Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22:15
13 березня 2015 р. № 820/2572/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бідонька А.В.,
при секретарі судового засідання - Кульчій А.М.
за участі:
прокурора - Размєтаєва А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний справу за позовом Харківської міської ради до Харківської міської організації Всеукраїнського об"єднання "Свобода" в особі відповідального Дебелого Олега Віталійовича, треті особи: Харківське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Прокуратура міста Харкова, Відділ Державної автомобільної інспекції з обслуговування міста Харків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Харківське міське управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про обмеження права на мирне зібрання,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Харківська міська рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської міської організації Всеукраїнського об"єднання "Свобода" в особі відповідального Дебелого Олега Віталійовича, треті особи: Харківське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Прокуратура міста Харкова, Відділ Державної автомобільної інспекції з обслуговування міста Харків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Харківське міське управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони Харківській міській організації Всеукраїнського об'єднання "Свобода" в особі відповідального Дебелого Олега Віталійовича (АДРЕСА_1, тел.НОМЕР_1) та іншим учасникам цієї акції проведення 14.03.2015 року масового заходу на площі Конституції в місті Харкові з 11:00 до 15:00 год.
В обґрунтування позову Харківською міською радою зазначено, що 12.03.2015 року до Харківської міської ради надійшов лист Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 11.03.2015 року №30/3-363 з інформацією про неможливість проведення 14.03.2015 року Харківською міською організацією Всеукраїнського об'єднання «Свобода» в особі відповідального Дебелого О.В. масового заходу на площі Конституції в місті Харкові з 11:00 до 15:00 год. На засідання узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові, 13.03.2015 року, розглянуто повідомлення Харківського міського управління ГУ МВС України в Харківській області від 11.03.2015 року №30/3-363 про неможливість проведення 14.03.2015 Харківською міською організацією Всеукраїнського об'єднання «Свобода» в особі відповідального Дебелого О.В. масового заходу на площі Конституції в місті Харкові з 11:00 до 15:00 год. Відповідно до протоколу засідання узгоджувальної комісії від 13.03.2015 комісія вирішила за необхідне звернення до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою про обмеження права громадян на зібрання шляхом заборони Харківській міській організації всеукраїнського об'єднання «Свобода» щодо проведення 14.03.2015 року з 11:00 до 15:00 масового заходу «Політичний форум міста свободи» на майдані Конституції».
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Прокурор в судове засідання прибув, адміністративний позов підтримав та просив задовольнити.
Представника третіх осіб в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Враховуючи обмежений час для вирішення даної справи а також, те що відповідач та треті особи є належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників позивача, відповідача та третіх осіб.
Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Зі змісту адміністративного позову встановлено, що 12.03.2015 року до Харківської міської ради надійшов лист Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 11.03.2015 року №30/3-363 з інформацією про неможливість проведення 14.03.2015 року Харківською міською організацією Всеукраїнського об'єднання «Свобода» в особі відповідального Дебелого О.В. масового заходу на площі Конституції в місті Харкові з 11:00 до 15:00 год.
На засідання узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові, 13.03.2015 року, розглянуто повідомлення Харківського міського управління ГУ МВС України в Харківській області від 11.03.2015 року №30/3-363 про неможливість проведення 14.03.2015 Харківською міською організацією Всеукраїнського об'єднання «Свобода» в особі відповідального Дебелого О.В. масового заходу на площі Конституції в місті Харкові з 11:00 до 15:00 год.
Згідно протоколу засідання узгоджувальної комісії №2 від 13.03.2015 року, за результатами розгляду повідомлення прийнято рішення про необхідність звернення до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою про обмеження права громадян на зібрання шляхом заборони Харківській міській організації всеукраїнського об'єднання «Свобода» щодо проведення 14.03.2015 року з 11:00 до 15:00 масового заходу «Політичний форум міста свободи» на майдані Конституції».
Відповідно до наявного в матеріалах справи листа Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 11.03.2015 року за вих. № 30/3-363, проведення заявлених масових заходів, а саме пішої ходи у центральній частині міста може мати негативні наслідки, призвести до порушень громадського порядку та порушень прав людини і громадянина.
Згідно листа Харківського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 13.03.2015 року за вих. № 37/240, проведення вказаних заходів, зокрема масового заходу Харківської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода», в яке відбудеться 14.03.2015 р. за адресою: м. Харків, пл. Конституції в період з 11:00 год. до 15:00 год., кількість учасників близько 100 осіб, викличе суттєві труднощі в забезпеченні пожежної та техногенної безпеки. Організовані акції перекриють рух автотранспорту та в свою чергу призведуть до створення заторів на автошляхах центральної частини міста та як результат, унеможливлять швидке реагування підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на випадок виникнення пожеж або надзвичайних ситуацій.
Крім того, згідно листа Управління Служби безпеки України в Харківській області від 13.03.2015 № 70/5-3586, наявні дані свідчать, що під час проведення масових акції, зокрема, проведення громадсько-масового заходу у вигляді політичного форуму під назвою «Місто Свободи», яке заплановане Харківською обласною організацією ВО «Свобода» 14.03.2015 року з 11:00 до 15:00 год. на площі Конституції, можуть бути здійснені як провокаційні, так й терористичні дії по відношенню до її учасників, інших громадян, а також до представників правоохоронних органів та органів місцевої влади.
Перевіряючи на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків позивача, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що право кожного на життя охороняється законом.
Статтею 11 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) встановлено, що здійснення прав на свободу зібрань та об'єднання не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.
Відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни України мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Статтею 64 Конституції визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Законодавством України, незважаючи на положення Конституції України, рекомендації міжнародних інституцій, висновків Конституційного Суду України, законодавчо не врегульовано реалізацію права на мирні зібрання.
Поряд з цим, правове становище дозволяє адміністративним судам розглядати справи щодо обмеження реалізації права на мирні зібрання, що врегульовано ст. 182 КАС України.
Частиною 5 ст. 182 КАС України передбачено, що суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Відповідно до статті 8 КАС України, суди при вирішенні справ керуються принципом верховенства права та застосовують його з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Правильність реалізації права людини на свободу мирних зібрань Європейський суд з прав людини висловив у рішеннях у справах «Станков та об'єднана македонська організація «Ілінден» проти Болгарії» (2001), «Іванов та інші проти Болгарії» (2005), «Християнська народна демократична партія проти Молдови» (2006), «Оллінджер проти Австрії» (2006), «Вєренцов проти України» (2013) та інших.
Так, обмеження прав, гарантованих ст. 11 Конвенції, може бути застосовано за наявності таких умов: вони встановлені законом; мають законну мету, зокрема застосовуються в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб; є необхідними в демократичному суспільстві.
Дослідивши зміст адміністративного позову та письмових доказів наданих до нього, суд встановив, що позивачем у адміністративному позові не наведено жодної легітимної цілі для обмеження у реалізації права на мирні зібрання, що визначені п. 2 ст. 11 Конвенції і аналогічними положеннями ч. 2 ст. 39 Конституції України, а також не надано до суду належних доказів які б підтверджували легітимні цілі для обмеження у реалізації права на мирні зібрання.
Так, в листі Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 11.03.2015 року за вих. № 30/3-363, наданого позивачем в якості доказу по справі, зазначено про те, що враховуючи громадсько-політичну ситуацію, що склалась у країні, наближеність м. Харкова до території, на яких проводиться АТО, на даний час проведення заявлених масових заходів, а саме пішої ходи у центральній частині міста може мати негативні наслідки, призвести до порушень громадського порядку та порушень прав людини і громадянина.
Суд зазначає, що у вказаному листі Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області не зазначено належних та допустимих доказів та інформації на підтвердження того, що проведення такого заходу створює реальну небезпеку національній безпеці та громадському порядку, а також може призвести до заворушень чи вчинення кримінальних злочинів, що створить загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Крім того, зі змісту наявної у матеріалах справи копії повідомленні про проведення мирних заходів громадян встановлено, що Харківською міською організацією всеукраїнського об'єднання «Свобода» заплановано проведення 14.03.2015 року з 11:00 до 15:00 масового заходу «Політичний форум міста свободи» на майдані Конституції, та не зазначено про проведення пішої ходи під час даного заходу.
В листі Харківського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 13.03.2015 року за вих. № 37/240, також не зазначено доказів та інформації на підтвердження того, що проведення такого заходу може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
У вказаному листі Харківського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області зазначено лише про те, що проведення масового заходу Харківської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода», яке відбудеться 14.03.2015 р. за адресою: м. Харків, пл. Конституції в період з 11:00 год. до 15:00 год., кількість учасників близько 100 осіб викличе суттєві труднощі в забезпеченні пожежної та техногенної безпеки. Організовані акції перекриють рух автотранспорту та в свою чергу призведуть до створення заторів на автошляхах центральної частини міста та як результат, унеможливлять швидке реагування підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на випадок виникнення пожеж або надзвичайних ситуацій.
Стосовно листа Управління Служби безпеки України в Харківській області від 13.03.2015 № 70/5-3586, суд зазначає, що у вказаному листі не наведено жодних конкретних доказів чи фактів про наявність реальної загрози інтересам національної безпеки та громадського порядку саме під час проведення 14.03.2015 року заходу Харківською міською організацією Всеукраїнського об'єднання «Свобода».
Суд зазначає, що у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що відповідач по справі та учасники їхніх зібрань мають насильницькі та злочинні наміри, спрямовані на підрив національної безпеки та громадського порядку.
Згідно практики Європейського суду з прав людини «...можливість долучення до демонстрації екстремістів з насильницькими намірами не може, як таке, відібрати це право [право на мирні зібрання]. ... Тягар доказування насильницьких намірів організаторів зібрання лежить на органах влади» ( п. 23 рішення ЄСПЛ «Християнська народна демократична партія» проти «Молдови»).
Таким чином, правовою підставою у відповідності до ст.11 Конвенції та ст. 182 КАС України для задоволення позову Харківської міської ради про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є визнання судом того факту, що проведення такого заходу може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. При цьому, така небезпека не повинна бути уявною, а має ґрунтуватися на конкретних фактах чи даних про наявність реальної загрози інтересам національної безпеки та громадського порядку, а позивач повинен не лише повідомити про загрози, які можуть виникнути у зв'язку з проведенням зібрання, а й надати суду докази, які стали підставою для такого висновку. (Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 11.11.2014 року, Постанові Вищого адміністративного суду України № К/800/10127/14 від 17.04.2014 року).
Суд зазначає, позивачем не надано до суду належних та допустимих доказів, які б підтвердили, наявність реальної небезпеки заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей при проведенні заходу, про які повідомлялось відповідачем.
Крім того, позивачем не надано до суду обґрунтованих пояснень та доказів необхідності заборони мирних зібрань з огляду на необхідність такої у демократичному суспільстві, зокрема, що така заборона відповідає нагальній соціальній потребі і, зокрема є пропорційна поставленій легітимній меті.
У п. 43 пояснювальної записки до Керівних принципів щодо свободи мирних зібрань вказано: «Автоматичне застосування передбачених законом обмежень - наприклад, заборони на проведення будь-яких публічних виступів у певний період часу або в будь-яких публічних місцях, які підходять для проведення зібрань, - призводить до того, що під їх дію підпадає надто велика кількість заходів. Таким чином, ці обмеження не пройдуть перевірку на пропорційність, тому що не були враховані конкретні обставини в кожному окремому випадку».
Таке обмеження права на мирні зібрання, крім осіб, які сповіщали про такі мирні заходи, також іншим суб'єктам, які реалізують право на мирні зібрання без наявності жодних правових підстав для їх обмеження щодо невизначеного кола осіб, порушує право людини та громадянина на свободу мирних зібрань, передбачених ст. 11 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з прав людини, ст. 39 Конституції України.
Враховуючи викладене, враховуючи те, що позивачем не надано до суду належних та допустимих доказів, які б підтвердили, що існує реальна загроза національній безпеці та громадському порядку, а також того, що проведення мирного заходу може призвести до заворушень чи вчинення кримінальних злочинів, що створить загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей, а долучені судом докази про таке не свідчать, а також не надано обґрунтованих пояснень та доказів необхідності заборони мирних заходів, суд прийшов до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог Харківської міської ради про обмеження реалізації права мирних зібрань відсутні.
Відповідно до приписів статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили; суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Харківської міської ради до Харківської міської організації Всеукраїнського об"єднання "Свобода" в особі відповідального Дебелого Олега Віталійовича, треті особи: Харківське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Управління служби безпеки України в Харківській області, Прокуратура міста Харкова, Відділ Державної автомобільної інспекції з обслуговування міста Харків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Харківське міське управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про обмеження права на мирне зібрання - не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись статтями 7-11, 86, 94, 158-163, 182, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволення адміністративного позову Харківської міської ради до Харківської міської організації Всеукраїнського об"єднання "Свобода" в особі відповідального Дебелого Олега Віталійовича, треті особи: Харківське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Прокуратура міста Харкова, Відділ Державної автомобільної інспекції з обслуговування міста Харків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Харківське міське управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про обмеження права на мирне зібрання - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бідонько А.В.