Провадження № 2-154/145
В справі № 760/2275/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2015 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
Головуючого - судді - Шереметьєвої Л. А.
при секретарі - Боровик О. О.
розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, суд
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом та просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії, зобов'язати останнього провести перерахунок пенсії та здійснити виплати з 01 квітня 2012 року.
Посилається на те, що звільнений зі служби, яку проходив в Службі безпеки України, перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В травні 2012 року фінансово-економічне управління Служби безпеки України на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», надало відповідачу довідку про розмір його грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» станом на 01 квітня 2012 року за посадою, яку він обіймав перед звільненням, яка підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади.
Звернувшись з заявою про проведення перерахунку до відповідача, отримав лист від 21 січня 2015 року за №1107/12/Р-2412 в якому останній повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку, оскільки він може бути проведений лише у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 2008 року таких рішень не приймалось.
Вважає, що відповідачем не були виконанні вимоги ч. 3 ст. 63 зазначеного вище Закону та не було проведено перерахунок пенсії, а тому просить задовольнити позов.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала. Посилалася на те, що довідка про розмір грошового забезпечення від 25 травня 2012 року № 21/3/2-1663/3434, на підставі якої позивач просить зробити перерахунок, передбачає, що вона видана з метою встановлення граничного розміру підвищення пенсії на підставі Постанови КМУ №355. Зазначена вище постанова передбачає підвищення пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262, з 1 липня 2012 року у розмірі 11 відсотків розміру пенсій, з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків розміру пенсій, а не перерахунок у зв'язку зі зміною розмірів окремих видів грошового забезпечення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є особою, звільненою зі служби в Службі безпеки України, перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В травні 2012 року фінансово-економічне управління Служби безпеки України на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», надало відповідачу довідку про розмір його грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» станом на 01 квітня 2012 року за посадою, яку він обіймав перед звільненням.
/а. с. 10/
З аналізу зазначеної вище довідки та довідки, наданої представником відповідача, з якої позивачу проводився перерахунок пенсії з 01 січня 2008 року, змін зазнали:
надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - зросла з 1% до 100%; премія - з 10 % до 25% встановлена надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, розмір якої складає 50%.Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Кабінет Міністрів України постановою від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» дозволив Міністру оборони України здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі на менше 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до п. 5 Постанови КМУ № 1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати:
надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям у розмірах до 50, 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. При цьому порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі ж несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується; надбавку військовослужбовцям підрозділів СБУ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.Наказом Міністра оборони України № 355 від 25 червня 2011 року «Про внесення змін до Наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 №50» передбачено підвищення премії до 90%.
Аналіз вищевикладених положень дозволяє прийти до висновку про те, що сама Постанова КМУ №1294 встановлює не конкретні розміри цих надбавок та премій, а лише їх граничні показники та право керівників відповідних органів визначати їх розмір лише в межах відповідних асигнувань і таке встановлення цілком буде залежати від особистого вкладу військовослужбовців в загальний результат служби, якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка або премія може бути скасована або її розмір зменшений.
Таким чином, встановлені наказами №№ 50, 355 премії та постановою КМУ №1294 надбавки носять тимчасовий та індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 26 лютого, 14 травня, 18 червня та 10 вересня 2013 року (справи №№ 21-5а13, 21-109а13, 21-165а13, 21-223а13 відповідно), які згідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач довів безпідставність здійснення перерахунку пенсії позивача за викладених в адміністративному позові останнього обставин, і у зв'язку з цим відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи викладене вище, в задоволенні позову повинно бути відмовлено.
Керуючись ст. 63 ч. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ст. ст. 9, 11, 159, 160, 162 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: