КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/15861/14 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Шостак О.О.
У Х В А Л А
Іменем України
03 березня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Шостака О.О.,
суддів Желтобрюх І.Л., Мамчура Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксування технічними засобами, в порядку ст. 41 КАС України, апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві та Управління державного казначейської служби України у Печерському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "24" грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом Казенного підприємства спеціального приладобудування "Арсенал" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві, Управління державного казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про стягнення заборгованості з відшкодування податку на додану вартість та стягнення пені,-
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.12.2014 року позов було задоволено.
Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду від 24.12.2014 року та прийняте нове рішення, яким відмовити в задоволені позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві та Управління державного казначейської служби України у Печерському районі м. Києва - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.12.2014 року - без змін, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як було встановлено судом першої інстанції, в період з 08.11.2013 р. по 20.11.2013 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування КП СПБ «Арсенал» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за серпень 2013 року, за результатами якої складено Довідку № 181/26-55-15-02/14307357 від 20.11.2013 р. Вказаною перевіркою не встановлено порушень при відображенні КП СПБ «Арсенал» у декларації за серпень 2013 року бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у сумі 1 531 086 грн. В період з 04.12.2013 р. по 17.12.2013 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування КП СПБ «Арсенал» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за вересень 2013 року, за результатами якої складено Довідку № 205/26-55-15-02/14307357 від 17.12.2013 р. Вказаною перевіркою не встановлено порушень при відображенні КП СПБ «Арсенал» у декларації за вересень 2013 року бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у сумі 530 855 грн. В період з 01.01.2014 р. по 15.01.2014 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування КП СПБ «Арсенал» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за жовтень 2013 року, за результатами якої складено Довідку № 13/26-55-15-02/14307357 від 15.01.2014 р. Вказаною перевіркою не встановлено порушень при відображенні КП СПБ «Арсенал» у декларації за жовтень 2013 року бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у сумі 1 387 835 грн. В період з 14.02.2014 р. по 18.02.2014 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування КП СПБ «Арсенал» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за листопад 2013 року, за результатами якої складено Довідку № 64/26-55-15-02/14307357 від 18.02.2014 р. Вказаною перевіркою не встановлено порушень при відображенні КП СПБ «Арсенал» у декларації за листопад 2013 року бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у сумі 1 482 492 грн. В період з 13.03.2014 р. по 19.03.2014 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування КП СПБ «Арсенал» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за серпень, вересень, грудень 2013 року, за результатами якої складено Довідку № 102/26-55-15-02/14307357 від 19.03.2014 р. Вказаною перевіркою не встановлено порушень при відображенні КП СПБ «Арсенал» у декларації за грудень 2013 року бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у сумі 1 001 179 грн. В період з 04.04.2014 р. по 17.04.2014 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування КП СПБ «Арсенал» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за січень 2014 року, за результатами якої складено Акт № 35/26-55-15-02/14307357 від 22.04.2014 р. Перевіркою визначення частини залишку від'ємного значення, фактично сплаченої КП СПБ «Арсенал» постачальникам та/або до державного бюджету, яка підлягає бюджетному відшкодуванню встановлено, що на порушення вимог п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) КП СПБ «Арсенал» безпідставно визначено суму бюджетного відшкодування задекларовану в декларації з ПДВ за січень 2014 року в розмірі 664 грн. У висновку відповідача вказано, що на порушення вимог п. 198.1, п. 198.6 ст. 198, п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, КП СПБ «Арсенал» завищено податковий кредит за грудень 2013 року на суму ПДВ 664 грн. та за січень 2014 року на суму ПДВ 714 грн., що призвело до порушення вимог п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, завищення від'ємного значення з ПДВ за грудень 2013 року на суму ПДВ 664 грн. та за січень 2014 року на суму ПДВ 714 грн. На порушення вимог п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI КП СПБ «Арсенал» завищено суму бюджетного відшкодування за січень 2014 року в розмірі 664 грн. В період з 16.05.2014 р. по 20.05.2014 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування КП СПБ «Арсенал» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за лютий 2014 року, за результатами якої складено Акт № 41/26-55-15-02/14307357 від 20.05.2014 р. Перевіркою визначення частини залишку від'ємного значення, фактично сплаченої КП СПБ «Арсенал» постачальникам та/або до державного бюджету, яка підлягає бюджетному відшкодуванню встановлено, що на порушення вимог п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) КП СПБ «Арсенал» безпідставно визначено суму бюджетного відшкодування задекларовану в декларації з ПДВ за лютий 2014 року в розмірі 982 746 грн. У висновку відповідача вказано, що на порушення вимог п. 198.1, п. 198.6 ст. 198, п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, КП СПБ «Арсенал» завищено податковий кредит за січень 2014 року на суму ПДВ 982 746 грн. та за лютий 2014 року на суму ПДВ 1 007 466 грн., що призвело до порушення вимог п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, завищення від'ємного значення з ПДВ за січень 2014 року на суму ПДВ 982 746 грн., за лютий 2014 року на суму ПДВ 947 410 грн., а також до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту на суму ПДВ 60 056 грн. На порушення вимог п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI КП СПБ «Арсенал» завищено суму бюджетного відшкодування за лютий 2014 року в розмірі 982 746 грн. На порушення вимог абзацу «г» п. 185.1 ст. 185, абзацу «б» п. 187.1 ст. 187, пп. 195.1.1 п. 195.1 ст. 195 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI КП СПБ «Арсенал» завищено обсяг експортних операцій за лютий 2014 року на суму 6 391 232 грн. Дане порушення не вплинуло на заявлену до бюджетного відшкодування суму ПДВ за лютий 2014 року. В період з 25.07.2014 р. по 04.08.2014 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування КП СПБ «Арсенал» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за травень 2014 року, за результатами якої складено Довідку № 289/26-55-15-02/14307357 від 04.08.2014 р. Вказаною перевіркою не встановлено порушень при відображенні КП СПБ «Арсенал» у декларації за травень 2014 року бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у сумі 465 376 грн. 08 жовтня 2014 року між платником податків та контролюючим органом було проведено звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2014 р. до 08.10.2014 р., в результаті чого складено Акт № 8733-20 від 08.10.2014 р. Не погоджуючись із вищевикладеними обставинами, позивач звернувся до суду з відповідним позовом. Окружний адміністративний суд м. Києва прийшов до висновку про необхідність задовольнити позов. Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне. Згідно з пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу. У відповідності до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. Пунктом 200.10 ст. 200 ПК України визначено, що контролюючий орган протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п. 200.11 ст. 200 ПК України). Згідно з п. 200.12 ст. 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (п. 200.13 ст. 200 ПК України). Матеріали справи свідчать, що позивач на підставі Довідок № № 181/26-55-15-02/14307357, 205/26-55-15-02/14307357, 13/26-55-15-02/14307357, 64/26-55-15-02/14307357, 102/26-55-15-02/14307357, 289/26-55-15-02/14307357 має право на бюджетне відшкодування ПДВ в розмірі, який складає суму 6 398 823 грн., що не заперечується відповідачем 1. Стосовно заявлених платником податків сум до бюджетного відшкодування ПДВ, визначених на підставі Актів № № 35/26-55-15-02/14307357, № 41/26-55-15-02/14307357 відповідно в розмірах 825 452 грн. та 2 082 398 грн., суд зазначає, що позивачем дані суми заявлені відповідно до даних, що були визначені в результаті перевірок, тобто за даними підтвердженими контролюючим органом. Таким чином, загальна сума, що підлягає до бюджетного відшкодування ПДВ складає 9 306 673 грн. Разом з тим, відповідачем 1, в порушення вимог п. 200.12 ст. 200 ПК України, в межах встановлених строків, не подано до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку щодо відшкодування позивачу сум податку на додану вартість в розмірі 9 306 673 грн., правомірність щодо відшкодування яких підтверджується вказаними вище Довідками № № 181/26-55-15-02/14307357, 205/26-55-15-02/14307357, 13/26-55-15-02/14307357, 64/26-55-15-02/14307357, 102/26-55-15-02/14307357, 289/26-55-15-02/14307357 та Актами № № 35/26-55-15-02/14307357, № 41/26-55-15-02/14307357, що вказує на обґрунтованість заявленої позивачем суми бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 9 306 673 грн. Окрім цього, на суми податку, не відшкодовані платнику протягом визначених статтею 200 ПК України строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення (п. 200.23 ст. 200 ПК України). При цьому, неподання контролюючим органом після закінчення перевірки до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені. Відповідна правова позиція була висловлена Судовою палатою в адміністративних справах Верховного Суду України в постанові від 03.06.2014 р. у справі № 21-131а14. Детальний розрахунок суми пені по кожній простроченій сумі бюджетного відшкодування ПДВ наведений позивачем в адміністративному позові в розмірі 600 177,82 грн. Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві та Управління державного казначейської служби України у Печерському районі м. Києва - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "24" грудня 2014 року - без змін. Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
В задоволені апеляційних скарг Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві та Управління державного казначейської служби України у Печерському районі м. Києва - відмовити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "24" грудня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Шостак
Судді Я.С. Мамчур
І.Л. Желтобрюх
.
Головуючий суддя Шостак О.О.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Мамчур Я.С