Постанова № 43048860, 10.03.2015, Віньковецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
10.03.2015
Номер справи
670/3/15-а
Номер документу
43048860
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/3/15-а

Провадження № 2-а/670/7/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2015 року смт. Віньківці

Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Волкової О.М.

з участю секретаря Сікорської В.О.

представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Нетечинецької сільської Ради Віньковецького району Хмельницької області про спонукання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_2 до Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області про спонукання до вчинення дій, у якій просила зобов'язати сільську раду видати рішення № 8-37/2014 в частині № 9 про задоволення повністю заяви ОСОБА_2 про надання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, а саме 0,50 га по АДРЕСА_1, 0,28 га - в урочищі "За церквою", 0,10 га -- в урочищі "За церквою", 0,12 га -- "пустир", що прилягає до номера АДРЕСА_1 в с. Нетечинці.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначала, що вона діє по дорученню ОСОБА_2 та займається приватизацією земельної ділянки на його ім'я. 21.11.2014 року ОСОБА_2 звернувся до Нетечинецької сільської ради із заявою про надання дозволу на приватизацію земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. 27.11.2014 року заява ОСОБА_2 була розглянута на сесії Нетечинецької сільської ради, та згідно частини № 9 протоколу, на сесії були присутні 9 депутатів, із яких вісім депутатів проголосували "за", тому рішення вважається прийнятим. Однак у протоколі зазначено, що рішення за заявою ОСОБА_2 не прийнято, у зв'язку з чим воно є недійсним. Тому ОСОБА_1 просила зобов'язати сільську раду прийняти рішення про задоволення заяви ОСОБА_2

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю, та просила їх задовольнити. Пояснила, що проживає з ОСОБА_2 у цивільному шлюбі, та за його дорученням займається приватизацією земельної ділянки в с. Нетечинці по АДРЕСА_1. 27.11.2014 року на сесії Нетечинецької сільської ради слухалась заява ОСОБА_2 про надання земельної ділянки 0,50 га для ведення особистого селянського господарства, однак сесія прийняла рішення про надання дозволу на виготовлення технічної документації для приватизації земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1, хоча такої заяви вони до сільської ради не подавали. Крім того, вказувала, що всього у Нетечинецькі сільські раді 16 депутатів, 9 із яких були присутні на сесії, 8 проголосували "за", тому рішення про те, щоб добавити 0,10 га для ОСГ в урочищі "за церквою" було прийняте, а в протоколі сесії зазначено, що не прийняте.

Представник відповідача Нетечинецької сільської ради - сільський голова Марисик М.І. у суд на розгляд справи не з'явився, надав до суду письмову заяву, у якій вказав, що позовну заяву ОСОБА_1 не визнає, справу просив розглянути за його відсутності.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21.11.2014 року ОСОБА_1 за дорученням ОСОБА_5 та ОСОБА_6 подала до сесії Нетечинецької сільської ради Віньковецького району заяву про вилучення земельної ділянки в урочищі "за церквою" у розмірі 0,10 га на користь ОСОБА_2.

ОСОБА_2 21.11.2014 року подав до сесії Нетечинецької сільської ради заяву, у якій просив надати йому земельну ділянку в урочищі "за церквою" у розмірі 0,10 га, якою користувалися ОСОБА_5 та ОСОБА_6

Крім того, ОСОБА_2 21.11.2014 року подав до сесії Нетечинецької сільської ради заяву, у якій просив надати дозвіл на виготовлення технічної документації для приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в урочищі "за церквою" -- 0,28 га, та 0,10 га, за рішенням суду "пустир" -- 0,13 га, АДРЕСА_1 - 0,50 га, цільове призначення земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства.

Згідно змісту протоколу чотирнадцятої сесії Нетечинецької сільської ради шостого скликання від 27.11.2014 року, на якій із 16 депутатів були присутні 9, заяви ОСОБА_2 від 21.11.2014 року були включені до порядку денного сесії, та вирішено задоволити заяву ОСОБА_6 та ОСОБА_5 про вилучення у них земельної ділянки у розмірі 0,10 га в урочищі "За церквою" на користь ОСОБА_2, та було задоволено заяву ОСОБА_2 про надання йому у тимчасове користування земельної ділянки у розмірі 0,10 га, якою користувались ОСОБА_5 та ОСОБА_6

На цій же сесії заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення технічної документації для приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства було задоволено частково, також депутатами не було підтримано рішення про надання ОСОБА_2 0,12 га, які раніше були надані ОСОБА_7, та сесією були прийняті відповідні рішення.

Так, рішенням Нетечинецької сільської ради № 8-37/2014 внесено зміни у рішення сесії № 4-14/2012 сільської ради "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земель, щодо передачі у приватну власність земельних ділянок", а саме слова "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земель, щодо передачі у приватну власність земельних ділянок", замінити на слова "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 за розміром 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в с. Нетечинці, по АДРЕСА_1.

Рішенням Нетечинецької сільської ради № 9-37/2014 внесено зміни у рішення сесії № 4-14/2012 сільської ради "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земель, щодо передачі у приватну власність земельних ділянок", а саме слова "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земель, щодо передачі у приватну власність земельних ділянок" замінити на слова "Про надання дозволу на виготовлення проекту надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" гр. ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства за розміром: --0,25 га в с. Нетечинці по АДРЕСА_1; 0,28 га в урочищі "за церквою"; 0,10 га в с. Нетечинці. Рішення № 4-14/2012 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земель, щодо передачі у приватну власність земельних ділянок" вважати недійсним.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Тобто, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв'язку з прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень порушуються права позивача.

В силу вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 116 ЗК України, встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Згідно зі ст. 59 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Статтею 12 ЗК України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вирішення земельних спорів.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування на правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Так, згідно змісту протоколу 37 сесії шостого скликання Нетечинецької сільської ради від 27.11.2014 року, у сесії взяли участь 9 депутатів. Головував на сесії депутат сільської ради, сільський голова Марисик М.І., секретарем сесії була ОСОБА_8 Головуючим на порядок денний сесії під № 9 було внесено питання про внесення змін до рішення сесії 4-14/2012 року "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земель щодо передачі у власність земельної ділянки". За пропозицію сільського голови ОСОБА_4 про задоволення заяви ОСОБА_2 і внесення змін до попереднього рішення, а саме, щоб додати 0,12 га тих, які були надані ОСОБА_7 для будівництва та обслуговування житлового будинку, проголосувало 8 депутатів із 9 присутніх, 1 - утримався, тому рішення не прийнято.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Відповідно до ч. 11 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Згідно з ч. 13 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до п.3.2, п.36 розділу ІІІ Регламенту Нетечинецької сільської ради, затвердженого другою сесією сільської ради від 13.12.2010 року, сільська рада у межах своєї компетенції приймає рішення. Рішення сільської ради приймаються більшістю від загальної кількості обраних депутатів сільської ради, крім випадків передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування" та цим регламентом. При встановленні результату голосування до загального складу сільської ради включається сільський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення сільської ради приймається відкритим або таємним голосуванням. Перед початком голосування визначається процедура голосування, головуючий повідомляє про пропозиції, які ставляться на голосування, уточнює їх формулювання, нагадує, яке число голосів (від загальної кількості депутатів чи від присутніх) може бути прийнято рішення.

Таким чином, на підставі досліджених доказів, суд доходить висновку, що оспорюване рішення сесії Нетечинецької сільської ради було прийняте у відповідності до процедури, визначеної Законом України "Про місцеве самоврядування" та Регламенту сесії сільської ради, а тому правових підстав для задоволення позову немає.

Крім того, вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача прийняти певне рішення не підягають до задоволення ще й з тих підстав, що суд не вправі зобов'язати колективний орган, який діє від імені та в інтересах територіальної громади, прийняти певне рішення, яке підлягає ухваленню за результатами голосування під час проведення чергової (позачергової) сесії сільської ради.

Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 17, 18, 86, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Нетечинецької сільської Ради Віньковецького району Хмельницької області про спонукання до вчинення дій відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її складання в повному обсязі через Віньковецький районний суд.

Суддя О.М. Волкова