№ 317/4265/14-а
№ 2-а/317/2/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2015 року
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Ачкасова О.М.,
при секретарі Кузіній Л.Х,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Запоріжжя у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області про визнання дій протиправними та вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області про визнання дій протиправними та вчинення певних дій, уточнивши який, посилався на те, що він є інвалідом першої групи, першої категорії, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, його захворювання пов'язано з впливом аварії на Чорнобильській АЕС. Знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області та отримує пенсію в розмірі, яка менша за мінімальний розмір пенсії, передбаченої чинним законодавством. Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, згідно якого пенсії особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути меншим по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Крім того, особам, віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами 1 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тому йому, як інваліду 1 групи та учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватись виходячи з розмірів передбачених в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Разом з тим, розмір його пенсії не відповідає законодавчо встановленому мінімальному критерію, чим порушуються його конституційні права.
Враховуючи зазначені обставини, він звернувся до відповідача про перерахунок пенсії, як того вимагає закон, але листом від 02.09.2014 року отримав відмову в перерахунку пенсії, оскільки відповідач при обрахунку та виплаті державної та додаткової пенсій застосовує порядок та розмір виплат окремим категоріям громадян, встановленим Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.
Таку позицію Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області позивач вважає помилковою, так як Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» не містив жодної норми, яка б обмежувала до серпня 2014 року пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, котрі постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що змусило його звернутися до суду за захистом своїх прав.
У судове засідання позивач, представник відповідача не з»явилися, просили суд розглянути справу у письмовому провадженні, представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити, представник відповідача позов не визнав, заперечував проти адміністративного позову, просив суд відмовити у його задоволенні у повному обсязі.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, які надали суду докази та заперечення, у письмовому провадженні відповідно до ст. 128 ч.6 КАС України, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази у сукупності, суд вважає, що вимоги позивача є законними та обґрунтованими, тому адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.
Згідно ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких встановлюється наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Обов'язок по доведені своїх вимог та заперечень покладається на сторони, які зобов'язані довести ці обставини відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.99 КАС України встановлений 6-ти місячний строк для звернення до суду з адміністративним позовом.
За уточненим адміністративним позовом вказаний 6-місячний строк для звернення до суду дотримано позивачем, виходячи з часу звернення до суду (19.09.2014 року позивачем поштою відправлено адміністративний позов до суду, 30.09.2014 року зареєстровано у суді), тобто порушене право позивача підлягає захисту з 19.03.2014 року.
Судом встановлено, що відповідно до посвідчення позивач ОСОБА_1 отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Йому встановлена інвалідність 1 групи безстроково. Інвалідність пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС, позивач перебуває на обліку УПФУ в Запорізькому районі Запорізької області.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату йому пенсії в порядку та розмірах, передбачених Законом України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Після звернення до Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області, листом від 02.09.2014 року позивач отримав відмову в перерахунку пенсії, оскільки відповідач при обрахунку та виплаті державної та додаткової пенсій застосовує порядок та розмір виплат окремим категоріям громадян, встановленим Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 вказаного Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 50 Закону в редакції від 06.06.1996 року, інвалідам 1 групи, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини 4 статті 54 цього ж Закону в редакції від 06.06.1996 року, розмір пенсії для інвалідів 1 групи щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 13 Порядку встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 1 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії виплачується в розмірі 474 грн. 50 коп.
Статтею 63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" №3491-VI від 14.06.2011 року було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік.
Частиною 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" було встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Частиною 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" було встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Зазначені положення Законів були об'єктивною підставою для обґрунтованого застосування у вказаних роках при обчисленні пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 було встановлено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Однак Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 року не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема статей 50, 54 вказаного Закону, якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю.
Лише Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет» України на 2014 рік» від 31.07.2014 року було доповнено пунктом 6-7, в якому зазначається, що норми ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного страхування на 2014 рік.
Зазначений Закон набув законної сили 16.08.2014 року (п.2 Закону - з дня наступного за днем його опублікування), так як повний текст його був офіційно опублікований 15.08.2014 року («Офіційний вісник України» від 15.08.2014 року № 63, ст.1733). До цього текст Закону від 31.07.2014 року публікувався не у повному обсязі у газетах «Урядовий кур'єр» від 09.08.2014 року № 144 та «Голос України» від 02.08.2014 року № 146
Зі змісту вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій з 01.01.2014 року застосуванню підлягала до 15.08.2014 року не постанова КМУ №1210 від 23.11.2011 року, а норми ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" затверджено нові розміри соціальних стандартів. Так, мінімальний розмір пенсій, призначених відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначається виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2014 року - 949 грн., з 01.07.2014 року - 974 грн., з 01.10.2014 року - 1014 грн.
Таким чином, права позивача слід поновити, визнавши неправомірним дії Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії, додаткової пенсії позивачу відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 19.03.2014 року по 15.08.2014 року та відповідача провести перерахунок та виплатити за вказаний період ОСОБА_1 державну пенсію на підставі ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі не нижче десяти мінімальних пенсій за віком для непрацездатних осіб та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично отриманих ним сум за вказаний період.
Також, суд вважає за необхідне застосувати вимоги п.1 ч.1 ст. 256 КАС України щодо негайного виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч.5 ст.94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1, 49, 50, 54 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет» України на 2014 рік», ст.ст. 9, 11, 71, 86, 99, 102, 158-163, 167, 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, як інваліду 1 групи державної та додаткової пенсії, всупереч вимогам ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 19.03.2014 року по 15.08.2014 року (включно).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1, як інваліду 1 групи, державної та додаткової пенсії, у відповідності з вимогами, встановленими ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку державної пенсії у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 100 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 19.03.2014 року по 15.08.2014 року (включно), з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання в суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.М. Ачкасов