Справа №2-а-43/07 ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2007р. Теплодарський міський суд Одеської області в складі:
головуючої - судді Мисливої Л.М.,
при секретарі - Мельник А.В.,
за участю представника позивача - ОСОБА_2,
відповідача - Полюк Т.М.,
представника третьої особи - Павлової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Одеській області, про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2005-2007р.р.,
встановив:
У вересні 2007р. ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи тим, що він є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 2 категорії та відповідно до ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11 має право на щорічну виплату грошової допомоги на оздоровлення у розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Однак Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області за вказаною нормою закону таких виплат в повному обсязі не здійснило, в зв"язку з чим, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), просить визнати дії відповідача протиправними та стягнути з останнього 3141 грн. заборгованості по щорічній допомозі на оздоровлення за 2005-2007р.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_2 підтвердила позовні вимоги її довірителя в повному обсязі.
Відповідач Полюк Т.М. в судовому засіданні з позовом не погодилася, мотивуючи тим, що всі виплати по щорічній допомозі вони проводять згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської* катастрофи" із змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України №542 від 12.07.05р. та №649 від 20.04.2007р. Розміри виплат встановлено, виходячи з норм, прийнятих про розмір заробітної плати та видатків, передбачених на ці цілі законами про державний бюджет на відповідний рік. Законом України "Про державний бюджет на 2006 рік" зупинено дію ст. 48 Закону №796-Х11 в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
Представник третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Одеській області Павлова Л.В. в судовому засіданні вимоги позивача не визнала, мотивуючи тим, що ГУДКУ в Одеській області, як окрема юридична особа, самостійно несе відповідальність за
2
своїми зобов'язаннями, ніяких прав та законних інтересів позивача не порушувало. Діюче законодавство України не передбачає покладення відповідальності на органи казначейства по викладеним в позові вимогам. Як передбачає п.З Типового Положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 04.04.2006 року №332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 року за №454/12328, Головне управління Державного казначейства України забезпечує казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, підвищення оперативності у фінансуванні видатків в межах наявних обсягів фінансових ресурсів у Державному бюджеті. Казначейство не фінансує державні органи, а у відповідності до ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів державного бюджету України є уповноважені бюджетні установи, а саме міністерства та інші органи влади України в особі їх керівників, які розподіл коштів за напрямками видатків здійснюють самостійно. Виплату компенсації та допомоги здійснює Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської Ради Одеської області, згідно покладених на них функцій, а не органи казначейства. Відповідно до ст.23 Бюджетного кодексу України виплати коштів з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. З таких підстав представник третьої особи в судовому засіданні просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та представника третьої особи, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи та відноситься до 2 категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 громадянина, який евакуйований із зони відчуження у 1986 році (категорія 2) від 25.03.2005р. Відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-Х11 евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Згідно довідки відповідача №05-21/1558 від 06.09.07р. йому нарахована та виплачена щорічна компенсація на оздоровлення: за 2005р. - у сумі 75 грн. у листопаді 2005р.; за 2006р. - у сумі 75 грн. у квітні 2006р.; за 2007р. - у сумі 75 грн. у серпні 2007р.
Коли позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області щодо проведення виплат відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то отримав відмову в проведенні виплат в повному обсязі з посиланням на відсутність джерела фінансування.
Відповідно до ст. 8 Конституції України вона має вищу юридичну силу та, виходячи з вимог ст. 22 Конституції України, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Також, при задоволенні вимог позивача, необхідно виходити з позиції Конституційного Суду України, який своїм рішенням №6-рп/2007 від 9.07.2007р. у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч.1 ст. 66, п. 7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст. 71, ст. 98, 101,103,111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" №486-16 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п. 30 ст. 71 останнього Закону, за якою у 2007р. зупинені виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
З зазначених підстав, суд приходить до висновку, що дії відповідача по не донарахуванню й невиплаті у 2005-2007 роках разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення є протиправними та зобов'язує відповідача провести за вказані роки нарахування й виплату ОСОБА_1 недоплаченої разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення в сумі 3141
3 грн., виходячи із розрахунку мінімальної заробітної плати на момент виплати, а саме: за 2005р. -332 грн. х 3 = 996 грн. - 75 грн. = 921 грн.
2006р. - 350 грн. х 3 = 1050 грн. - 75 грн. = 975 грн. 2007р. - 440 грн. х 3 = 1320 грн. - 75 грн. = 1245 грн., а всього за 2005-2007р.р. - 3141 грн. На підставі наведеного, керуючись ст. 8, 22 Конституції України, ст.ст. 30, 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-ХІІ, рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007р. (справа про соціальні гарантії громадян), ст. 83 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.2004р. №2285-1 У, ст. 82 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005р. №3235-1У, ст. 76 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. №489-У, ст.ст.90; 94,158, 159,161, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2005-2007р.р. .-задовольнити повністю.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області по не донарахуванню й невиплаті у 2005-2007р.р. щорічної грошової допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області (м. Теплодар, вул. Піонерна,7, розрахунковий рахунок 35210043000951 в ГУДКУ в Одеській області, код ОКПО 26165359, МФО 828011) на користь ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2005-2007р.р. в сумі 3141 (три тисячі сто сорок одна) грн.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області на користь держави судовий збір в розмірі 51 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.