним правового акту органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право. Повідомляє, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" № 4176 від 20.12.11р. даний пункт ст.268 ЦК України був виключений. Однак, як вказує, відповідно до п.3 ч.5 Розділу 2 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України, щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" зазначено, що протягом 3 років з дня набрання чинності цим законом особа має право звернутись до суду з позовом про визнання незаконним правового акту органу місцевого самоврядування. Цей закон набирає чинності з наступного дня за днем його опублікування, тобто як вказує позивач 21.12.11р. З огляду на зазначене, вважає, що у даній справі кінцевою датою 3 річного строку позовної давності є 21.12.14р. Натомість позивач звернувся до суду із позовом 17.12.14р., тобто в межах строку позовної давності.
Представник Кабінету Міністрів України в судове засідання з'явився та підтримав позовні вимоги з підстав викладених у відзиві на позов, зокрема зазначив наступне. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2009 року № 1345-р "Про передачу майнових комплексів військових містечок у м. Хмельницькому" було прийнято пропозицію Міністерства оборони України та Хмельницької міської ради щодо передачі майнових комплексів. Однак, як відмічає, рішенням сімнадцятої сесії Хмельницької міської ради від 27.06.2012 року Хмельницька міська рада відмовилась приймати в комунальну власність територіальної громади міста Хмельницького, військового шпиталю, розташованого у містечку 24 та земельних ділянок, на яких розташовані військові містечка 1, 45, 48 та 66. Таким чином, вважає, що все майно яке підлягало передачі на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 1345-р має перебувати у державній власності та в оперативному управлінні Міністерства оборони України, а отже Хмельницька міська рада не мала права приймати жодного рішення щодо розпорядження земельною ділянкою площею 50 га., яка розташована на території військового містечка 66 за адресою м. Хмельницький вул. М.Раскової.
Представник Військової частини А 0553 в судове засідання з'явився та позовні вимоги підтримав. У письмовій позиції зазначив, що земельна ділянка дійсно знаходиться на обліку КЕВ м. Хмельницький у складі земель оборони військового містечка №66, Хмельницького гарнізону, площею 1769872 га та використовується частиною А0553, як учбове поле відповідно до Закону України "Про використання земель оборони". Вважають, що рішення 21 сесії Хмельницької міської ради від 22.10.2008р. №45 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки по вул. М. Раскової та надання земельної ділянки в постійне користування" суперечить вказаному закону, зокрема, ч.4 ст.2, яка перебачає, що військові частини зобов'язані використовувати надані їм земельні ділянки відповідно до вимог земельного і природоохоронного законодавства та з дотриманням вимог щодо забезпечення безпеки населення у процесі проведення ними постійної діяльності. Окремо звертають увагу суду на той факт, що зменшення розмірів учбового тактичного поля недопустиме з міркувань техніки безпеки, оскільки в разі зменшення розмірів тактичного поля встановлюється пряма небезпека для життя та здоров'я цивільного населення, так як зменшення розміру земельної ділянки виділеної під учбове тактичне поле може призвести в разі виникнення форс мажорних обставин до фактичного прострілювання зі стрілецької зброї під час проведення навчань, що підтверджується ТТХ стрілецької зброї яка перебуває на озброєнні військової частини А0553. Сам ландшафт земельної ділянки являється унікальним та дозволяє проводити універсальні навчання як в гірській місцевості так і на рівнині.
Відтак вважають, що рішення 21 сесії Хмельницької міської ради від 22.10.2008р. № 45 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки по вул. М. Раскової та надання земельної ділянки в постійне користування" є передчасним, незаконним, та таким, що порушує законні права позивача і негативно впливає на процес підготовки особового складу частини як наслідок позбавляє частину належним чином проводити підготовку особового складу.
Представник відповідача в судове засіданні з'явився, подав письмову позицію з приводу заявленого позову та заяву про застосування строків позовної давності у якій вказав, що розпорядженням Хмельницького міського голови від 10.04.2000р. №259-р було створено електронну базу даних місцевого самоврядування м. Хмельницького. З 2002 року забезпечено електронний облік усіх рішень сесії міської ради. Відповідач вважає, що позивач міг дізнатися про порушення свого права починаючи з 2008 року. З огляду на зазначене, просить застосувати строки позовної давності та відмовити у позові.
У відзиві на позов міська рада вказує, що для скасування актів органів місцевого самоврядування необхідно довести, що рішення прийнято не в межах повноважень, не в спосіб передбачений законом та не на підставі Конституції та чинного законодавства України. Вказує, що відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішення відповідно до законодавства питань регулювання земельних відносин відноситься до виключної компетенції міської ради. Також згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міської ради відноситься надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності. Таким чином, наголошує, прийняття оскаржуваних рішень відноситься до повноважень міської ради. Звертає увагу, що до матеріалів справи додано рішення виконавчого комітету Хмельницької районної ради народних депутатів від 23.12.1975 р. №277-в "Про затвердження акту на право користування землею Хмельницької КЕЧІ району ПрикВО Хмельницької області", пунктом 4 якого було постановлено просити виконком обласної ради депутатів трудящих затвердити це рішення. Однак, наголошує, позивачем до матеріалів справи таке рішення не додано. Також зауважує, що позивачем не додано документ на підставі якого було видано державний акт від 23.12.1975р. Доданий до матеріалів справи акт не був зареєстрований в установленому законодавством порядку.
Також відповідач відмічає, що починаючи з 23 грудня 1975 року Міністерство оборони ніяким чином не заявило про своє право користування земельною ділянкою. Крім того, звертає увагу суду на те, що законодавством не було передбачено виключень стосовно реєстрації актів на землю, тобто Міністерство оборони на загальних підставах мало б оформити право на земельну ділянку належним чином. Повідомляє, що ст.125 ЗК України в редакції 2002 року було також передбачено, що право власності та право постійного користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Таким чином, було передбачено реєстрацію права користування. Враховуючи викладене, наголошує, що КЕВ м. Хмельницького - Міністерство оборони України на протязі 34 років ніяким чином не заявило про своє право користування земельною ділянкою. Крім того, зазначає, що КЕВ м. Хмельницького також не підтверджено ніяким чином використання земельної ділянка. Позивачем не надано жодних документів того, що земельна ділянка використовувалася ним за призначенням.
Міська рада вважає, що доданий до матеріалів справи державний акт на землю від 23.12.1975 р. оформлений неналежним чином, у зв'язку з чим неможливо ідентифікувати земельну ділянку, яка є предметом спору із зображенням на доданому до справи документі.
Враховуючи викладене, вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився. У письмовій позиції з приводу заявленого позову, що надійшла на адресу суду 16.02.15р. позовні вимоги підтримує в повному об'ємі. Крім того просить розглядати справу без участі представника.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління капітального будівництва департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів явку повноважного представника в судове засідання не забезпечила, письмової позиції з приводу заявленого позову не подала.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької районної ради народних депутатів від 23.12.75р. №277-в "Про затвердження акту на право користування землею Хмельницької КЕЧІ району ПрикВО Хмельницької області затверджено акт на право користування землею КЕЧІ з відповідними до нього юридичними документами площею в плані 2490,1 га в т.ч. в користуванні Хмельницької КЕЧІ - 2487,6га, в користуванні Хмельницької районних ДРБД - 2,5га.
Згідно Положення КЕВ м. Хмельницького затвердженого начальником Західного Територіального КЕУ 02.01.13р. Квартирно - експлуатаційний відділ міста Хмельницький є державною установою, яка створена з метою, зокрема керівництва квартирно - експлуатаційними службами військових частин та установ, які дислокуються на територіях Хмельницького, Старокостянтинівського, Ярмолинецького, Шепетівського, Славутського гарнізонів.
Відповідно до п.4.1 положення майно установи складають основні та оборотні фонди, а також цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі установи. Майно установи є державною власністю і закріплюється за нею на праві оперативного управління. Крім того, пунктом 4.5 положення передбачено, що установа користується закріпленою за нею землею, а також іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства.
23.08.2006р. Хмельницька міська рада звернулась до Міністра оборони України із проханням передати безоплатно у комунальну власність міста земельні ділянки військових містечок №1 та № 66 Хмельницького військового гарнізону, які вивільнені у зв'язку із реформуванням (скороченням) Збройних сил України, зокрема, земельну ділянку військового містечка №66 площею 176,99га, яка вільна від забудови і розташована на південній окраїні міста та в зв'язку із браком місця під спорудження індивідуального малоповерхового житла садибного типу передбачається використати під вказане будівництво.
04.06.2007р. відповідач листом (вих.№02-08-466) повідомив Міністерство оборони України про згоду на безоплатну передачу в комунальну власність м. Хмельницького житлового фонду МОУ, що розташований на території міста, налічує 83 житлових будинків і 5 гуртожитків, та в якому проживає 21 тисячі мешканців з відповідними об'єктами інженерної інфраструктури цього житла, але за обов'язкової умови, що в комунальну власність (в запас) м. Хмельницького будуть безоплатно передані частини земельних ділянок військових містечок Хмельницького військового гарнізону, які вивільнені або вивільняються в зв'язку з реформуванням Збройних сил України і не використовуються за призначенням.
Головне КЕУ Збройних Сил України листом від 02.10.2008р. повідомило Хмельницьку міську раду, що управлінням розглянуто звернення стосовно передачі у комунальну власність територіальної громади м. Хмельницького земельної ділянки 50га по вул. Раскової під індивідуальну забудову в рахунок прийому житлового фонду МОУ та вирішення питання будівництва житла для військовослужбовців Хмельницького гарнізону. Однак, згідно доручення КМУ від 31.01.2007р. №4889/3/1-07 Міністерству оборони України заборонено здійснювати будь-які операції з реалізації та передачі земель оборони (у т.ч. під об'єктами нерухомості), крім безоплатної передачі у комунальну власність земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного та житлового призначення разом з цими об'єктами, до прийняття окремого рішення.
22.10.2008р. Хмельницькою міською радою на двадцять першій сесії прийнято рішення №45 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки по вул. Раскової та надання земельної ділянки в постійне користування" яким затверджено проект відведення земельної ділянки по вул. Раскової та надано в постійне користування земельну ділянку по вул. М. Раскової площею 500 000кв.м управлінню капітального будівництва департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів під будівництво інженерно - транспортної інфраструктури нового мікрорайону для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель - категорія земель житлової та громадської забудови.
11.11.2009р. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №1345-р "Про передачу майнових комплексів військових містечок у м. Хмельницькому, яким будівлі та споруди військового госпіталю (військове містечко №24) передано у власність територіальної громади міста для створення лікувально - профілактичного закладу охорони здоров'я за умови, що міська рада не прийме рішення щодо приватизації або вилучення в інших спосіб зазначеного нерухомого майна.
Відповідачем на сімнадцятій сесії прийнято рішення №104 від 27.06.12р. "Про відмову у прийнятті в комунальну власність майна, внесення змін в рішення міської ради та втрату чинності рішенням міської ради" яким вирішено відмовитись від прийняття в комунальну власність територіальної громади міста Хмельницького військового шпиталю, розташованого у військовому містечку 24 та земельних ділянок, на яких розташовані військові містечка 1, 45, 48 та 66. Прийнято звернення до КМУ про внесення змін в розпорядження КМУ від 11.11.2009р. №1345-р "Про передачу майнових комплексів військових містечок у м. Хмельницькому, а саме: виключити з переліку нерухомого військового мана, що передається у власність територіальної громади м Хмельницького військовий шпиталь, розташований у військовому містечку 24 та земельні ділянки, на яких розташовані військові містечка 1, 45, 48 та 66; передачу житлового фонду здійснювати на компенсаційній основі.
Також визнано таким, що втратило чинність рішення 24 сесії міської ради від 08.04.2009р. № 29 "Про надання згоди на передачу в комунальну власність територіальної громади міста житлового фонду, об'єктів незавершеного будівництва, благоустрою, соціальної інфраструктури, інженерних споруд із зовнішніми мережами електро-, водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, які призначені для обслуговування військових містечок Хмельницького гарнізону та визнання такими, що втратили чинність рішень міської ради. Визнано таким, що втратило чинність рішення 26 сесії міської ради від 27.05.2009р. "Про внесення змін до рішення міської ради".
Позивач вважаючи, що рішенням двадцять першої сесії Хмельницької міської ради від 22.10.2008р. №45 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки по вул. Раскової та надання земельної ділянки в постійне користування" порушено його права як постійного землекористувача звернувся із позовом до суду про визнання його незаконним та скасування.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності судом враховується наступне:
Статтею 116 Земельного кодексу передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до положень ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької районної ради народних депутатів від 23.12.75р. №277-в "Про затвердження акту на право користування землею Хмельницької КЕЧІ району ПрикВО Хмельницької області затверджено акт на право користування землею КЕЧІ з відповідними до нього юридичними документами площею в плані 2490,1 га в т.ч. в користуванні Хмельницької КЕЧІ - 2487,6га, в користуванні Хмельницької районних ДРБД - 2,5га.
Як вбачається із положення Квартирно-експлуатаційного відділу позивач є державною установою та її майно є державною власністю і закріплюється за нею на праві оперативного управління.
Відповідно до ст.65 ЗК України землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності. Порядок використання земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення встановлюється законом.
Згідно із ст.77 ЗК України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Особливості відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.
Частиною 2 ст.14 Закону України "Про Збройні сили України" передбачено, що земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Положеннями ст.13 ЗК України, зокрема п.а ч.1 визначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Натомість ст.9 ЗУ "Про Збройні сили України" встановлює порядок надання Збройним Силам України в управління об'єктів державної власності, в тому числі земельних (водних) ділянок, інших природних ресурсів, фондів і майна, використання повітряного і водного простору, морських і річкових портів, аеропортів та аеродромів (посадочних майданчиків), засобів зв'язку і радіочастотного ресурсу, комунікацій, інших об'єктів інфраструктури держави, навігаційної, топогеодезичної, метеорологічної, гідрографічної та іншої інформації, ведення геодезичних і картографічних робіт, необхідних для виконання покладених на Збройні Сили України функцій та завдань як на платній, так і безоплатній основі, у грошовій та інших формах розрахунків.
Матеріалами справи встановлено, що сторонами велась переписка з приводу прийняття у комунальну власність м. Хмельницького житлового фонду МОУ, що розташований на території міста, але за обов'язкової умови, що в комунальну власність (в запас) м. Хмельницького будуть безоплатно передані частини земельних ділянок військових містечок Хмельницького військового гарнізону, які вивільнені або вивільняються в зв'язку з реформуванням Збройних сил України і не використовуються за призначенням.
Однак, листом від 02.10.2008р. відповідача було повідомлено, що згідно доручення КМУ від 31.01.2007р. №4889/3/1-07 Міністерству оборони України заборонено здійснювати будь-які операції з реалізації та передачі земель оборони (у т.ч. під об'єктами нерухомості), крім безоплатної передачі у комунальну власність земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного та житлового призначення разом з цими об'єктами, до прийняття окремого рішення.
Натомість, 22.10.2008р. Хмельницькою міською радою на двадцять першій сесії прийнято рішення №45 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки по вул. Раскової та надання земельної ділянки в постійне користування", яким затверджено проект відведення земельної ділянки по вул. Раскової та надано в постійне користування земельну ділянку по вул. М. Раскової площею 500 000кв.м управлінню капітального будівництва департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів під будівництво інженерно - транспортної інфраструктури нового мікрорайону для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель - категорія земель житлової та громадської забудови.
Судом береться до уваги, що відповідно до п.4 Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002р. N 1282 передача військового майна органам, уповноваженим управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України або Міноборони України.
Разом із тим, до матеріалів справи не додано доказів про прийняття вказаними органами рішень або надання згоди на передачу земель військового містечка №66, яке знаходиться за адресою м. Хмельницький, вул. М. Раскової із державної власності у комунальну.
Відповідно до п.п.2, 3 ст. 152 ЗК України, п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК шляхом: визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Розглядаючи позови про захист прав власників земельних ділянок і землекористувачів (про усунення перешкод у користуванні ними тощо), суд має перевіряти законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки іншій особі без вилучення (викупу) її в позивача в установленому порядку і за наявності для цього підстав ухвалювати рішення про його недійсність (п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. №7).
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до п.2 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000р. № 02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" передбачено, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Згідно зі ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до приписів ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання незаконним та скасування рішення 21 сесії Хмельницької міської ради від 22.10.2008р. №45 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки по вул. М. Раскової та надання земельної ділянки в постійне користування" є обгрунтованими, підтверджені наявними у справі доказами, тому підлягають задоволенню,
Розглядаючи заяву відповідача про застосування строків позовної давності суд виходить із того, що позовна давність, відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України - це строк, у межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно зі ч. 1 ст.261 Цивільного кодексу України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.268 ЦК (станом на 19.04.2011р.) України позовна давність не поширювалась на вимогу власника, або іншої особи про визнання незаконним правового акту органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право. ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" № 4176 від 20.12.11р. даний пункт ст.268 ЦК України був виключений. Однак, відповідно до п.3 ч.5 Розділу 2 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України, щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" протягом 3 років з дня набрання чинності цим законом особа має право звернутись до суду з позовом про визнання незаконним правового акту органу місцевого самоврядування. Цей закон набирає чинності з наступного дня за днем його опублікування, а саме 21.12.11р. З огляду на зазначене, позивач звернувся до суду із позовом 17.12.14р., тобто в межах строку позовної давності.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Кабінету Міністрів України м. Київ, Військової частини А 0553 м. Хмельницький, Міністерства оборони України, м. Київ, до Хмельницької міської ради м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління капітального будівництва департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, м. Хмельницький про скасування рішення міської ради від 22.10.2008р. №45 задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення 21 сесії Хмельницької міської ради від 22.10.2008р. №45 "Про затвердження проекту відведення земельної ділянки по вул. М. Раскової та надання земельної ділянки в постійне користування".
Стягнути з Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Гагаріна 3 код ЄДРПОУ 33332218) на користь Квартирно-експлуатаційного відділу ( м. Хмельницький вул. Ціалковського 3/1 код ЄДРОПУ 07928461) судовий збір у розмірі 1218грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень).
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 16.03.2015р.
Суддя М.Є. Муха
Віддруковано 3 примірники: 1 - до матеріалів справи, 2, 3 - третім особам (МОУ (м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6), Управління капітального будівництва департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів (м. Хмельницький, вул. Галана, 6А)