Справа № 357/2524/15-а
2-а/357/430/15
Категорія 90
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2015 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Подрєзова Г. О. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Біла Церква, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління ПФУ у Білоцерківському районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю та надбавки до пенсії як дитині війни, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління ПФУ у Білоцерківському районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю та надбавки до пенсії як дитині війни, мотивуючи тим, що є пенсіонером, проживає постійно в с. Коженики Білоцерківського району Київської області, яке відноситься до категорії зони посиленого радіоекологічного контролю, має статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та статус дитини війни. Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання щомісячно доплати до пенсії як непрацюючий пенсіонер в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої відповідно до діючого законодавства України. Також по ст. 51 цього Закону має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров"ю в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право як дитина війни на отримання надбавки до пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на зазначені обставини просила суд зобов"язати відповідача здійснити з 01.01.2014р. перерахунок та виплату доплати до пенсії згідно з ч.2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", провести з 01.01.2014р. перерахунок та виплату недоплаченої додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю згідно з ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести з 01.01.2014р. перерахунок та виплату надбавки дітям війни згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» . Також просила суд зобов"язати відповідача до негайного виконання рішення суду та подачу суду звіту про виконання судового рішення.
Відповідно до ухвали суду від 24.02.2015 р. було відкрито провадження у справі в порядку скороченого провадження.
Розглянувши та вивчивши матеріали справи, вважаю, що позов до задоволення.
Позивач проживає в с. Коженики, яке за переліком населених пунктів Київської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, дійсно перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у Білоцерківському районі Київській області, отримує пенсію по віку, має статус особи потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії (посвідчення серії НОМЕР_1) та статус дитини війни. Позивачці виплачується доплата до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю в сумі 5,20грн., додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю - 56,94грн. та надбавка дитині війни в розмірі 66,43 грн. , що підтверджується відповіддю Управління ПФУ Білоцерківського району Київської області на звернення позивачки.
Суд виходить з ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , якою встановлено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю. Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" працюючі громадяни мають право на отримання щомісячної доплати до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Згідно з ч.2 цієї статті непрацюючим пенсіонерам проводиться доплата до пенсії в розмірах передбачених ч.1 цієї статті. Згідно з ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 4, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, у розмірі : 15% мінімальної пенсії за віком. Згідно з ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Згідно з Законом України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" ст.28 ч.1 - мінімальна пенсія по віку вираховується відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. А розмір прожиткового мінімуму для осіб щорічно встановлюється Законом України Про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до п.17 ч.1 ст.87 Бюджетного Кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених п.5 ч.2 ст.67-1 цього Кодексу), належать видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, запобігання виникненню та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха. Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012р. рішенням № 3-рп/2012 зазначено в п.3 резолютивної частини, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності, який передбачає застосування судами законів України, а також нормативно - правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно - правових актів КМ України , виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону України про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Відповідно до ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - фінансування витрат, пов»язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
З 1.01.2014р. Закон України "Про Державний бюджет України на 2014рік" в редакції від 16.01.2014р. не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014р. пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , зокрема ст.ст. 39,51 та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
При цьому, згідно з Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014рік" , що набрав чинності 16.08.2014р. , встановлено, що норми і положення ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМ України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов»язкового державного соціального страхування на 2014р.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, з 01.01.2014р. до набрання законної сили Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014р.», тобто до 16.08.2014р. застосуванню підлягають норми статті 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" .
При цьому, позовні вимоги за період з 01.01.2014р. по 15.06.2014р. за ухвалою суду залишені без розгляду з підстав ст.ст. 99,100 КАС України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.ст. 6,9,17,183-2 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління ПФУ у Білоцерківському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов"язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю та надбавки, як дитині війни, відповідно до ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" , починаючи з 01.01.2014р. по 15.06.2014р. - задовольнити.
Визнати дії Управління ПФУ у Білоцерківському районі Київської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 доплати до пенсії, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю та надбавки, як дитині війни, відповідно до ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" неправомірними.
Зобов»язати Управління ПФУ у Білоцерківському районі Київської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії, додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров"ю та надбавку, як дитині війни, відповідно до ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", починаючи з 16.06.2014р. по 16.08.2014р., з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Г. О. Подрєзова