ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2015 року м. Київ К/800/56898/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді - Васильченко Н.В.,
суддів: Калашнікової О. В., Розваляєвої Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 9 жовтня 2014 року у справі №802/1553/14-а за позовом державної фінансової інспекції у Вінницькій області до Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області, третя особа управління Пенсійного фонду в Гайсинському районі Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а :
У травні 2014 року державна фінансова інспекція у Вінницькій області звернулась в суд з позовом до Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області, третя особа управління Пенсійного фонду в Гайсинському районі Вінницької області, в якому просила зобов'язати відповідача виконати вимоги викладені в листі від 26.03.2014 року №02-08-25-15/2041, а саме: стягнути 64275,80 грн. з винних осіб, з подальшим зарахуванням коштів до державного бюджету на р/р35213005000473 в УДКСУ у Гайсинському районі, МФО 802015, код 21080500 "Інші надходження"; провести перерахунок та відповідну взаємозвірку, щодо єдиного соціального внеску та повернути зайво сплачені кошти в сумі 23332,10 грн. або зарахувати в рахунок майбутніх платежів; забезпечити зменшення бюджетних асигнувань на 2014 рік по КТКВ 7221010 "Здійснення виконавчої влади у Вінницькій області" за КЕКВ 2271 "Оплата теплопостачання" на суму 205213,64 грн., а у разі недостатнього їх обсягу - зменшення за іншими кодами економічної класифікації видатків бюджету.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державною фінансовою інспекцією у Вінницькій області(Далі - ДФІ у Вінницькій області) на адресу відповідача була надіслана вимога від 26.03.2014 року №02-08-25-15/2041 про усунення порушень, виявлених ревізією. Зазначені у вказаній вимозі порушення відповідачем у встановлений строк усунуті не в повному обсязі.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року позовні вимоги задоволені.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 9 жовтня 2014 року, скасоване рішення суду першої інстанції, позовні вимоги задоволені частково. Зобов'язано Гайсинську районну державну адміністрацію Вінницької області(Далі - Гайсинська районної державної адміністрації) виконати вимоги ДФІ у Вінницькій області, викладені в листі від 26 березня 2014 року №02-08-25-15/2041, а саме: забезпечити зменшення бюджетних асигнувань на 2014 рік по КТКВ 7221010 "Здійснення виконавчої влади у Вінницькій області", за КЕКВ 2271 "Оплата теплопостачання" на суму 205213,64 грн., а у разі недостатнього їх обсягу - зменшення за іншими кодами економічної класифікації видатків бюджету. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим по справі рішенням Гайсинська районна державна адміністрація Вінницької області звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції в частині задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до п.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи інспекції на І квартал 2014 року та на підставі направлення від 17.01.2014 року за №68 виданого начальником ДФІ у Вінницькій області, посадовими особами ДФІ у Вінницькій області з 20.01.2014 року по 14.03.2014 року проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Гайсинської РДА за 2011-2013 роки(період з 01.01.2011 року по 01.01.2014 року) у відповідності робочого плану. За результатами ревізії складений акт від 17.03.2014 року №08-13/07, яким зафіксовані порушення фінансової дисципліни.
На підставі висновків акту перевірки позивачем на адресу Гайсинської РДА направлений лист-вимога від 26.03.2014 року №02-08-25-15/2042 про усунення виявлених порушень, якою у термін до 25.04.2014 року відповідач зобов'язаний надати інформацію про вжиті заходи та виконання вимог інспекції.
Станом на дату звернення до суду з даним адміністративним позовом залишаються невиконаними пункти 2 та 3 листа-вимоги від 03.03.2014 року №03-22/228 в частині.
В ході ревізії встановлено, що Гайсинською РДА оплачуються комунальні послуги їх надавачам (водопостачання та водовідведення, електропостачання та теплопостачання) спожиті орендарями, а саме: Фінансовим управління Райдержадміністрації та Гайсинською районною радою. Так, приміщення яке обліковується на балансі Гайсинською РДА, відповідно до укладених договорів оренди протягом ревізійного періоду використовувалось Фінансовим управлінням Райдержадміністрації - 105 м.кв. та Гайсинською районною радою - 199,5 м.кв.
Ревізією встановлено, що протягом 2011-12 років від Фінансового управління Райдержадміністрації та Гайсинської районної ради, відповідно до умов договорів оренди надходили кошти у якості відшкодування комунальних витрат понесених Гайсинською РДА на оплату відповідних вище вказаних послуг надавачам. Розрахунки проводились у відповідності до встановлених Гайсинською РДА до оплати рахунків.
Проведеним в ході ревізії розрахунком фактично понесених орендарями витрат(виходячи із загальної кількості спожитих на опалення приміщення Г.кал.) та обсягу перерахованих останніми коштів встановлено, що протягом ревізійного періоду Гайсинською РДА за рахунок надходжень отриманих від Фінансового управління та Гайсинської районної ради, покривались власні витрати за спожиті комунальні послуги.
З метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків на підставі направлення від 10.02.2014 року №196 виданого начальником Держфінспекції Вахновською О.В., головним державним фінансовим інспектором відділу інспектування органів державної влади Чиж C.B. у Районній раді проведена зустрічна звірка, якою підтверджені розрахунки з Гайсинською РДА в повному обсязі.
Згідно інформації Фінансового управління РДА отриманої на запит Держфінінспекції від 24.01.2014 року №02-08-28-14/491, за послуги теплопостачання останньою перераховані Гайсинській РДА в 2011 році - 40000,00 грн., в 2012 році - 42000,00 грн. та в 2013 році - 76390,00 грн., що відповідає даним бухгалтерського обліку Гайсинської РДА.
Гайсинською РДА отримані та в повному обсязі віднесені на відновлення касових і фактичних видатків по загальному фонду за КПКВ 7721010 "Здійснення виконавчої влади у Вінницькій області", кошти перераховані Фінансовим управлінням РДА та Районною радою за послуги, які останніми не отримувались на загальну суму 139365,74 грн. та 65847,90 грн., відповідно, зокрема: в 2011 році - 35325,06 грн. та 20111,62 грн., відповідно; в 2012 році - 36034,99 грн. та 23666,48 грн., відповідно; в 2013 році - 68005,69 грн. та 22069,80 грн., відповідно.
Отже, головою райдержадміністрації Скіцем С.В. та головним бухгалтером Бурбелюк Т.Т. при розрахунку розміру відшкодування вартості послуг теплопостачання орендарями недотримані вимоги ч.1 ст.193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року №436-IV, п.5 ст.9, п.7 ст.8 Закону №996-ХІV, пп. 1.3 Порядку №228, п.2.15. Положення №88, а саме завищено обсяги послуг теплопостачання наданих Фінансовому управлінню РДА та Районній раді, внаслідок чого Райдержадміністрацією зайво отримано на реєстраційний рахунок коштів у якості відшкодування витрат та віднесено на відновлення касових і фактичних видатків за КПКВ 7721010 «Здійснення виконавчої влади у Вінницькій області» КЕКВ 0000 на загальну суму 205213,64 грн., в тому числі: в 2011 році в сумі 55442,68 грн. (коштів державного бюджету 35325,06 грн., районного - 20111,62 грн.); в 2012 році - 59701,47 грн. (коштів державного бюджету - 36034,99 грн., районного - 23666,48 грн.); в 2013 року - 90075,49 грн. (коштів державного бюджету - 68005,69 грн., районного - 22069,80 грн.). Вищевказану операцію в бухгалтерському обліку відображено в меморіальних ордерах №6 "Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими кредиторами" за 2011-2013 роки за дебетом 311 "Поточні рахунки на видатки установи" Кт 364 "Розрахунки з іншими дебіторами".
Згідно письмових заперечень відповідача в акті ревізії помилково зазначено, що сума 205213,64 грн. це плата орендарів лише за послуги теплопостачання.
Разом із тим, судами встановлено, що окрім акту ревізії від 17.03.2014 року №08-13/07, протилежне повністю підтверджується й іншими письмовими доказами, які наявні в матеріалах справи. Фінансове управління Райдержадміністрації та Районна рада здійснили зайву сплату за відповідні комунальні послуги, що підтверджується реєстром перерахованих надавачам комунальних послуг коштів Гайсинською РДА за 2011-2013 роки, згідно якого вбачається, що перерахунки здійснювались на окремі рахунки комунальних установ. В той час, як реєстр витрат по комунальним послугам за 2011-2013 роки підтверджує, що Гайсинською РДА покривались власні витрати за спожиті комунальні послуги.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції суд першої інстанції виходив з того, що позов підлягає задоволенню, оскільки вимоги відповідача викладені в листі від 26.03.2014 року №02-08-25-15/2041 про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства станом на момент розгляду справи є чинними та в установлений строк не виконані відповідачем у добровільному порядку.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги в частині, суд апеляційної інстанції виходив з того, що п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №179 від 12.03.2005 року "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій", щодо мінімальної кількості працівників, поширюється тільки на відділи, які створюються у складі апарату районних державних адміністрацій, їх самостійних управлінь, відділів та інших структурних підрозділів. При цьому Гайсинською РДА отримані та в повному обсязі віднесені на відновлення касових і фактичних видатків по загальному фонду за КПКВ 7721010 "Здійснення виконавчої влади у Вінницькій області", кошти перераховані Фінансовим управлінням РДА та Районною радою за послуги, які останніми не отримувались.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Оскаржуваною вимогою Гайсинську РДА зобов'язано, зокрема: забезпечити зменшення бюджетних асигнувань на 2014 рік по КТКВ 7221010 "Здійснення виконавчої влади у Вінницькій області" за КЕКВ 2271 "Оплата теплопостачання" на суму 205213,54 грн., а у разі недостатнього їх обсягу - зменшення за іншими кодами економічної класифікації видатків бюджету,
Відповідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993р. № 2939-XII(далі - Закон №2939-XII) інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Порядок оскарження результатів фінансового контролю регулюється статтею 13 Закону №2939-XII, якою визначено, що дії або бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.
Відповідно до статті 10 Закону №2939-XII органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Статтею 15 Закону №2939-XII передбачено, що вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Виходячи з вищенаведеного органам Державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Згідно п.5 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-XIV(Далі - Закон № 996-XIV) Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Відповідно п.7 ст.8 Закону № 996-XIV Головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства (далі - бухгалтер): забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності; організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій.
Згідно ч.1 ст.193 "Господарського кодексу України" від 16.01.2003, № 436-IV Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Так зокрема, згідно умов договорів оренди між відповідачем та Гайсинською міською радою, плата за комунальні послуги проводиться згідно виставлених рахунків та розрахунків витрат.
Судами було встановлено, що Фінансове управління Райдержадміністрації та Районна рада здійснили зайву сплату за відповідні комунальні послуги, що підтверджується реєстром перерахованих надавачам комунальних послуг коштів Гайсинською РДА за 2011-2013 роки, згідно якого вбачається, що перерахунки здійснювались на окремі рахунки комунальних установ. При цьому, реєстр витрат по комунальним послугам за 2011-2013 роки підтверджує, що Гайсинською РДА покривались власні витрати за спожиті комунальні послуги. Згідно пояснення голови Райдержадміністрації Скіця С.В. та головного бухгалтера Бурбелюк Т.Т. рахунки за послуги теплопостачання виставлялись у завищених обсягах з метою уникнення кредиторської заборгованості, через недостатнє фінансування Райдержадміністрації.
Отже, вірним є висновок суду апеляційної інстанції, що Гайсинською районною державною адміністрацією Вінницької області отримані та в повному обсязі віднесені на відновлення касових і фактичних видатків по загальному фонду за КПКВ 7721010 "Здійснення виконавчої влади у Вінницькій області", кошти перераховані Фінансовим управлінням РДА та Районною радою за послуги, які останніми не отримувались, що призвело до зайво отриманих від орендарів коштів на загальну суму 205213,64 грн.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, при цьому колегія суддів зазначає, що справа переглядається в межах касаційної скарги.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 222 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області відхилити.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 9 жовтня 2014 року у справі №802/1553/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: