ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" березня 2015 р. Справа № 926/1933/14
За позовом Чернівецької обласної ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - обласне комунальне підприємство «Буковина-фарм»
до відповідачів: 1.) Виконавчого комітету Чернівецької міської ради
2). Чернівецької міської ради
про визнання незаконним та скасування підпункту 1.6 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 22.11.2011 року №731/20, визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності
Суддя М.І.Ніколаєв
представники:
від позивача - Єлєніч М.О., дов. від 26.01.2015 року
від відповідача-1 - Іванович Л.Є., дов. від 02.06.2014 року.
від відповідача-2 - Іванович Л.Є., дов. від 02.06.2014 року.
від третьої особи - Лучанінова І.О., дов. від 09.04.2014 року
СУТЬ СПОРУ: Чернівецька обласна рада звернулася з позовом до Виконавчого комітету Чернівецької міської ради та Чернівецької міської ради про:
- визнання незаконним та скасування підпункту 1.6 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 22.11.2011 року №731/20 «Про оформлення права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців (делеговані повноваження)», яким оформлено право комунальної власності на нежитлові приміщення підвалу та першого поверху в житловому будинку літ. «А» на вул. Червоноармійській, 85 в м. Чернівці загальної площею 398,10 кв.м. за територіальною громадою м. Чернівців;
- визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно САЕ №253748 від 28.11.2011 року.
Ухвалою суду від 26.12.2014 року порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 27.01.2015 року за участю представників сторін.
Чернівецька міська рада проти позову заперечує, обґрунтовуючи це тим, що спірне приміщення не увійшло до складу інвентаризаційного майна обласної ради, адже знаходилось разом із житловим фондом на обліку ЖРЕП м. Чернівці, у зв'язку з чим перейшло у комунальну власність.
У зв'язку із складністю справи та за клопотаннями представників сторін у судових засіданнях неодноразово оголошувались перерви.
До початку судового засідання 11.02.2015 року від позивача надійшла заява про уточнення частини позовних вимог, в якій останній просить визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно САЕ №253748 від 28.11.2011 року. Решту вимог позивач не змінив.
Подана заява відповідає вимогам ст. 22 ГПК України, адже за своєю юридичною природою є частковим зменшенням позовних вимог щодо скасування свідоцтва. При цьому суд вважає поняття недійсний та незаконний тотожними, відтак дана заява приймається судом.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Статтею 10 Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки від 20.08.1978 року визначено, що основу економічної системи Української РСР становить соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності.
У відповідності до статті 87 Цивільного кодексу Української РСР (в редакції 1963 року), соціалістичною власністю є: державна (загальнодержавна) власність; колгоспно-кооперативна власність; власність профспілкових та інших громадських організацій.
Статтею 89 Цивільного кодексу Української РСР визначено, що державна власність - основна форма соціалістичної власності. Держава є єдиним власником всього державного майна.
Згідно із ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом та вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність її набуття не встановлена судом.
Вказане кореспондується також зі статтею 4 Цивільного кодексу Української РСР , згідно якої цивільні права і обов'язки виникають з підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР, а також з дій громадян і організацій, які хоч і не передбачені законом, але в силу загальних начал і змісту цивільного законодавства породжують цивільні права і обов'язки
Відтак, підстави набуття (припинення) права власності визначаються за законодавством, чинним на час виникнення відповідних правовідносин.
У свою чергу, поняття комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та підстави її набуття передбачено ст. 7 Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування" від 07.12.1990 (втратив чинність у 1997 році), згідно якої до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць належить майно, яке передається безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, майно, яке створюється і купується органами місцевого самоврядування за рахунок належних їм коштів, а також майно, вказане в Законі України "Про власність".
Відповідно до статті 2 Закону Української РСР "Про власність" власність в Українській РСР виступає в таких формах: індивідуальна (особиста і приватна трудова), колективна, державна. Всі форми власності є рівноправними.
За статтею 31 Закону України "Про власність" комунальна власність належала до державної власності.
Суб'єктом права загальнодержавної (республіканської) власності є держава в особі Верховної Ради Української РСР. Суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів (стаття 32 Закону).
Перелік об'єктів комунальної власності, визначений ст. 35 Закону України "Про власність".
Зокрема, стаття 32 даного Закону передбачала, що суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.
На виконання постанов Верховної Ради УРСР від 08.12.1990 "Про порядок введення в дію Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування", від 26.03.1991 "Про введення в дію Закону Української РСР "Про власність", Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 05.11.1991 року № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", у пункті 3 якої передбачено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.
Керуючись даною постановою КМУ від 05.11.1991 р. № 311 Чернівецькою обласною Радою народних депутатів Х сесії ХХІ скликання прийнято рішення від 27.12.1991 р. "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів", яким затверджено перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів (додатки 1, 2 та 3).
Пунктом 2 даного рішення передбачено, що виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районних Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органам, уповноваженим управляти майном місцевих Рад області, станом на 1 січня 1992 року провести інвентаризацію будівель, споруд, обладнання, іншого майна та грошових коштів в госпрозрахункових підприємствах, організаціях та установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів і до 1 лютого 1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів.
Вищевказані Акт інвентаризації та акт передачі у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів суду не надано.
Згідно з пунктом 2.8 «Охорона здоров'я» додатку № 1 до рішення від 27.12.1991 р. об'єднання «Фармація» віднесено до Переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної Ради народних депутатів. Додатком № 2 до вказаного рішення визначено Перелік державного майна підприємств, установ і організацій, яке безоплатно передається до комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів; при цьому, у даному додатку об'єкта нерухомості по вул. Червоноармійській, 85 в м. Чернівці (аптека №100) не значиться.
Крім того, згідно рішення Чернівецької міської Ради народних депутатів від 25.01.1992 року № 253 "Про перелік об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів", в переліку об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів спірний об'єкт також не значиться, що свідчить про безпідставність доводів відповідача-1 щодо наявності у територіальної громади м. Чернівці прав комунальної власності на нього.
Згідно статуту, прийнятого відповідно до рішення облвиконкому від 18.01.1989 року №10, об'єднання «Фармація» створено на базі підприємств і організацій ліквідованого Аптечного управління Чернівецького облвиконкому (п.1.1 статуту), у своїй діяльності підпорядковується Чернівецькій обласній раді народних депутатів (п. 1.2 статуту), є юридичною особою та господарським комплексом, до складу якого входять діючі на госпрозрахункових основах центральні районні аптеки, обласний аптечний склад, фармацевтична фабрика, контрольно-аналітична лабораторія, майстерня по ремонту і виготовленню меблів і інші організації, які створюються в установленому порядку (п. 1.3 статуту).
Об'єднання здійснює право володіння, користування і розпорядження майном, яке знаходиться в його оперативному управлінні (п. 1.6 статуту).
Відповідно до п. 4.1 статуту до складу виробничого об'єднання «Фармація» з правами юридичних осіб входить, поряд з іншими, Центральна районна аптека №10 Ленінського району м. Чернівці.
У свою чергу, згідно вішення Виконавчого комітету Чернівецької обласної ради народних депутатів від 18.03.1981 року №95 «Про створення центральних районних аптек в м. Чернівці і централізованих бухгалтерій при них» до складу Центральної районної аптеки №10 Ленінського району входила Аптека №100 (додаток №1 до рішення).
Рішенням Виконавчого комітету Першотравневої районної ради Чернівецької області від 10.08.1994 року №125/9 вирішено зареєструвати Чернівецьке обласне державне комунальне підприємство «Фармація» як суб'єкта підприємництва.
Відповідно до статуту Чернівецького обласного державного комунального підприємства «Фармація» від 10.08.1994 року його структурним підрозділом, серед інших, була аптека №100 (п. 1.2 статуту).
При цьому, майно підприємства «Фармація» є обласною комунальною власністю, яка закріплена за ним на праві повного господарського відання (п. 4.2 статуту).
На підставі розпорядження Представника Президента України від 17.05.1994 року №360 вирішено ліквідувати головне підприємство ВО «Фармація», запропоновано виконкому Чернівецької міської ради народних депутатів провести ліквідацію центральної районної аптеки №10 Ленінського району, запропоновано Чернівецькій міській раді народних депутатів передати функції по управлінню аптеками №97,100,106,108,110 обласній державній адміністрації.
Відповідно до ч.2. п.10 розділу V Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" майно передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте ними на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.
Рішенням XX сесії Чернівецької міської ради XXІ скликання від 17.06.1994 року №524 вирішено передати у комунальну власність обласної ради народних депутатів майно діючих аптек, у т.ч. аптеки №100 по вул. Червоноармійській,85 в м. Чернівці.
Відтак, в процесі розмежування державної та комунальної власності об'єднання «Фармація», до складу якого і увійшла як майновий комплекс аптека №100 по вул. Червоноармійській,85, передано до комунальної власності Чернівецької обласної ради народних депутатів, про що також свідчить вищевказане рішення XX сесії Чернівецької міської ради XXІ скликання від 17.06.1994 року №524.
Рішенням XI сесії Чернівецької обласної ради XII скликання від 28.11.1996 року «Про перелік об'єктів комунальної власності обласної ради, що підлягають приватизації у 1996 році» вирішено реорганізувати обласне державне комунальне підприємство «Фармація» з виділенням з його складу та створенням на базі його майна окремих юридичних осіб, у т.ч. аптеки №100.
Згідно розпорядження Голови Чернівецької обласної державної адміністрації №132-р від 04.03.1997 року вирішено здійснити реорганізацію обласного державного комунального підприємства «Фармація» шляхом його припинення і виділення з його складу у самостійні юридичні особи, які перебувають у комунальній власності: лабораторії з організаційно-фармацевтичним відділом; аптек №97,100,106,108,110; фармацевтичної фабрики, головного підприємства зі складом.
Відповідно до затвердженого загальними зборами 06.03.1999 року статуту обласне комунальне підприємство «Аптека №100» є закладом охорони здоров'я, заснованим на власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, який утворений внаслідок реорганізації обласного державного комунального підприємства «Фармація» за рішенням XI сесії обласної ради XII скликання від 28.11.1996 року «Про перелік об'єктів комунальної власності обласної ради, що підлягають приватизації у 1996 році» та у відповідності до розпорядження Голови Чернівецької обласної державної адміністрації №132-р.
Обласне комунальне підприємство «Аптека №100» є правонаступником прав та обов'язків Аптеки №100 м. Чернівців як структурного підрозділу ОДКП «Фармація» (п. 1.3 статуту).
Місцезнаходженням обласного комунального підприємства «Аптека №100» було м. Чернівці, вул. Червоноармійська, 85 (р. 2 статуту).
Статутний фонд обласного комунального підприємства «Аптека №100» визначений на підставі інвентаризації та розподілу майна, що перебувало у повному господарському віданні ОДКП «Фармація», згідно розподільчого балансу станом на 01.03.1997 року та інвентаризаційному опису (п.5.2 статуту).
Розподільчий баланс станом на 01.03.1997 року, інвентаризаційний опис та акт прийому-передачі майна аптеки суду не надано.
Рішенням IV сесії Чернівецької міської ради XXII скликання від 29.09.1998 року №60 підтверджено право власності територіальної громади м. Чернівці на об'єкти нерухомості, що перебувають у користуванні суб'єктів спільної власності територіальних громад, у т.ч. і на нежитлові приміщення по вул. Червоноармійській, 85 в. Чернівці, користувачем якими була Аптека №100 (додаток №1 до даного рішення).
Дане рішення не є предметом судового розгляду, доказів його оспорення в судовому порядку не надано. Проте, враховуючи, що спірне майно в процесі розмежування державної та комунальної власності передано у комунальну власність обласної ради народних депутатів, що свідчить про незаконність даного рішення, воно до уваги судом не приймається.
Рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 22.11.2011 року №731/20 вирішено оформити право комунальної власності територіальної громади м. Чернівців на нежитлові приміщення підвалу та першого поверху в житловому будинку літ. «А» на вул. Червоноармійській, 85, загальною площею 398,10 кв.м., в тому числі: в підвалі приміщення 74-24 - 74-32 площею 107,30 кв.м., на першому поверсі приміщення 74-1 - 74-23 площею 209,80 кв.м.
На підставі вищевказаного рішення за територіальною громадою м. Чернівці зареєстровано право власності на нежитлові приміщення по вул. Червоноармійська, 85, про що свідчить свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 28.11.2011 року САЕ №253748.
20.09.2013 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби міського управління юстиції відмовив позивачу у державній реєстрації права власності на нежитлове приміщення по вул. Червоноармійська, 85 в м. Чернівці у зв'язку з тим, що заявлене право вже зареєстроване за територіальною громадою м. Чернівці.
Станом на момент вирішення спору спірне приміщення зареєстроване за територіальною громадою м. Чернівці, знаходиться на балансі КЖРЕП №17 та на підставі договору оренди №83 від 16.04.2013 року перебуває в оренді обласного комунального підприємства «Буковина-Фарм», яке є правонаступником обласного комунального підприємства «Аптека №100».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 10 ст. 59 "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 392 Цивільного кодексу України, правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до частини 1 статті 321 Цивільного Кодексу України право власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 32 ГПК України передбачено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно із ст. 33 ГПК України, кожна з сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
На підставі вищевказаних обставин, згідно належних та допустимих доказів, досліджених у судовому засіданні та наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позивачем доведено, а відповідачем не спростовано набуття права спільної власності на спірну нерухомість на підставах, що передбачені законом, територіальними громадами сіл, селищ та міст області в особі Чернівецької обласної ради в межах здійснення розмежування державної та комунальної власності.
Аналогічну позицію висловлено в Постановах ВГС України від 29.10.2013 року №926/362/13, від 04.12.2012 року №5027/319/2012, від 17.01.2013 року №5027/296/2012 року, від 15.04.2014 року №920/1477/13 та від 27.11.2014 року №909/153/14.
Відтак, спірний підпункт 1.6 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 22.11.2011 року №731/20 суперечить вимогам закону та порушує права позивача як власника спірного майна, тож визнається судом незаконним і скасовується.
Вимога про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно САЕ №253748 від 28.11.2011 року є похідною від вимоги про визнання незаконним та скасування підпункту 1.6 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 22.11.2011 року №731/20, на підставі якого видано дане свідоцтво, тож теж задовольняється судом. При цьому суд враховує, що дане свідоцтво внесено до Реєстру прав власності на нерухоме майно, тож перешкоджає здійсненню подальшої державної реєстрації права власності на спірний об'єкт за територіальною громадою сіл, селищ та міст Чернівецької області, чим порушує права позивача, відтак визнається судом недійсним.
Посилання відповідача-1 на те, що станом на момент прийняття Чернівецькою обласною радою рішення від 27.12.1991 року спірне приміщення перебувало на обліку виконавчого комітету Чернівецької міської ради, тож є власністю громади міста судом до уваги не приймається виходячи з того, що згідно ст. 10 Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки від 20.08.1978 року та ст. 89 Цивільного кодексу Української РСР в радянські часи існувало лише дві форми власності державна та колгоспно-кооперативна, при цьому ради депутатів трудящих та їхні виконавчі комітети входили до системи органів державної влади, тож спірний об'єкт перебував у державній власності, а комунальна власність на той час ще не була сформована, адже розподіл державної власності на державну та комунальну проходив на підставі постанови КМУ від 5 листопада 1991 р. № 311 та в послідуючому на підставі рішення Х сесії ХХІ скликання Чернівецької обласної ради народних депутатів від 27 грудня 1991 року «Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів».
Також суд вважає безпідставними доводи відповідача-1 про те, що спірне майно відповідно до рішення Чернівецької міської Ради народних депутатів від 25.01.1992 року № 253 увійшло до переліку об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів як майно, що перебувало на утриманні міського бюджету (на балансі житлових ремонтно-експлуатаційних підприємства м. Чернівці з житловим і нежитловим фондом), оскільки, як зазначено вище, аптека №100 як складова частина об'єднання «Фармація» передана у комунальну власність Чернівецької обласної ради народних депутатів на підставі рішення Х сесії ХХІ скликання Чернівецької обласної ради народних депутатів від 27 грудня 1991 року «Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів».
У процесі розгляду справи сторонами не надано доказів на підтвердження інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору.
За таких обставин справи позов слід задовольнити, а судові витрати слід віднести на відповідача-1, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.
Керуючись ст.ст. 22, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати підпункт 1.6 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 22.11.2011 року №731/20 «Про оформлення права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців (делеговані повноваження)».
3. Визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно САЕ №253748 від 28.11.2011 року.
4. Стягнути з Виконавчого комітету Чернівецької міської ради (площа Центральна, 1, м. Чернівці, код 04062216) на користь Чернівецької обласної ради (вул. Грушевського, 1, м. Чернівці, код 25081241) судовий збір в сумі 2436 грн.
Повне рішення складено та підписано 13.03.2015 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя М.І. Ніколаєв