ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" березня 2015 р.Справа № 924/1991/14
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр", с. Рудня - Новенька, Шепетівський район
до 1) Шепетівської районної державної адміністрації, м. Шепетівка
2) публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр", с. Рудня - Новенька, Шепетівський район
про визнання недійсним та припинення на майбутнє договору оренди земельної ділянки
за усатю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницька обласна державна адміністрація, м. Хмельницький
представники сторін:
від позивача: Драчук С.Л. - за довіреністю
від відповідача 1: не з'явився
від відповідача 2: Залуцький В.Н. - за довіреністю
Рудюк О.Ф. керівник
Черненький Ю.П. за довіреністю
від третьої особи: Людвік В.В. за довіреністю
ВСТАНОВИВ:
Позивач у позовній заяві просить суд визнати недійсним та припинити на майбутнє договір оренди земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6, 1251 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, укладений 23.09.13р. за № 2 між ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" та Шепетівською районною державною адміністрацією.
Обгрунтовуючи позов, позивач зазначає, що 27 червня 2008 року між ТОВ „Шепетівський гранкар'єр" та Шепетівською РДА укладено договір оренди землі, яка знаходиться на території Судилківської міської ради поза межами населеного пункту, строком на 5 років.
12 червня 2013 року на запит позивача від 22 травня 2013 року про продовження терміну дії договору ГУ Держземагенства у Хмельницькій області надано відповідь (лист № 10-05-07/3478) та вказано, що для підготовки проекту розпорядження голови Хмельницької ОДА про продовження договору оренди земельної ділянки необхідно надати ряд документів.
14 червня 2013 року ПАТ „Шепетівським буто - щебеневим кар'єром" подано до Хмельницької ОДА клопотання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Розпорядженням № 178/2013 - р даний дозвіл надано.
17 вересня 2013 року Хмельницькою ОДА видано розпорядження № 297/2013 - р, яким затверджено проект землеустрою та надано дозвіл на передачу в оренду для ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6, 1251 га на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району.
23 вересня 2013 року на підставі цього розпорядження договір оренди вищевказаної ділянки укладено з ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр".
Однак, укладення вищевказаного договору суперечить нормам ст. 33 Закону України „Про оренду землі", та порушує переважне право позивача на укладення договору оренди землі на новий строк.
Позивач звернувся з позовом до Хмельницької ОДА, третя особа на стороні відповідача - ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" про визнання незаконним та скасування розпорядження від 17 вересня 2013 року № 297/2013 - р, за яким затверджено проект землеустрою та надано дозвіл на передачу в оренду для ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6, 1251 га на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району (справа № 822/272/14). Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року у справі № 822/272/14 у позові відмовлено. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2014 року вищевказане рішення Хмельницького окружного адмінсуду скасовано та прийнято нове рішення, яким скасовано та визнано незаконним розпорядження від 17 вересня 2013 року № 297/2013 - р. Ухвалою Вищого адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду залишено без змін.
За таких обставин, позивач, керуючись ст. 152 Земельного кодексу України, ст. ст. 203. 215 ЦК України звернувся з даним позовом про усунення порушення його права на продовження строку дії договору оренди, посилаючись на те, що спірний договір укладено на підставі розпорядження, яке є недійсним.
В додаткових поясненнях позивач наводить наступне.
Відповідно до ч.1 ст.1 ГПК України підприємства мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Враховуючи те, що первісним землекористувачем спірної земельної ділянки було саме товариство з обмеженою відповідальністю „Шепетівський гранкар'єр" згідно з договором оренди землі № 11 від 27.06.2008 року, останнє мало переважне право на пролонгацію відповідного договору оренди землі. Відтак передача в оренду вказаної земельної ділянки публічному акціонерному товариству „Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" є порушенням прав та інтересів позивача, які передбачені діючим законодавством України, про що чітко вказано у позовній заяві.
Крім цього відповідно до п. 6 ч.1 ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів. Відтак, господарський суд Хмельницької області абсолютно вірно визнав подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та порушив провадження у справі.
Щодо позовних вимог про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № 2 від 23.09.2013 року, укладеного між Шепетівською районною державною адміністрацією та публічним акціонерним товариством „Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" слід врахувати, що дана вимога є похідною від вимоги про визнання незаконним та скасування розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 297/2013-р від 17.09.2013 року, яке в свою чергу відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 23.10.2014 року та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014 року скасовано та визнано незаконним.
Позивач вказує, що спірний договір оренди земельної ділянки № 2 від 23.09.2013 року був укладений саме на підставі розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 297/2013-р від 17.09.2013 року, яке як встановлено та наведено належними, достовірними та допустимими доказами є незаконним. При цьому, а ні відповідачем, а ні третьою особою без самостійних вимог протилежного не доведено. При цьому, слід врахувати, що згідно умов оспорюваного договору публічному акціонерному товариству „Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" було надано в оренду земельну ділянку, яка до його укладання знаходилась у користуванні позивача й питання подальшої пролонгації до кінця ще не було врегульовані, чим порушено право останнього на користування землею.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
Відповідач - Шепетівська РДА свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав, причин невиконання вимог суду не повідомив. Про належність повідомлення даного відповідача про час та місце судового розгляду справи свідчать наявні у справі поштові повідомлення про вручення йому ухвал суду про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи від 30, 20.01.2015 року, 29.12.2014 року, з підписом представника про отримання.
Представники відповідача - ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" в судовому засіданні та даний відповідач у письмовому відзиві позов не визнають. Зокрема вказують, що подаючи цей позов, позивач не зазначив, за захистом яких своїх порушених прав та інтересів він звернувся.
Посилання ТОВ „Шепетівський гранкар'єр" як на підставу для подання позову на ст. 125 Земельного кодексу України є безпідставним, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
На день подання позову та на сьогоднішній день ТОВ „Шепетівський гранкар'єр" не є землекористувачем земельної ділянки відносно якої заявлені позовні вимоги, не є стороною оспорюваного правочину, а, отже, не може використовувати положення ст. 125 Земельного кодексу України як підставу для захисту своїх охоронюваних Законом прав та інтересів.
ПАТ „Шепетівським буто-щебеневий кар'єр" було подано до Хмельницької облдержадміністрації клопотання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Розпорядженням № 178/2013-р від 14.06.2013 року облдержадміністрацією такий дозвіл було надано.
На підставі розпорядження ПАТ „Шепетівський буто-щебневий кар'єр" замовив землевпорядну документацію у земельно-аграрному центрі «Карат».
В ході розробки документації проект землеустрою було погоджено з територіальними органами Держземагенства, а саме: було проведено передбачену у ст. 8 та 11 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації" добровільну експертизу. Ст. 33 вище згаданого Закону передбачає процедуру проведення державної експертизи, яка включає у себе: проведення державної експертизи, експертне дослідження, перевірку, аналіз і оцінку об'єкта державної експертизи та підготовку обгрунтованого та об'єктивного експертного висновку. Для проведення державної експертизи замовником подаються оригінали відповідної документації та матеріалів.
Процедура проведення державної експертизи включає:
- перевірку наявності та повноти необхідних документів і матеріалів щодо об'єктів державної експертизи та їх реєстрацію;
- аналітичне опрацювання документів чи матеріалів щодо об'єктів державної експертизи, а в разі необхідності - проведення обстежень у натурі (на місцевості) та проведення на їх основі аналізу їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам;
- узагальнення окремих експертних досліджень, одержаної інформації, підготовку висновку державної експертизи та видачу його замовникам об'єктів державної експертизи.
Відповідно до ст. 35 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації" висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки. Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується.
Так, висновок Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області містить позитивну оцінку, що є підставою для його погодження. Ще одним аспектом є висновок управління держземагенства у Шепетівському районі Хмельницької області № 289 від 08.07.2013 року, де зазначено, що земельна ділянка є вільною від забудови, та вільною від інших обтяжень.
Висновки державної експертизи після їх затвердження органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.
На підставі розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 23.09.2013 року між Публічним акціонерним товариством „Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" та Шепетівською районною державною адміністрацією було укладено договір оренди № 2 земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6.1251 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Відповідач наголошує на тому, що поданий ТОВ „Шепетівський гранкар'єр" до матеріалів справи договір оренди землі № 11 від 27.06.2008 року не містить вказівку на кадастровий номер ділянки, яка передавалася в оренду даному товариству, не надано графічного зображення земельної ділянки, не визначені її конфігурація та координати поворотних точок земельної ділянки, що дає підстави стверджувати про недопустимість цього доказу на підставу порушеного права ТОВ „Шепетівський гранкар'єр".
Таким чином, ТОВ „Шепетівський гранкар 'єр" не навело мотивів порушення його прав та охоронюваних законом інтересів оспорюваним Договором № 2 від 23.09.2013 року, що робить неможливим задоволення позовних вимог.
Вирішуючи спір про визнання правочину недійсним, господарському суду належить встановити наявність саме тих обставин, з якими закон пов'язує недійсність правочинів, зокрема: відповідність змісту правочину вимогам Цивільного кодексу України іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; правоздатність сторін правочину; свободу волевиявлення учасників правочину та відповідність волевиявлення їх внутрішній волі; спрямованість правочину на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Із матеріалів справи вбачається, що усі загальні вимоги, необхідні для дійсності правочину у розумінні статті 203 ЦК України сторонами дотримані, а саме: договір оренди № 2 від 23.09.2013 року відповідає вимогам Цивільного кодексу України та іншим актам цивільного законодавства; особи, які уклали договір мали необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасників правочину було вільним і відповідало їх внутрішній волі, що підтверджено підписами і печатками сторін; договір вчинено у формі, встановленій законом, а також проведена державна реєстрація даного договору.
Крім того, як зазначено вище, укладенню договору передувало дотримання сторонами договору вимог, щодо розробки проекту землеустрою відведення земельної ділянки, проходження його експертизи.
Відповідно до приписів п. 2 часини 1 ст. 21 Закону України „Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Стаття 17 Земельного кодексу України зазначає, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Частина 5 статті 122 Земельного кодексу України зазначає, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Як вбачається із пункту 1 договору оренди землі № 2 від 23.09.2013 року Шепетівська районна адміністрація передала ПАТ „Шепетівський буто-щебневий кар'єр" земельну ділянку на підставі розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації за № 297/2013-р від 17.09.2013 року.
Посилання позивача на те, що Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2014 року у справі № 822/272/14 скасовано та визнано незаконним розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 17.09.2013 року за № 297/2013-р про затвердження проекту землеустрою та надання дозволу щодо передачі в оренду для ПАТ „Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002). площею 6,1251 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області для визнання договору № 2 від 23.09.2013 року недійсним не має суттєвого значення.
Так, Вінницький апеляційний адміністративний суд в своїй Постанові від 24 липня 2014 року у справі № 822/272/14 зазначив, що: „враховуючи викладене суд апеляційної інстанції вважає, що відповідач передчасно прийняв оскаржуване розпорядження від 17.09.2913 року за №297/2013-р про затвердження проекту землеустрою та надання дозволу щодо передачі в оренду для ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251 га".
Таким чином, на моменту укладення договору оренди № 2 від 23.09.2013 року розпорядження від 17.09.2013 року за № 297/2013-р було чинним, а лише 24.07.2014 року судом було встановлена передчасність прийняття даного розпорядження внаслідок неподання мотивованої відповіді ТОВ „Шепетівський гран кар'єр", про що ПАТ „Шепетівський буто-щебеневий кар 'єр" не знало та знати не могло.
Згідно ч. 1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Законом України „Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" №475/97-ВР від 17 липня 1997 року ратифіковано Конвенцію про захист прав і основних свобод людини 1950 року (далі - Конвенція), Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7, 11 до Конвенції.
Згідно зі ст.1 Першого протоколу Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Виходячи зі змісту пунктів 32-35 рішення Європейського суду з прав людини „Стретч проти Сполученого Королівства" від 24 червня 2003 року майном у значенні статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вважається законне та обґрунтоване очікування набути майно або майнове право за договором, укладеним з органом публічної влади.
За таких обставин, ПАТ „Шепетівський буто-щебеневий кар'єр", укладаючи договір оренди № 2 земельної ділянки від 23.09.2013 року з органом місцевого самоврядування, мало право очікувати на набуття права користування на земельну ділянку у значенні статті 1 Першого протоколу до Конвенції.
Представник третьої особи в судовому засіданні та третя особа в письмовій позиції позов не визнають. Вказують, таке.
Позивач зазначає, що Хмельницькою ОДА, порушено вимоги чинного законодавства, яке регулює питання передачі земель в оренду. Однак згідно із законодавством обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах, міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб.
Відповідно із ст. 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Так ПАТ „Шепетівський буто-щебневий кар'єр" було подано до Хмельницької облдержадміністрації клопотання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
Розпорядженням № 178 / 2013 - р облдержадміністрацією такий дозвіл було надано. На підставі цього розпорядження ПАТ „Шепетівський буто-щебневий кар'єр" замовив землевпорядну документацію у земельно-аграрному центрі «Карат». У ході розробки документації проект землеустрою було погоджено з територіальними органами Держземагенства, а саме: було проведено передбачену у ст. 8 та 11 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації" добровільну експертизу. Ст. 33 вище згаданого закону передбачає процедуру проведення державної експертизи, яка включає у себе: проведення державної експертизи, експертне дослідження, перевірку, аналіз і оцінку об'єкта державної експертизи та підготовку обґрунтованого та об'єктивного експертного висновку. Для проведення державної експертизи замовником подаються оригінали відповідної документації та матеріалів.
Відповідно до ст. 35 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації" висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки. Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. Так висновок Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області містить позитивну оцінку, що є підставою для його погодження. Ще одним аспектом є висновок управління держземаганства у Шепетівському районі Хмельницької області № 289 від 08.07.2013 року де зазначено, що земельна ділянка є вільною від забудови, на що позивач заперечує, проте не зазначає де саме розташовані належні йому на праві власності будівлі. Із доданих позивачем картографічних матеріалів не вбачається де саме вони розташовані, не зазначені координати розташування тощо. Ці ж дані підтверджуються висновком відділу містобудування та архітектури Шепетівської районної державної адміністрації від 06.08.2013 року (п. 7 висновку). Висновки державної експертизи після їх затвердження органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи. На підставі вище згаданих висновків та рекомендацій облдержадміністрація видала розпорядження від 17.09.2013 року № 297/2013-р „Про передачу в оренду земельної ділянки ПАТ „Шепетівський буто-щебневий кар'єр" , де у п. 1 затверджено проект землеустрою; п. 2 - передано у оренду вище згадану земельну ділянку.
На підставі вище згаданого розпорядження Шепетівською РДА було укладено договір оренди № 2 земельної ділянки державної власності площею 6,1251 га на 49 років, що розміщена за межами населеного пункту на території Судилківської сільської ради Шепетівського району.
У позовній заяві стверджується, що позивачу було безпідставно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, проте дане твердження не відповідає дійсності. Зокрема позивач зазначає, що відповідно до Земельного кодексу єдиною причиною відмови у наданні дозволу може бути невідповідність місця розташування. Проте у відповіді Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області зазначено, що у клопотанні відносно поновлення договору оренди відсутні ряд документів необхідних для такого звернення, а саме: спеціального дозволу на користування надрами та акт гірничого відводу, а також на планово-картографічних матеріалах немає меж гірничого відводу та меж земельної ділянки, меж спеціального дозволу на користування межами. Згідно із ст. 25 Закону України „Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.
Відповідно до законодавства України п. 3 ч. З ст. 123 ЗК України у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. Проте позивач не використав цього наданого йому законом права.
Згідно із ч. 14 ст. 123 ЗК України - відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду, проте позивач жодним чином не оскаржував таку відмову.
Щодо підстав недійсності правочину, то ст.. 215 Цивільного кодексу України визначено виключний перелік таких підстав. Проте позивачем не наведено, які саме підстави необхідно застосувати при вирішенні даного позову.
З матеріалів справи вбачається.
27 червня 2008 року між Шепетівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та орендарем - ТОВ „Шепетівський гранкар'єр" укладено договір, за яким орендодавець на підставі розпорядження заступника голови РДА від 26 червня 2008 року № 248/2008 - р надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Судилківської сільської ради за межами населених пунктів. Об'єкт оренди - земельна ділянка площею 44. 72 га. Договір укладено до 19.05.2013 року. Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.
17 вересня 2013 року Хмельницькою обласною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 297/2013 - р, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту. Надано в оренду ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельну ділянку державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6, 1251 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області. Шепетівську РДА зобов'язано укласти договір оренди вказаної земельної ділянки на умовах, визначених цим розпорядженням.
23 вересня 2013 року між Шепетівською РДА, яка є орендодавцем та ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" - орендар укладено договір № 2, яким орендодавець на підставі розпорядження голови Хмельницької ОДА від 17 вересня 2013 року № 297/2013 - р надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на території Судилківської сільської ради, яка розташована за межами населених пунктів. В оренду передається земельна ділянка із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення площею 6, 1251 га, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту на території Судилківської сільської ради, яка розташована за межами населеного пункту. Кадастровий номер землі - 6825588500:06:020:0002.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 11 жовтня 2013 року 7 жовтня 2013 року проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр".
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року у справі № 822/272/14 за позовом ТОВ „Шепетівський гранкар'єр", третя особа на стороні позивача - управління Держземагенства у Шепетівському районі до Хмельницької ОДА, третя особа на стороні відповідача - ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" про визнання незаконним та скасування розпорядження Хмельницької ОДА від 17 вересня 2013 року № 297/2013 - р (затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту. Надано в оренду ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельну ділянку державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6, 1251 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області) в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2014 року постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року у справі № 822/272/14 скасовано. Ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов ТОВ „Шепетівський гранкар'єр" задоволено. Визнано незаконним та скасовано розпорядження від 17 вересня 2013 року № 297/2013 - р.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2014 року постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі № 822/272/14 від 24 липня 2014 року залишено без змін.
У справі міститься, крім того, лист Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області № 13-22-08-13139/2 - 14 від 7 листопада 2014 року, адресований позивачу, де вказано, що клопотання позивача про розірвання договору оренди (№ 99/6241-11-34/2014 від 15 жовтня 2014 року) розглянуто. У зв'язку з тим, що рішенням суду у справі № 822/272/14 спірний договір оренди землі не був розірваний, а позивач не являється його стороною (у договорі), підстав для задоволення клопотання немає.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.
Як вбачається з п. 1 спірного договору передача землі Шепетівською РДА в оренду ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" здійснена на підставі розпорядження голови Хмельницької ОДА від 17 вересня 2013 року № 297/2013 - р. (предмет договору).
Відповідно до зазначеного розпорядження затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту. Надано в оренду ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельну ділянку державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6, 1251 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Вищевказане розпорядження оскаржено ТОВ „Шепетівський гранкар'єр" в судовому порядку. Зокрема, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 822/272/14 за позовом ТОВ „Шепетівський гранкар'єр", третя особа на стороні позивача Управління Держземагенства у Шепетівському районі до Хмельницької ОДА, третя особа на стороні відповідача ПАТ „Шепетіввський буто - щебеневий кар'єр" про визнання незаконним та скасування розпорядження від 17 вересня 2013 року № 297/2013 - р в позові відмовлено
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі № 822/272/14 апеляційну скаргу задоволено. Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року у даній справі скасовано. Ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано розпорядження від 17 вересня 2013 року № 297/2013 - р. Дана постанова залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2014 року.
Приймаючи постанову, суд апеляційної інстанції у справі № 822/272/14 вказав, що ГУ Держземагенства у Хмельницькій області за дорученням Хмельницької ОДА протиправно не надано позивачу - ТОВ „Шепетівський гранкар'єр" жодного мотивованого рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови в його наданні. В свою чергу, лист суб'єкта владних повноважень щодо необхідності надання позивачем ряду документів не можна трактувати як відповідне рішення, в розумінні ст. 123 ЗК України, за результатами розгляду заяви останнього про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Суд апеляційної інстанції вважає, що відповідач - Хмельницька ОДА передчасно прийняв оскаржуване розпорядження, оскільки він, в супереч законодавству (ст. ст. 16, 33 Закону „Про оренду землі", ст. 123 земельного кодексу України), не прийняв рішення про поновлення договору оренди землі попередньому орендарю - ТОВ „Шепетівський гранкар'єр".
За таких обставин, станом на час вирішення спору у справі № 924/1991/14 розпорядження Хмельницької ОДА від 17 вересня 2013 року № 297/2013 - р про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту; надання в оренду ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6, 1251 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області визнано незаконним та скасовано в судовому порядку.
Згідно ст. 203, ч. 1 ст. 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
З огляду на вказане, існування діючого договору оренди, укладеного на підставі незаконного розпорядження суперечить вимогам ст. 203, ч. 1 ст. 215 ЦК України, оскільки орендні відносини за таким договором відбуваються на підставі скасованого розпорядження (про передачу землі в оренду), в силу прийняття його всупереч ст. ст. 16, 33 Закону „Про оренду землі", ст. 123 земельного кодексу України.
Судом відмічається, що вимоги про визнання спірного договору недійсним є похідними від вимог про скасування розпорядження, які задоволені судом (справа № 822/272/14).
Таким чином, доводи позивача обґрунтовані, підтверджені документально. Доводи ж відповідача про те, що на момент укладення спірного договору розпорядження № 297/2013 - р було чинним, а лише 24.07.2014 року судом встановлена його передчасність прийняття, до уваги не приймаються, враховуючи те, що незаконне розпорядження є незаконним з моменту його прийняття.
Доводи відповідача щодо того, що права позивача спірним договором не порушенні, оскільки останній не був землекористувачем та стороною договору на момент подання позову судом також відхиляються, оскільки в силу ст. 1 ГПК України позивач має право звертатися до господарського суду як за захистом своїх порушених або оспорюваних прав так і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Зацікавленість позивача у визнанні спірного договору недійсним полягає саме в тому, що останній втрачає можливість в пролонгації договору оренди, укладеного з позивачем, що позбавляє його можливості користування землею як пріоритетного орендаря.
Інші доводи відповідача та третьої особи, в тому числі щодо укладення спірного договору на підставі виданого розпорядження, погодження проекту землеустрою з землевпорядними організаціями, проведення експертизи з огляду на вищевказане не можуть бути прийняті судом до уваги.
Таким чином позов обґрунтований, підтверджений доданими доказами та підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача - Шепетівську РДА, в силу ст. 49 ГПК України, як на сторону, внаслідок неправильних дій якої виник спір, оскільки РДА виступила орендодавцем на підставі незаконного розпорядження.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним з припиненням на майбутнє договір оренди земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6, 1251 га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пінктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, укладений 23 вересня 2013 року за № 2 між публічним акціонерним товариством "Шепетівський буто - щебневий нар'єр" та Шепетівською районною державною адміністрацією.
Стягнути з Шепетівської районної державної адміністрації (Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Карла Маркса, 47) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" (с. Рудня - Новенька, Шепетівський район, Хмельницька область)1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) грн. судового збору.
Повний текст складено 10 березня 2015 року.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 5 прим. :
1 - до справи,
- позивачу
3 - відповідачу 1 (30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Карла Маркса, 47),
4 - відповідачу 2
5 - третій особі