Постанова № 43064792, 10.03.2015, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
10.03.2015
Номер справи
265/275/15-а
Номер документу
43064792
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 265/275/15-а

Провадження № 2-а/265/29/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2015 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Копилової Л.В.,

при секретарі - Єфремовій О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради (далі - УПСЗН) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги, посилаючись на те, що відповідачка перебувала на обліку в УПСЗН як отримувач державної допомоги за Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Відповідачка отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.05.2011 року в сумі 130,00 грн. по 31.03.2013 року; допомогу одинокій матері з 01.03.2010 року по 30.06.2014 року; державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям інвалідам з 11.10.2010 року по 31.08.2014 року.

Згідно п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року за № 1751 на осіб, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми покладено обов'язок повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї, тощо).

Згідно вироку Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 21.09.2011 року, ОСОБА_1 засуджено за ст.307 ч.2, ст.309 ч.2 КК України до 5-ти років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є особистою власністю засудженої.

З довідки Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя № 9437/1-394/11 від 18.11.2014 року вбачається, що ОСОБА_1 відбуває покарання в Чернігівській ВК № 44, і згідно протоколу затримання від 08.05.2012 року строк її покарання обчислюється з цієї дати. Тобто, відповідачка - ОСОБА_1 фактично не здійснювала догляд за дитиною з 08.05.2014 року, але отримувала грошові кошти на утримання дитини і УПСЗН перераховувались їй такі кошти на особистий рахунок у вказаний період.

Згідно п.23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду.

Згідно п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України щд 27 грудня 2001 р. № 1751 виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється у разі позбавлення волі отримувача допомоги за рішенням суду.

Відповідачка не повідомила про обставини, що вплинули на виплату їй державної допомоги за Законом України "Про державну допомогу сім'я з дітьми", тобто про призначене судом покарання. У зв'язку з чим позивачем їй надмірно виплачено державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам з травня 2012 року по серпень 2014 року в загальній сумі 7 538,09 грн., державну допомогу одиноким матерям з травня 2012 року по червень 2014 року в загальній сумі 7 593 грн. та державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з травня 2012 року по березень 2013 року в загальній сумі 1 346,13 грн. в період її ОСОБА_1 в місцях позбавлення волі, тобто з травня 2012 року.

19 червня 2014 року на адресу УПСЗН надійшло рішення Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 14.05.2014 року про визнання батьківства ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3.

А в липні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до УПСЗН з питанням переоформлення державної допомоги на дитину-інваліда ОСОБА_3 на його ім'я. Він на даний час перебуває у позивача як одержувач державної допомоги згідно із Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Згідно з п.49.2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів зі свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом, на підставі рішення органу праці та соціального захисту населення в розмірі 20 відсотків суми виплачуваної державної соціальної допомоги. Управлінням утримано з поточної виплати державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам 944,24 грн. Таким чином, сума незаконно отриманої державної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам становить 6593,85 грн. Загальна сума незаконно отриманої державної допомоги складає 15478 грн. 98 коп.

20.08.2014 року управлінням було направлено повідомлення про надмірно перераховану суму державної допомоги відповідачці Але на теперішній час вона звільнилася з місць позбавлення волі та в грудні 2014 року перебувала на прийомі в спеціалістів УПСЗН, де була особисто повідомлена про надмірно виплачену їй суму державної допомоги. Тому просить суд стягнути з відповідачки ОСОБА_1 суму незаконно отриманої допомоги в розмірі 15 478,98 грн.

На розгляд справи до суду представник позивача ОСОБА_4, яка діє на підставі довіреності, не з'явилася, надавши заяву з проханням розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Відповідачка ОСОБА_1 до судового засідання не з'явилася за невідомих суду причин, про день та час розгляду справи повідомлялася своєчасно та належним чином.

Дослідивши наявні письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за таких підстав.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно до п.22 постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

ОСОБА_1 25.05.2010 року подала до УПСЗН заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, в якій вказала, що у разі будь-яких змін зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення.

Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, відповідачці з 01.05.2011 року по 31.03.2013 року призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 130 грн.; допомогу одинокій матері з 01.03.2010 року по 30.06.2014 року; державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям інвалідам з 11.10.2010 року по 31.08.2014 року.

Відповідно до ст.22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно ст.23 постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27 грудня 2001 року "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, зокрема: коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).

Відповідно до свідоцтва про народження серії І-НО № 585779, виданого 19 червня 2014 року Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції в Донецькій області, актовий запис № 245, ОСОБА_3 народилася 11 березня 2010 року, в графі «батьки» зазначені: батько - ОСОБА_2 та мати - ОСОБА_1.

Відповідно до розрахунку суми надмірно перерахованої допомоги інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам за 2011 рік - 2014 рік ОСОБА_1, наданої позивачем, за період з 01.05.2012 року по 31.08.2014 рік утримано 7 538,09 грн., за період з 01.10.2014 року по 31.01.2015 року - 944,24 грн. Залишок станом на 01.02.2015 року - 6 593,85 грн.

Відповідно до розрахунку суми допомоги одинокій матері за 2011 рік - 2014 рік така допомога ОСОБА_1, надана позивачем за період з 01.05.2012 року по 30.06.2014 рік складає 7 593 грн.

За розрахунком сума допомоги на дитину до трьох років за 2012 рік - 2013 рік ОСОБА_1, надана позивачем за період з 01.05.2012 року по 11.03.2013 рік складає - 1 346,13 грн.

Таким чином, дослідивши в сукупності докази по справі, суд встановив надмірну виплату коштів з державного бюджету допомоги в сумі 15 478,98 грн., яка підлягає стягненню з відповідачки в повному обсязі на користь УПСЗН.

Крім того, п.20 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населення - за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством. При цьому, ст.4 цього Закону визначено, що за подання позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 2 відсотку ціни позову, але не менш 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше чотирьох розмірів мінімальної заробітної плати, що у грошовому еквіваленті для даної позовної заяви складає 182,70 гривень, які підлягають стягненню з відповідачки на користь держави.

На підставі ст.13 п. 8, 33 п. 5, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", керуючись ст.ст.6,8,11,14,159 України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради (р/р 35417021041912 в ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25968748) незаконно отриману допомогу в розмірі 15 478 (п'ятнадцять тисяч чотириста сімдесят вісім) гривень 98 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 70 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя _____ Л.В.Копилова