ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2015 року Житомир справа № 806/5117/14
категорія 9.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
за участі секретаря Смолінської І.П.,
за участі представників позивача та відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Житомирській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Ниви Полісся" про стягнення 43933,95 грн.,
встановив:
Державна фінансова інспекція в Житомирській області звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ниви Полісся" на користь Лісівщинського сільського бюджету кошти в сумі 43933,95 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в ході проведеної ревізії сільського бюджету та фінансово-господарської діяльності Лісівщинської сільської ради за період з 01.01.2010 року по 01.07.2014 року було виявлено, що внаслідок недотримання вимог п.1 ст.526, п.1 ст.530, п.1 ст.629 ЦК України, ч.1 ст.193 ГК України, п.4.2 Соціальної Угоди від 03.06.2013 року укладеної між сільською радою та ТОВ "Ниви Полісся" щодо своєчасного звернення сільської ради до ТОВ "Ниви Полісся" про виділення допомоги в результаті чого Лісівщинським сільським бюджетом недоотримано доходів за кодом 24000000 "Інші неподаткові надходження" в сумі 43933,95 грн. Посилаючись на положення ст. 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, позивач просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ниви Полісся"
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали та заперечували щодо його задоволення з підстав викладених у письмових запереченнях.
Представник третьої особи в судове засідання не з"явився з невідомих суду причин, в попередньому судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", головним завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів.
За результатами ревізії сільського бюджету та фінансово-господарської діяльності Лісівщинської сільської ради Державною фінансовою інспекцією в Житомирській області складено Акт №06-03-09/048, яким встановлено, що внаслідок недотримання вимог п.1 ст.526, п.1 ст.530, п.1 ст.629 ЦК України, ч.1 ст.193 ГК України, п.4.2 Соціальної Угоди від 03.06.2013 року укладеної між сільською радою та ТОВ "Ниви Полісся" щодо своєчасного звернення сільської ради до ТОВ "Ниви Полісся" про виділення допомоги в результаті чого Лісівщинським сільським бюджетом недоотримано доходів за кодом 24000000 "Інші неподаткові надходження" в сумі 43933,95 грн.
На підставі акту ревізії Державною фінансовою інспекцією в Житомирській області 02.09.2014 року секретарю Лісівщинської сільської ради направлено вимогу №06-03-17/6596, якою, зокрема, зобов’язано відобразити в обліку дебіторську заборгованість по ТОВ "Ниви Полісся" в сумі 43933,95 грн., стягнути кошти в сумі 43933,95 грн. з ТОВ "Ниви Полісся".
Зокрема, судом встановлено, що між Лісівщинською сільською радою та ТОВ "Ниви Полісся" 03.06.2013 року було укладено соціальну угоду. За умовами вказаної угоди обов’язком ТОВ "Ниви Полісся" було надавати допомогу місцевій громаді у підтриманні у належному стані доріг, користування якими пов’язано з діяльністю підприємства та об’єктів комунальної власності у розмірі 43933,95 грн. Допомога повинна надаватися за зверненням сільради на протязі 30 днів з моменту звернення до підприємства.
З наявної у матеріалах копії листа №3 від 12.08.2014 року направленого ТОВ "Ниви Полісся" на адресу Лісівщинської сільської ради вбачається, що сільська рада 23.07.2014 року зверталась до підприємства з приводу виконання вимог соціальної угоди щодо надання місцевій громаді допомоги, проте, підприємством свої зобов’язання виконано не було.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтями 10,15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Отже, під час розгляду позову Державної фінансової інспекції у Житомирській області, суд враховує статус Державної фінансової інспекції відповідно до якого останні, наділені повноваженнями щодо контролю за використанням коштів державного і місцевого бюджету.
Крім того, зважаючи на позицію Верховного Суду України викладеного, зокрема у рішенні від 15.04.2015 року №21-40а14, органи державного фінансового контролю, у разі не усунення порушень виявлених у ході проведення ревізії, наділені правом звертатися до сусу в інтересах держави щодо стягнення в дохід бюджетів коштів з тієї особи, яка повинна їх сплатити.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Житомирській області задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ниви Полісся" на користь Лісівщинської сільського бюджету кошти в сумі 43933,95 грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева
Повний текст постанови виготовлено: 12 березня 2015 р.