Справа № 663/98/15-а
Провадження № 2-а/663/11/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2015 року Скадовський районний суд Херсонської області у складі:
головуючої судді - Ведмідської Н.І.,
при секретарі - Пенза Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Скадовська адміністративну справу за позовом Скадовського районного центру зайнятості Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманого матеріального забезпечення,-
ВСТАНОВИВ:
16.01.2015 року Скадовський районний центр зайнятості Херсонської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманого матеріального забезпечення.
В позовній заяві зазначив, що відповідач 27.09.2012 року звернувся до Скадовського районного центру зайнятості з метою працевлаштування. 04.10.2012 року відповідачем подано заяву, відповідно до змісту якої він просив до вирішення питання щодо його працевлаштування, надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Крім цього, у зазначеній заяві відповідач підтвердив те, що на той момент трудовою діяльністю не займався, не уклав договір цивільно-правового характеру, пенсії не отримував, на отримання пенсії за віком, в тому числі і на пільгових умовах, а також пенсії за вислугою років не мав права, не зареєстрований як фізична особа-підприємець, не є членом особистого селянського господарства. 04.10.2012 року відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю згідно наказу №НТ121004. Наказом Скадовського районного центру зайнятості від 07.05.2013 року відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку у зв'язку з поданням безробітним заяви про припинення реєстрації відповідно до п.10 ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 року, з 07.05.2013 року. Таким чином, відповідач перебував на обліку у центрі зайнятості протягом періоду з 27.09.2012 року по 07.05.2013 року. 19.09.2014 року на адресу Скадовського районного центру зайнятості надійшов лист від ПАТ «Південний гірнично-збагачувальний комбінат», в якому повідомляється, що ОСОБА_1 перебував з підприємством у цивільно-правових відносинах на підставі договору №1063 з 01.11.2012 року по 15.11.2012 року. Скадовським районним центром зайнятості проведено перевірку та складено акт №72 від 28.11.2014 року відповідно до висновків якого виявлено порушення з боку відповідача, яке підтверджене інформаційним листом ПАТ «Південний гірнично-збагачувальний комбінат» та звіркою з даними податкового органу. З огляду на вищевикладене слідує, що відповідач перебував на обліку у Скадовському РЦЗ у статусі безробітного та одночасно працював за цивільно-правовим договором. Повідомленням від 12.12.2014 року №16-05-1204/0-14 відповідача зобов'язано в 15-дений термін повернути суму незаконно отриманої матеріальної допомоги у сумі 2263,74 грн., яке було направлено 15.12.2014 року та отримане ним 19.12.2014 року, проте на даний час сума боргу не сплачена. Просить стягнути суму матеріального забезпечення виплачену відповідачу у період з 01.11.2012 року по 07.05.2012 року в сумі 2263,74 грн.
В судове засідання представник позивача не з'явився, просив розглянути справу у його відсутність.
Відповідач в судове засідання вдруге не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, про що свідчить поштове повідомлення про отримання ним судової повістки, причини неявки не повідомив. (а.с. 21, 26)
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
04.10.2012 року відповідачем подано заяву до Скадовського районного центру зайнятості, в якій він просив до вирішення питання щодо його працевлаштування, надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». У якій відповідач також зазначив, «що в даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не з найманим працівником, не складав договір цивільно-правового характеру, не отримував пенсії на пільгових умовах та не зареєстрований як фізична особа-підприємець, не є членом особистого селянського господарства».(а.с.9)
Згідно наказу Скадовського районного центру зайнятості від 04.10.2012 року №НТ121004 ОСОБА_1 надано статус безробітного.(а.с.10)
На підставі наданої довідки розрахунку дохід відповідача за період з 01.11.2012 року по 07.05.2013 року становить 2263,74 грн. (а.с.11)
Як вбачається з відповіді начальника відділу кадрів ПАТ «Південний гірнично-збагачувальний комбінат» Білоус О.В. від 12.09.2014 року на запит Скадовського районного центру зайнятості від 28.08.2014 року, ОСОБА_1 виконував роботи за договором цивільно-правового характеру від 01.11.2012 року №1063 з 01.11.2012 року по 15.11.2012 року. (а.с.12)
Згідно Акту Скадовського районного центру зайнятості №72 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «По загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 28.11.2014 року виявлені порушення.(а.с.13)
З 28.11.2014 року слід рахувати строк для звернення до суду встановлений ч.2 ст.99 КАС України, який позивачем дотриманий.
Відповідно наказу витягу від 11.12.2014 року №102 про повернення коштів головному спеціалісту-юрисконсульту Мороз Т.В., доручено вжити заходів по стягненню незаконно одержаного матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг.(а.с.14)
З наданого повідомлення Скадовського районного центру зайнятості від 12.12.2014 року вбачається, що відповідачу вказане повідомлення було спрямовано за місцем реєстрації у якому роз'яснювались вимоги ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним та просили його в 15-ти денний термін перерахувати суму незаконно одержаної матеріальної допомоги та наданих соціальних виплат в сумі 2263,74 грн. на користь Скадовського районного центру зайнятості та відповідно наданої копії поштового повідомлення ОСОБА_1 отримав його особисто 19.12.2014 року.
Проте перерахування суми незаконно одержаної матеріальної допомоги та наданих соціальних виплат в сумі 2263,74 грн. відповідач не виконав.
Згідно ч.3 ст.44 ЗУ «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.
Частина 1 ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачає, що державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснюють центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Пункт 3 ч.1 ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зазначає, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у разі виявлення порушень прав застрахованих осіб вживають заходів відповідно до визначених законом повноважень.
Пунктом 10 ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі подання письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частина 3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачає, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пункту 3 наказу від 13.02.2009 року №60/62 «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України державної податкової адміністрації України перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли:
подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" ( 1533-14 );
особа, яка одержує допомогу по безробіттю та не може бути працевлаштована у зв'язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи, виявила бажання отримати залишок належної їй допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності;
центром зайнятості розглядається питання про направлення особи, яка має вищу освіту і перебуває на обліку як безробітна, на перепідготовку для отримання другої вищої освіти за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд);
під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.
Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.
Відповідно до пункту 8 наказу від 13.02.2009 року №60/62 «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України державної податкової адміністрації України у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155 (1155-2002-п), відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, своїми діями відповідач порушив ч.3 ст.44 ЗУ «Про зайнятість населення» та ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», відповідно до яких він повинен був надати достовірні данні та відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг, завчасно попередити Скадовський районний центр зайнятості Херсонської області та повернути незаконно отримане матеріальне забезпечення.
Керуючись ст. ст.160- 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Скадовського районного центру зайнятості Херсонської області - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, на користь Скадовського районного центру зайнятості Херсонської області, розташованого за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Володарського,32-а, р/р №37171304900267, МФО №852010, ОКПО №37888409, незаконно отримане матеріальне забзпечення в сумі 2263 (дві тисячі двісті шістдесят три) грн. 74 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, на користь держави судові витрати у сумі 182,70 грн.
Постанова може бути оскаржена в Одеський Апеляційний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення через Скадовський районний суд Херсонської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі проголошення вступної та резулятивної частини, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н. І. Ведмідська