номер провадження справи 26/148/13-16/60/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про припинення провадження у справі
11.03.2015 справа № 908/3569/13
За заявою боржника - приватного підприємства "Фізико-технічна лабораторія", м.Запоріжжя; код ЄДРПОУ 33611731
про банкрутство
Ліквідатор голова ліквідаційної комісії Винник К.Є.
Суддя Ніколаєнко Р.А.
За участі представників:
від кредитора: не з'явився
від боржника: не з'явився
В С Т А Н О В Л Е Н О:
Постановою господарського суду Запорізької області від 25.11.2013 у справі № 908/3569/13 (суддя Юлдашев О.О.) згідно зі ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 № 2343-ХІІ боржника - ПП "Фізико-технічна лабораторія" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Винник К.Є. (ідент.№ 2930808421).
11.12.2014 господарським судом отримано клопотання ліквідатора Винник К.Є. про розгляд та затвердження звіту по справі, ліквідаційного балансу банкрута.
Шляхом проведення автоматичного розподілу справи між суддями в зв'язку з відсутністю на цей час повноважень у судді Юлдашева О.О. внаслідок закінчення строку, на який його було призначено суддею, розгляд справи було призначено судді Ніколаєнку Р.А.
Ухвалою суду від 15.12.2014 справу прийнято до розгляду з присвоєнням номеру провадження 16/60/14 та на 20.01.2015 призначено засідання суду для розгляду звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута, реєстру вимог кредиторів, документів щодо здійснення ліквідаційної процедури.
Ліквідатором надано суду звіт, ліквідаційний баланс, реєстр вимог кредиторів, документи на підтвердження викладеного.
В судове засідання ліквідатор не з'явився, електронною поштою направив клопотання про розгляд звіту ліквідатора без участі представника.
Наданий ліквідатором звіт не містить всіх необхідних документів, які свідчили б про повноту проведеної ліквідаційної процедури по справі, вимогам ст.46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" звіт не відповідає. Так, відсутні запити та відповіді до реєструючи органів як по Дніпропетровській (попереднє місце реєстрації боржника) так і по Запорізькій областях, до соціальних фондів Дніпропетровської області, до ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, не надано довідку архівної установи про прийняття документів на зберігання.
В зв'язку з такими обставинами, розгляд справи було відкладено до 18.02.2015.
В засідання 18.02.2015 ліквідатор не з'явився, вимоги суду не виконав, належний звіт з документами на підтвердження проведення ліквідаційної процедури не представив, в зв'язку з чим розгляд справи було відкладено до 11.03.2015.
В засідання 11.03.2015 ліквідатор голова ліквідаційної комісії знов не з'явився та не надав згадані документи.
Справу розглянуто за наявними матеріалами, в засіданні 11.03.2015 прийнято судове рішення.
Оцінивши матеріали та обставини справи у їх сукупності з моменту порушення провадження у справі про банкрутство, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає припиненню з огляду на таке.
Згідно зі ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011 № 4212-VІ (далі - Закон "Про відновлення платоспроможності...") якщо вартості майна - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
За положеннями абз.3 ч.1 ст.15 Закону "Про відновлення платоспроможності..." господарський суд повертає заяву про порушення справи про банкрутство та додані до неї документи без розгляду, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі.
Системний аналіз норм Закону про банкрутство свідчить, що при розгляді питання щодо визнання боржника банкрутом в суді повинен бути доведений факт неоплатності боржника, як того вимагає стаття 205 Господарського кодексу України, відповідно до положень частини 4 якої суб'єкт господарювання може бути оголошений банкрутом за рішенням суду, у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів.
Також відповідно до приписів абзацу 4 статті 1 Закону "Про відновлення платоспроможності..." суб'єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Таким чином, господарський суд зобов'язаний при з'ясуванні підстав для порушення справи про банкрутство, визнанні боржника банкрутом встановити його неспроможність виконати при здійсненні підприємницької діяльності підтверджені розрахунковими або виконавчими документами вимоги кредиторів через недостатність майна, а також встановити факт наявності вимог кредитора (кредиторів), які заявлені у встановленому порядку до боржника.
ПП "Фізико-технічна лабораторія" в порядку ст. 95 Закону "Про відновлення платоспроможності..." звернулося до суду з заявою про порушення провадження у справі про визнання банкрутом ПП "Фізико-технічна лабораторія".
Відповідно до ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів заяви, 05.11.2012 власником ПП "Фізико-технічна лабораторія" від 05.11.2012 було прийнято рішення № 1 розпочати процедуру припинення товариства шляхом ліквідації, встановлено двохмісячний строк пред'явлення кредиторами своїх вимог з моменту публікації в бюлетені державної реєстрації.
Статтею 111 Цивільного кодексу України передбачено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.
Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.
Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).
Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
Згідно з ч.ч.10, 11 ст.111 Цивільного кодексу України до затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.
Майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.
Документи, що підлягають обов'язковому зберіганню, передаються в установленому законодавством порядку відповідним архівним установам.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстратору документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
В матеріалах відсутні докази того, що складений ліквідаційний баланс та затверджений учасниками товариства був наданий органам доходів і зборів, як того вимагає ч ст. 111 Цивільного кодексу України. Подання дро податкового органу заяви за формою № 8-ОПП до цього не прирівнюється.
В будь-якому разі при вирішенні питання щодо здійснення провадження у справі про банкрутство суд в обов'язковому порядку повинен з'ясувати актив і пасив боржника.
Матеріалами заяви не був підтверджений факт наявності або відсутності заборгованості по сплаті податків та зборів, відшкодуванню шкоди, заподіяної життю та здоров'ю, по виплаті заробітної плати та вихідної допомоги, авторської винагороди. Також відсутні витяги з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна про арешти та з Державного реєстру іпотек, з яких можливо встановити відсутність майнових активів, відсутність майна, яке перебуває у заставі.
Також до матеріалів заяви не додані відповідні докази відсутності земельних ділянок, сільськогосподарської та тракторної техніки, тощо, яка може належати боржнику, та відсутність (наявність) відкритих виконавчих справ відносно боржника органами ВДВС, через які також встановлюються необхідні відомості.
Відповідно до ч.7 ст.111 ЦК України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філії, представництва) у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Як вбачається з матеріалів заяви про порушення справи про банкрутство, заявником не надано доказів того, що ліквідатор до затвердження ліквідаційного балансу склав та подав органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
До речі, лише факт надсилання заяви про припинення платника податків не свідчить про чітке дотримання ліквідаційною комісією приписів ч.7 ст.111 ЦК України щодо добровільної ліквідації боржника.
Також матеріали справи не містять доказів проведення інвентаризації активів боржника у передбаченому законодавством порядку, а саме, Інструкцією по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків (затверджено наказом Міністерства фінансів України № 69 від 11.08.1994 р.).
Відповідно до п. 7 вказаної інструкції, основними завданнями інвентаризації є: а) виявлення фактичної наявності основних фондів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, цінних паперів та інших грошових документів, а також обсягів незавершеного виробництва в натурі; б) установлення лишку або нестачі цінностей і коштів шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку; в) виявлення товарно-матеріальних цінностей, які частково втратили свою первісну якість, застарілих фасонів і моделей, а також матеріальних цінностей та нематеріальних активів, що не використовуються; г) перевірка дотримання умов та порядку збереження матеріальних та грошових цінностей, а також правил утримання та експлуатації основних фондів; д) перевірка реальності вартості зарахованих на баланс основних фондів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, цінних паперів і фінансових вкладень, сум грошей у касах, на розрахунковому, валютному та інших рахунках в установах банків, грошей у дорозі, дебіторської і кредиторської заборгованості, незавершеного виробництва, витрат майбутніх періодів, забезпечень та резервів наступних витрат і платежів.
Відповідно до п. 14. Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.1993р. № 158 "Про затвердження Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання)" в інвентаризаційному описі найменування цінностей та їх кількість подається за номенклатурою та в одиницях виміру, прийнятих в обліку.
На кожній сторінці інвентаризаційного опису вказуються прописом число порядкових номерів цінностей та загальну кількість у натуральних вимірах усіх цінностей, що записані на цій сторінці, незалежно від того, в яких одиницях виміру (штуках, метрах, кілограмах тощо) вони відображені.
У цих документах ніяких помарок і підчисток не допускається. Виправлення помилок повинно робитися в усіх примірниках описів шляхом закреслення неправильних записів і написання зверху правильних. Виправлення повинні бути обумовлені та підписані всіма членами інвентаризаційної комісії та матеріально відповідальними особами.
В інвентаризаційних описах забороняється залишати незаповнені рядки. На останніх аркушах опису незаповнені рядки прокреслюються.
Інвентаризаційні описи підписуються всіма членами інвентаризаційної комісії та матеріально відповідальними особами. При цьому матеріально відповідальні особи дають розписку, в якій підтверджується, що перевірка цінностей відбулася в їх присутності, що вони не мають до членів комісії ніяких претензій та що вони приймають на відповідальне зберігання перелічені в описі цінності.
Документи, що підтвердили б проведення інвентаризації у встановленому порядку, матеріали справи не містять.
Але ж наявність вказаних вище обставин на момент подання заяви про порушення справи про банкрутство, що мають бути підтверджені відповідним доказами, має істотне значення, оскільки є підставою та передумовою для звернення ліквідатора із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст.95 Закону "Про відновлення платоспроможності...".
Слід зазначити, що необхідність приведених вище вимог знаходить своє підтвердження в практиці судів апеляційних, а також і касаційної інстанцій, наприклад, в постановах Донецького апеляційного господарського суду від 16.06.2014 у справі № 908/775/14, від 09.04.2014 у справі № 908/4176/13, від 24.02.2014 у справі № 908/4145/13, в постановах Харківського апеляційного господарського суду від 19.11.2014 у справі № 908/2824/14, від 17.11.2014 у справі № 908/2258/14, постановою ВГСУ від 04.02.2014 у справі № 908/2271/13 та інш.
Таким чином, боржником порядок добровільної ліквідації належно не дотримано, за поданими матеріалами неможливо встановити реальний стан боржника та його платоспроможності, недостатність активів боржника для задоволення вимог кредиторів.
Матеріали справи не дозволяють зробити висновок про правомірність та обґрунтованість подальшого здійснення провадження у справі про банкрутство за ст.95 Закону "Про відновлення платоспроможності...", що виключає підстави для здійснення провадження у справі по банкрутство боржника за цією статтею Закону.
Внаслідок таких викладених вище обставин, провадження у справі підлягає припиненню в силу п.1-1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.5, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 14.05.1992 № 2343-ХІІ, п.1-1 ст.80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі припинити.
Копії ухвали направити боржнику, ліквідатору, державному реєстратору РС ЗМУЮ (Жовтневий район), Жовтневому ВДВС Запорізького МУЮ, ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя, ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська.
Суддя Р.Ніколаєнко