Постанова № 4305621, 16.11.2007, Теплодарський міський суд Одеської області

Дата ухвалення
16.11.2007
Номер справи
2-а-41/07
Номер документу
4305621
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а-41/07 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2007р. Теплодарський міський суд Одеської області в складі:

головуючої - судді Мисливої Л.М.,

при секретарі - Мельник А.В.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

відповідача - Полюк Т.М.,

представника третьої особи - Павлової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Одеській області, про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2005-2007р.р. та щомісячної виплати на дитину шкільного віку за 2004-2007р.р.,

встановив:

У вересні 2007р. ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи тим, що вона є інвалідом 2 групи з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та має доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дитину шкільного віку, яка є ученицею 10 класу загальноосвітньої школи та знаходиться на диспансерному обліку в Теплодарській міській лікарні в групі ЧАЕС, а тому відповідно до ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11 має право на щорічну виплату їй грошової допомоги на оздоровлення у розмірі п"яти мінімальних заробітних плат, крім того, згідно ст. 30 вказаного закону передбачена щомісячна виплата мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку. Однак Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області за вказаною нормою закону таких виплат в повному обсязі не здійснило, в зв"язку з чим, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), просить визнати дії відповідача протиправними та стягнути з останнього 5065 грн. заборгованості по щорічній допомозі на оздоровлення за 2005-2007р. та 12372 грн. 20 коп. заборгованості по щомісячній виплаті мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку за 2004-2007р.р.

В судовому засіданні позивач підтвердила свої позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач Полюк Т.М. в судовому засіданні з позовом не погодилася, мотивуючи тим, що всі виплати по щорічній допомозі вони проводять згідно постанови Кабінету

2

Міністрів України від 26.07.1996р. №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України №542 від 12.07.05р. та №649 від 20.04.2007р. Розміри виплат встановлено, виходячи з норм, прийнятих про розмір заробітної плати та видатків, передбачених на ці цілі законами про державний бюджет на відповідний рік. Законом України "Про державний бюджет на 2006 рік" зупинено дію ст. 48 Закону №796-XII в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

Представник третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Одеській області Павлова Л.В. в судовому засіданні вимоги позивача не визнала, мотивуючи тим, що ГУДКУ в Одеській області, як окрема юридична особа, самостійно несе відповідальність за своїми зобов'язаннями, ніяких прав та законних інтересів позивача не порушувало. Діюче законодавство України не передбачає покладення відповідальності на органи казначейства по викладеним в позові вимогам. Як передбачає п.3 Типового Положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 04.04.2006 року №332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 року за №454/12328, Головне управління Державного казначейства України забезпечує казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, підвищення оперативності у фінансуванні видатків в межах наявних обсягів фінансових ресурсів у Державному бюджеті. Казначейство не фінансує державні органи, а у відповідності до ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів державного бюджету України є уповноважені бюджетні установи, а саме міністерства та інші органи влади України в особі їх керівників, які розподіл коштів за напрямками видатків здійснюють самостійно. Виплату компенсації та допомоги здійснює Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської Ради Одеської області, згідно покладених на них функцій, а не органи казначейства. Відповідно до ст.23 Бюджетного кодексу України виплати коштів з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. З таких підстав представник третьої особи в судовому засіданні просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін, представника третьої особи, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 громадянки, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) від 23.10.1997р. Відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-Х11 інвалідам 2 групи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі п"яти мінімальних заробітних плат. Згідно довідки відповідача №05-21/1559 від 06.09.07р. їй нарахована та виплачена щорічна компенсація на оздоровлення: за 2005р. - у сумі 120 грн. у вересні 2005р.; за 2006р. - у сумі 120 грн. у вересні 2006р.; за 2007р. - у сумі 120 грн. у квітні 2007р.

3

Крім того, вона має доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дитину шкільного віку, яка є ученицею 10 класу загальноосвітньої школи та знаходиться на диспансерному обліку в Теплодарській міській лікарні в групі ЧАЕС (посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії Д №477520 від 14.05.1993р.), а тому відповідно до ст. 30 вказаного закону на неї передбачена щомісячна виплата мінімальної заробітної плати, як на дитину шкільного віку. Згідно пояснень позивачки в судовому засіданні, з якими погодилася відповідач, на доньку ОСОБА_2 1992 року народження вона отримувала до травня 2007р. щомісяця 6 грн. 40 коп., а з травня 2007р. - 32 грн. щомісяця.

Коли позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області щодо проведення виплат відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то отримала відмову в проведення виплат в повному обсязі з посиланням на відсутність джерела фінансування.

Відповідно до ст. 8 Конституції України вона має вищу юридичну силу та, виходячи з вимог ст. 22 Конституції України, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Також, при задоволенні вимог позивача, необхідно виходити з позиції Конституційного Суду України, який своїм рішенням №6-рп/2007 від 9.07.2007р. у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст. 71, ст. 98, 101,103,111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" №486-16 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п. 30 ст. 71 останнього Закону, за якою у 2007р. зупинені виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

З зазначених підстав, суд приходить до висновку, що дії відповідача по не донарахуванню й невиплаті у 2005-2007 роках разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення та щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку за 2004-2007р.р. є протиправними та зобов'язує відповідача провести за вказані роки нарахування й виплату ОСОБА_1 недоплаченої разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення в сумі 5275 грн., виходячи із розрахунку мінімальної заробітної плати на момент виплати, а саме: за 2005р. - 332 грн. х 5 = 1660 грн. - 120 грн. = 1540 грн. 2006р. - 375 грн. х 5 = 1875 грн. - 120 грн. = 1755 грн. 2007р. - 420 грн. х 5 = 2100 грн. - 120 грн. - 1980 грн., а всього за 2005-2007р.р. - 5275 грн.

Також заборгованість по щомісячній виплаті мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку за 2004-2007р.р. складає 11934 грн. 20 коп., а саме:

· з 01.09.04р. до 01.01.05р. - 237 грн. х 4 міс.= 948 грн.- 6,40 грн.х 4 = 922,40 грн.

· з 01.01.05р. до 01.04.05р. - 262 грн. х 3 міс.= 786 грн. - 6,40 грн.хЗ = 766,80 грн.

· з 01.04.05р. до 01.07.05р. - 290 грн. х 3 міс.= 870 грн. - 6,40 грн.хЗ = 850,80 грн.

· з 01.07.05р. до 01.09.05р. - 310 грн. х 2 міс.= 620 грн. - 6,40 грн.х2 = 607.20 грн.

· з 01.09.05р. до 01.01.06р. - 332 грн. х 4 міс.= 1328 грн. - 6,40 грн.х4 = 1302,40 грн.

· з 01.01.06р. до 01.07.06р. - 350 грн. х 6 міс- 2100 грн. - 6,40 грн.хб = 2061,60 грн.

· з 01.07.06р. до 01.12.06р. - 375 грн. х 5 міс. = 1875 грн. - 6,40 грн.х5 = 1843 грн.

· з 01.12.06р. до 01.04.07р. - 400 грн. х 4 міс. - 1600 грн. - 6,40 грн.х4 = 1574,40 грн.

· з 01.04.07р. до 01.07.07р. - 420 грн. х 3 міс. = 1260 грн. - 6,40 грн.- 32 грн. х 2 =

1189,60 грн.

- з 01.07.07р. по 31.08.07р. - 440 грн. х 2 міс. = 880 грн. - 32 грн. х 2 - 816 грн.,

922,40+766,80+850,80+607,20+1302,40+2061,60+1843+1574,40+1189,60+816=11934,20грн.

4

а всього за 2004-2007р.р. - 11934 грн. 20 коп.

В іншій частині позовних вимог належить відмовити в задоволенні за недоведеністю.

На підставі наведеного, керуючись ст. 8, 22 Конституції України, ст.ст. 30, 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-ХП, рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007р. (справа про соціальні гарантії громадян), ст. 89 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» від 27.11.2003р. №1344-1У, ст. 83 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.2004р. №2285-1 У, ст. 82 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005р. №3235-1 У, ст. 76 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. №489-У, ст.ст.90; 94,158, 159,161, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2005-2007р.р. та щомісячної виплати на дитину шкільного віку за 2004-2007р.р.-задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області по не донарахуванню й невиплаті у 2005-2007р.р. щорічної грошової допомоги на оздоровлення та щомісячної виплати на дитину шкільного віку за 2004-2007р.р. ОСОБА_1 протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області (м. Теплодар, вул. Піонерна,7, розрахунковий рахунок 35210043000951 в ГУДКУ в Одеській області, код ОКПО 26165359, МФО 828011) на користь ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2005-2007р.р. в сумі 5275 (п"ять тисяч двісті сімдесят п"ять) грн.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області (м. Теплодар, вул. Піонерна,7, розрахунковий рахунок 35219088000951 в ГУДКУ в Одеській області, код ОКПО 26165359, МФО 828011) на користь ОСОБА_1 щомісячну виплату на дитину шкільного віку ОСОБА_2 за 2004-2007р.р. в сумі 11934 (одинадцять тисяч дев"ятсот тридцять чотири) грн. 20 коп.

В іншій частині заявлених вимог - відмовити в задоволенні.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області на користь держави судовий збір в розмірі 172 грн. 09 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.