ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4713/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколенка Ф.Ф.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шулик Н.І.,
представника позивача - Дитюк І.І.,
представника відповідача - Литовченко Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства " Кременчуцьке тролейбусне управління " до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання незаконними і протиправними розрахунків, скасування заборгованості , -
В С Т А Н О В И В:
27 жовтня 2014 року Комунальне підприємство " Кременчуцьке тролейбусне управління " (надалі - позивач, КП "Кременчуцьке тролейбусне управління") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області (надалі - відповідач, УПФУ в м. Кременчуці) про визнання рішення протиправним.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року було відмовлено у відкритті провадження у справі.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 січня 2015 року ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року скасовано, справу направлено до Полтавського окружного адміністративного суду на новий розгляд зі стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 23 лютого 2015 року провадження у справі відкрито.
Позивач у своїй позовній заяві просив визнати незаконними і протиправними розрахунки Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області, до яких включено суми заборгованості внаслідок перерахування і призначення пенсії ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на підставі довідок про заробітну плату, отриманих в "Мосгостранс" м. Москва, в загальному розмірі 42 516,87 грн. за період з липня по вересень 2014 року, та скасувати наявність такої заборгованості, як незаконну.
В обгрунтування своїх вимог посилались на неправомірність включення відповідачем до розрахунків сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій розміру пенсій ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, обрахованих на підставі довідок про заробітну плату, отриманих в м. Москва Російської Федерації.
Представник позивача в судовому засіданні позовну заяву підтримала і просила її задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні. У запереченнях посилалася на правомірність оскаржуваних розрахунків, оскільки пенсії ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 призначені у відповідності до п. "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та їх виплата проводиться за рахунок коштів Пенсійного фонду України з послідуючим відшкодуванням підприємством, організацією чи установою, яка видала уточнюючу довідку про пільговий стаж.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство " Кременчуцьке тролейбусне управління " зареєстровано юридичною особою (ідентифікаційний код 03328528) і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області складено та направлено на адресу КП " Кременчуцьке тролейбусне управління " розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за липень - вересень 2014 року (а.с. 97-111), в які включено суми фактичних витрат на виплату пенсії особам, що перебувають на обліку у відповідача, в тому числі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку оскаржуваним розрахункам, суд виходить із наступного.
Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності та наявності трудового стажу передбаченого Законом №1058-ІV. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону №1058-ІV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 /далі Інструкція/.
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з пунктом 6.4, 6,5 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
До складу оскаржуваних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій Управлінням Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області за липень - вересень 2014 року за списком № 2 відносяться суми витрат, розрахованих з розміру пільгових пенсій, призначених, зокрема, працівникам КП " Кременчуцьке тролейбусне управління " ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5
У судовому засіданні судом було досліджено пенсійні справи ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та встановлено, що:
- гр. ОСОБА_3 пенсія на пільгових умовах за роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбачених списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, призначалася відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2011 року /а.с. 171/ на підставі трудової книжки, довідки КП " Кременчуцьке тролейбусне управління " /а.с. 183/, яка підтверджує факт пільгової роботи за період з 11.07.1979 року по 16.07.1998 року (19 років 00 місяців 05 днів), та довідок про заробіток для обчислення пенсії, виданих КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" та та ДУП м. Москви "Мосгостранс" /а.с. 187-191/;
- гр. ОСОБА_4 пенсія на пільгових умовах за роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбачених списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, призначалася відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2012 року /а.с. 152/ на підставі трудової книжки та довідки КП " Кременчуцьке тролейбусне управління " /а.с. 161/, яка підтверджує факт пільгової роботи за період з 10.03.1982 року по 30.06.2002 року (11 років 04 місяців 13 днів), та довідок про заробіток для обчислення пенсії, виданих КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" та ДУП м. Москви "Мосгостранс" /а.с. 162-164/;
- гр. ОСОБА_5 пенсія на пільгових умовах за роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбачених списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, призначалася відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2012 року /а.с. 127/ на підставі трудової книжки та довідки КП " Кременчуцьке тролейбусне управління " /а.с. 138/, яка підтверджує факт пільгової роботи за період з 11.07.1979 року по 25.03.2001 року (19 років 04 місяців 23 днів), та довідок про заробіток для обчислення пенсії, виданих КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" та та ДУП м. Москви "Мосгостранс" /а.с. 140-143/.
Зазначене не заперечувалось і представником позивача в судовому засіданні.
Доводи позивача суд оцінює критично, з огляду на те, що єдиним мотивом неправомірності розрахунків витрат на виплату і доставку пільгових пенсій є не самі розрахунки, а факт призначення пільгової пенсії вищевказаним особам на підставі довідок про заробітну плату, отриманих в м. Москва Російської Федерації.
Оскільки рішення відповідного органу Пенсійного фонду про призначення вищевказаним особам пенсій на пільгових умовах у передбачений законом спосіб не скасовані та не визнані нечинними, тому розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій відповідають приписам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкції.
А відтак, позивач, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій у повному розмірі.
Пунктом 6.7 Інструкції визначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Отже, зважаючи на встановлені обставини, щодо призначення пенсій цим особам та вказані норми закону та Інструкції, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду України витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які складені відповідачем у відповідності до вимог діючого законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач під час формування та направлення розрахунків діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Протиправності в його діях або протиправної бездіяльності, а відтак і підстав для визнання нечинним та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за липень-вересень 2014 року судом не встановлено.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу /частина 1/; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову /частина 2/.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність вчинених ним дій та прийнятих рішень.
Зважаючи на зазначене, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку відмови в задоволені позову, сплачений судовий збір позивачу не повертається.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства " Кременчуцьке тролейбусне управління " до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання незаконними і протиправними розрахунків, скасування заборгованості відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 12 березня 2015 року.
Суддя Ф.Ф. Соколенко