Постанова № 43033105, 03.03.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.03.2015
Номер справи
826/19344/14
Номер документу
43033105
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 березня 2015 року 11:55 № 826/19344/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді головуючого судді Іщука І.О., при секретарі судового засідання Мині І.І., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1до Державної інспекції сільського господарства в Київській областіпровизнання протиправними дій,за участю представників сторін:

позивач: ОСОБА_1

від позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3

від відповідача: Мисюра Н.М.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 03 березня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної інспекції сільського господарства в Київській області про визнання протиправними дій Державної інспекції сільського господарства в Київській області щодо складання актів обстеження земельних ділянок від 07.07.2014 р. № 14-19/49 та № 14-19/50 та зазначення висновків, вказаних у актах обстеження земельних ділянок від 07.07.2014 р. № 14-19/49 та № 14-19/50.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Державною інспекцією сільського господарства в Київській області було складно акт обстеження земельних ділянок від 07.07.2014 р. № 14-19/49 та № 14-19/50 без належного повідомлення та відповідно присутності ОСОБА_1

В судовому засіданні позивач та її представники позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та просив суд відмовити в їх задоволенні з огляду на їх необґрунтованість.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2014 року старшим державним інспектором сільського господарства в Київській області - начальником Бориспільського відділу здійснення інспекторської діяльності управління контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_5 та державним інспектором сільського господарства в Київській області - провідним спеціалістом Бориспільського відділу здійснення інспекторської діяльності Управління контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_6 за участю гр. ОСОБА_7 проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: Київська область, Бориспільський район, Гнідинська сільська рада, садове товариство «Страрз». Обстеження проведено у зв'язку з необхідністю встановлення самовільного зайняття земельної ділянки.

Відповідно до актів обстеження земельної ділянки від 07.07.2014 р. № 04-19/49 та № 04-19/50 станом на 07.07.2014 р. гр. ОСОБА_7 використовує земельну ділянку в Київській області Бориспільський район, Гнідинська сільська рада, садове товариство «Старз», яке належить на праві приватної власності згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 105347, зареєстрований за № 010738300813.

Як вбачається з пояснень ОСОБА_6 перевірка дотримання вимог земельного законодавства за зверненням гр. ОСОБА_7

При проведенні перевірки був присутній Голова правління Садового товариства «Старз» ОСОБА_8 та гр. ОСОБА_7 В ході перевірки Головою Садового товариства «Старз» ОСОБА_9 було надано всі необхідні документи та матеріали.

Після ознайомлення з документами та матеріалами ОСОБА_10, ОСОБА_5 було складені акти обстеження земельної ділянки від 07.07.2014 р. № 04-19/49 та № 04-19/50. Дані акти було складено в приміщенні Державної інспекції сільського господарства в Київській області.

Так, обстеженням земельної ділянки було встановлено, що частину земельної ділянки площею 0,0051 га самовільно зайнято гр. ОСОБА_1, що підтверджується збірним кадастровим планом.

Позивач, вважаючи, що дії відповідача щодо проведення перевірки без її повідомлення, є протиправними, звернулася до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Досліджуючи правомірність дій відповідача по організації, проведенню та оформленню перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства позивачем, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження, органів державного контролю, їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного контролю визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.07 року № 877-V (надалі - Закон № 877-V).

Частиною 1 статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.03 року № 963-ІV (надалі - Закон № 963-ІV) передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.11 року №459/2011 органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі є державна інспекція сільського господарства України.

Пунктом 6 Положення про Держсільгоспінспекцію України передбачено, що вона здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, районах.

За приписами статті 3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється, зокрема, за принципами: гарантування прав суб'єкту господарювання; об'єктивності та неупередженості здійснення державного контролю; наявності підстав, визначених законом, для здійснення державного контролю; відкритості, прозорості, плановості і системності державного контролю; відповідальності органу державного контролю та його посадових осіб за шкоду, заподіяну суб'єкту господарювання внаслідок порушення вимог законодавства.

Відповідно до ст. 1 вищевказаного Закону, до заходів державного контролю та нагляду відносяться планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю) регламентовані ст. 4 цього Закону, а саме:

- державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом;

- плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Вимоги щодо планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) визначені статтею 5 Закону № 877-V.

Частиною 4 статті 5 вищевказаного Закону передбачено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення, яке надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку, повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу, найменування юридичної особи, щодо діяльності якої здійснюється захід і найменування органу державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 6 Закону № 877-V проведення позапланових заходів та інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість, якого надана Верховною Радою України; суб'єкт господарювання повинен ознайомишся з підставою проведення позапланового заходу і з наданням йому копії відповідного документа.

Згідно зі ст. 7 цього ж Закону встановлено обов'язок інспекційного органу перед початком здійснення планової або позапланової перевірки видати наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Частиною 5 статті 7 того ж Закону України передбачено, що перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення), посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання, а суб'єкт господарювання, в свою чергу, має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Відповідно до ч. 5 ст. 19 ГК України незаконне втручання, та перешкоджання господарській діяльності суб'єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду забороняються.

Згідно з ч. 6 ст. 19 ГК України органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.

Обґрунтовуючи правомірність своїх дій, відповідач зазначає, що акти були складені за результатами перевірки, яка проводилася за заявами ОСОБА_7 щодо самовільного зайняття частини її земельної ділянки ОСОБА_1 та обмеження доступу до її земельної ділянки. Під час перевірки обстежувались земельна ділянка, яка належить заявнику на праві приватної власності згідно державного акту та землі загального користування.

Про проведення даного контрольного заходу ОСОБА_1 була повідомлена по телефону, однак відмовилась бути присутньою при проведенні перевірки.

Як зазначає відповідач, 08.07.2014 р. ОСОБА_1 було направлено повідомлення про виклик для надання пояснень у зв'язку із виявленими порушеннями земельного законодавства, однак позивач не з'явилася для дачі пояснень.

В акті обстеження № 04-19/50 зазначено, що «зі свідчень голови СТ «Страз» ОСОБА_8 доступ до даної земельної ділянки обмежений гр. ОСОБА_1.».

Однак, допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_8 пояснив, що йому нічого невідомо про обстеження 07.07.2014 р. земельної ділянки позивача, ніяких свідчень він не давав, документів щодо земельної ділянки позивача не надавав.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач не мав права складати акт від 07.07.2014 р. № 04-19/50 з дотриманням у ньому посилань на свідчення ОСОБА_8

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дій Державної інспекції сільського господарства в Київській області щодо складання акту обстеження земельної ділянки від 07.07.2014 р. № 04-19/50 та зазначення в ньому результатів обстеження.

Щодо доводів позивача щодо того, що акти обстеження складені за формою, яка передбачена для суб'єктів господарської діяльності, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок регламентовано Порядком планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.02.2013 N 132, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2013 р. за N 412/22944 (надалі -Порядок № 412/22944).

Згідно п. 1.5. Порядку № 412/22944, дія останнього поширюється на суб'єктів господарювання, господарська діяльність яких пов'язана з використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, в частині дотримання ними вимог земельного законодавства, встановленого законодавством порядку використання та охорони земель, а також на інспекційні органи в частині дотримання ними визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та цим Порядком процедур здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю).

Відповідно до п. 1.6 Порядку № 412/22944 суб'єкти господарювання, які здійснюють господарську діяльність, пов'язану з використанням земель усіх категорій та форм власності, зобов'язані безперешкодно допускати державних інспекторів сільського господарства (далі - державні інспектори) для обстеження земельних ділянок, що перебувають у їх власності чи користуванні, надавати для ознайомлення і перевірки документи, які засвідчують це право, а також інші матеріали та інформацію, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель.

Додатком 4 до Порядку № 412/22944 затверджено форму Акту обстеження земельної ділянки (знову ж таки щодо суб'єктів господарювання). За даною формою і було складено акти обстеження земельних ділянок від 07.07.2014 р. №14-19/49 та №14-19/50.

Згідно статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб'єктами господарювання є:

1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Аналіз вищенаведених норм права свідчить про те, що суб'єктами господарювання є як юридичні так і фізичні особи, які здійснюють господарську діяльність, пов'язану з використанням земельних ділянок.

При цьому, слід зазначити, що форма акту обстеження, викладена у додатку № 4 до Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства є загальною для всіх суб'єктів, які мають у власності чи користуванні земельні ділянки.

Відповідно до абз. «а» пп. 1 п. 4 Положення про Держсільгоспінспекцію України Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Диспозиція вказаної вище статті чітко визначає, що завданням Держсільгоспінспекції України є дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства, що, на думку суду, повинно знаходити відображення у відповідних діях державного органу, зокрема, дотриманні прав землевласників та/або землекористувачів.

З огляду на вищенаведене, суд вважає посилання позивача на те, що ні ОСОБА_1, ні ОСОБА_7 не є суб'єктами господарювання, з огляду на що у відповідача не було правових підстав щодо складання актів обстеження земельних ділянок від 07.07.2014 р. №14-19/49 та №14-19/50, суд вважає необґрунтованими.

Щодо акту № 04-19/49 від 07.07.2014 р., суд зазначає наступне.

Висновки, викладені в акті обстеження, в якому зафіксовано результати обстеження, не є предметом оскарження в адміністративному суді, оскільки не є обов'язковими ані для позивача, ані для керівника контролюючого органу і є лише відображенням фактичних дій посадових осіб Державної інспекції сільського господарства в Київській області та щодо встановлених в ході обстеження результатів, а тому в задоволенні позовних вимог в частині складання та зазначення висновків, вказаних у акті обстеження земельної ділянки від 07.07.2014 р. № 14-19/49 слід відмовити.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач в силу положень ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України частково довів обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, в свою чергу, відповідач не надав суду доказів, які б спростували доводи позивача.

Отже, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши всі наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст. ст. 69-72, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Державної інспекції сільського господарства в Київській області щодо складання акту обстеження земельної ділянки від 07.07.2014 р. № 04-19/50 та зазначення в ньому результатів обстеження.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

4. Судові витрати в сумі 36,54 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.О. Іщук

Повний текст постанови виготовлено 05.03.2015 р.