Постанова № 43051370, 04.03.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2015
Номер справи
823/1709/14
Номер документу
43051370
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2015 року справа № 823/1709/14

м. Черкаси

16 год. 29 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Мишенка В.В.,

при секретарі судового засідання - Гордієнку Ю.П.

за участю сторін:

представника позивача - Гринь Л.М. (за довіреністю);

представника позивача - Пилипенка Р.Б. (за довіреністю);

представника позивача - Степаненко В.Д. (за довіреністю);

представника відповідача - Дмитренко В.І. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся з позовом Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради (далі-позивач) до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 35 від 21.03.2014р. про повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій на загальну суму 11030 грн. 57 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення прийняте відповідачем № 35 не визнає та вважає його незаконним і прийнятим всупереч діючого законодавства на підставі необґрунтованого акта перевірки від 07.03.2014. Представник позивача не погоджується з висновками акта, що СП «Мрія» при виплаті матеріального забезпечення (лікарняних) було порушено ст. 21, 52 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» і наголошує, що виплачені власні кошти застрахованим особам у зв'язку з затримкою фінансування в подальшому були відшкодовані за рахунок Фонду. Тому, нецільового використання коштів не було. Крім того, дії структурного підрозділу позивача щодо зарахування коштів фонду зі спеціального рахунку на поточний рахунок СП «Мрія» не було нанесено жодних майнових збитків Фонду, оскільки сума грошових коштів була спрямована виключно на виплату матеріального забезпечення застрахованих осіб. Також, представник наголошує, що відповідачем при проведенні планової перевірки було порушено Порядок ФССТВП № 30 у зв'язку з не направленням повідомлення про проведення заходу, а отже і акт складено з перевищенням повноважень.

На підставі наведеного представник позивача вважає, що рішення відповідача є незаконним, а тому підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача заперечувала щодо задоволення адміністративного позову з підстав викладених у письмових запереченнях та зазначила, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем правомірно та з дотриманням вимог чинного законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей регулює ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. №2240-111 (далі - Закон №2240) в редакції чинній на час здійснення правовідносин.

Пунктом 3, 4 ст. 2 Закону № 2240 визначено, що страхувальник відповідно до цього Закону - це роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону або особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону, а страховик - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 2240 страховик має право зокрема проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок, встановлено інструкцією «Про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження» від 22.12.2010 № 29 (далі-Інструкція №29).

Згідно довідки з ЄДРПОУ санаторій - профілакторій "Мрія"є структурним підрозділом Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників, правовий статус якого - без права юридичної особи.

07.03.2014 на підставі направлення від 03.03.2014 № 44 та наказу № 80 головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена планова перевірка санаторію-профілакторію «Мрія», щодо правомірності використання коштів Фонду на виплату встановлених видів допомог по соціальному страхуванню, видачі та використання путівок на санаторно-куротне лікування і дотримання вимог нормативно-правових актів, щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей за період з 01.01.2012р. по 31.12.2013р.

За результатами перевірки складено акт від 07.03.2014р. №44, яким встановлено, порушенням ч. 2 ст. 21, ст. 52 Закону №2240 та п. 5 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою правління Фонду від 26.09.2001р. №1266, внаслідок чого неправомірно використано кошти Фонду на загальну суму 7353, 57 грн.

Згідно ч. 1 ст. 30 Закону № 2240 страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

На підставі акта перевірки № 44 від 07.03.2014р., відповідно до ст. 30 Закону № 2240 та п. 4.1 Інструкції №29, відповідачем відносно СП «Мрія» було винесене рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 35 від 21.03.2014р., згідно з яким відповідач у 10-денний термін від дня отримання рішення, повинен повернути до бюджету Фонду страхові кошти в загальному розмірі 11030грн. 57коп., в тому числі: 7353грн. 57коп. - страхові кошти, які використані з порушенням; 3677грн. 00 коп. - штраф за порушення порядку витрачання коштів Фонду (50% від суми, використаної з порушенням).

Вказане рішення було оскаржено позивачем до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду (скарга від 31.03.2014р. №122/01-16), та до Виконавчої дирекції Фонду (скарга від 29.04.2014р. №155/01-16). За результатами розгляду вищезазначених скарг було встановлено, що страхувальником порушено порядок використання страхових коштів, а відповідно СП «Мрія» повинен нести відповідальність визначену ст. 30 Закону № 2240 (рішення № 3 від 17.04.2014 та рішення № 328 від 22.05.2014 відповідно).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Абзацом 1 частини 1 статті 21 Закону № 2240 визначено, що фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджений постановою правління Фонду від 22.12.2010 р. № 26 «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.01.2011 р. за № 111/18849 (далі - Порядок № 26).

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України № 2240 страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України. Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

Згідно п. 9 Порядку №26 після надходження суми коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов'язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строки, визначені у статті 52 Закону України № 2240.

Згідно абзацу 4 ч. 1 ст. 21 Закону України № 2240 у разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Перевіркою СП «Мрія» було встановлено, що 17.01.2013 року на окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів СП «Мрія» Черкаською міською виконавчою дирекцією було перераховано кошти на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам в сумі 1125,57 грн. згідно заяви-розрахунку № 2 від 08.01.2013 року (а.с. 59). Платіжним дорученням № 13 від 25.01.2013 року (а.с. 65) СП «Мрія» перерахував кошти на свій господарський рахунок, а не застрахованим особам, як того вимагають приписи ч. 2 ст. 21 Закону № 2240.

08.04.2013 року Черкаською МВД на окремий поточний рахунок СП «Мрія» перераховані кошти в сумі 3850,47 грн. для виплати матеріального забезпечення особам зазначеним в заяві-розрахунку № 24 від 01.04.2013 року (а.с. 61). Проте, СП «Мрія» платіжним дорученням №73 від 08.04.2013 року (а.с. 66) перерахував вказані кошти на свій господарський рахунок, а не застрахованим особам.

07.05.2013 року по заяві-розрахунку № 33 від 23.04.2013р. кошти в сумі 2369,52грн. Черкаською МВД були перераховані на окремий поточний рахунок СП «Мрія», які не були використані на виплату матеріального забезпечення, а платіжним дорученням №124 від 13.05.2013 року перераховані на його господарський рахунок.

Таким чином в порушення ст. 21 Закону №2240 СП «Мрія» страхові кошти Фонду в сумі 7345,56 грн. не були використані на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам, і не повернуті в установлений строк органу Фонду. Зазначені кошти використані на господарські потреби, тобто не за цільовим призначенням, що є порушенням порядку використання страхових коштів Фонду.

Крім того твердження позивача про несвоєчасне фінансування органом Фонду спростовується заявами-розрахунками позивача та відповідними платіжними дорученнями Фонду про перерахунок на спецрахунок СП «Мрія» відповідних коштів протягом десяти днів після надходження заяв у відповідності до абз. 3 ч. 1 ст. 21 ЗУ № 2240 та порядку № 26.

Щодо порушення посадовою особою органу Фонду під час складання акту перевірки Порядку проведення перевірок отримувачів коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності цільового призначення, оформлення, реалізації та оскарження їх результатів, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010р. №30.

Вказаний порядок не може застосовуватись до спірних правовідносин, оскільки він регулює порядок перевірки отримувачів цільових коштів. В даному випадку планова перевірка СП «Мрія» проводилася як у страхувальника. Порядок проведення перевірок страхувальників встановлений Інструкцією № 29.

Щодо відсутності запису посадової особи Фонду про початок перевірки у журналі реєстрації перевірок Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників - останній являється юридичною особою в структуру якої входить СП «Мрія».

Пунктом 2.5 Інструкції №29 визначено, що посадові особи органу Фонду вносять запис до журналу реєстрації перевірок страхувальника, а не юридичної особи. В журналі реєстрації перевірок СП «Мрія» за №2 був зроблений відповідний запис, що зафіксовано в акті перевірки.

Згідно пункту 3.4 Інструкції №29 визначено, що планова перевірка проводиться за умови письмового повідомлення страхувальника не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення такого заходу за формою, наведеною у додатку 1 до цієї Інструкції. Повідомлення надсилається страхувальнику рекомендованим листом чи телефонограмою або надається під розписку керівнику чи головному бухгалтеру (бухгалтеру) цього страхувальника або уповноваженій керівником особі із зазначенням: дат початку та закінчення її проведення; найменування страхувальника; найменування органу Фонду, який проводить перевірку.

19.02.2014р. відповідачем було направлено на адресу СП «Мрія» письмове повідомлення встановленого зразка про проведення планової перевірки (а.с.58). Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення №1800185667936 (оборот а.с. 58) повідомлення про проведення перевірки було вручено уповноваженій особі на отримання поштової кореспонденції СП «Мрія» 19.02.2014 року.

Таким чином, рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 35 від 21.03.2014р. є законним та обґрунтованим.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 159 - 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.

Стягнути з Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради (18003, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Бидгощська, 38/1, ідентифікаційний код 02139133) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 1644 (одну тисячу шістсот сорок чотири) грн. 30 коп.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко

Повний текст постанови виготовлено 10.03.2015