Постанова № 43030454, 26.01.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2015
Номер справи
818/26/15
Номер документу
43030454
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 січня 2015 р. Справа №818/26/15

умський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з додатковою відповідальністю "Будінмашсервіс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав в судовому засіданні та мотивує тим, що відповідачем проведено камеральну перевірку податкової декларації по сплаті орендної плати за ділянки державної та комунальної власності. За наслідками перевірки винесено податкові повідомлення-рішення, якими збільшено зобов'язання по орендній платі та застосовано штрафні санкції. В деклараціях за 2013-2014 роки позивачем самостійно визначено до сплати 413 грн. 02 коп. В такому розмірі орендна плата сплачувалась підприємством своєчасно. Крім ділянки в м. Суми, позивач має в користуванні ділянку на території Сумського району. В зв'язку з програмним збоєм податкова декларація про розмір орендної плати за цією ділянкою була подана до ДПІ в м. Сумах. Незважаючи на те, що контроль за своєчасністю сплати орендної плати за ділянки, які розташовані за межами м. Суми не входить до компетенції відповідача, ним безпідставно зараховувались сплачені позивачем суми в рахунок сплати орендної плати за ділянку на території Кровненської сільської ради та визначалась заборгованість по поточних платежах. Орендна плата за ділянку в Сумському районі сплачувалась позивачем окремо до належного бюджету. Відповідачем безпідставно зроблено висновок про несвоєчасну сплату грошового зобов'язання, визначеного позивачем, а тому безпідставно винесено податкові повідомлення-рішення. Просить податкові повідомлення-рішення від 06 жовтня 2014 року визнати протиправними та скасувати.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. Пояснив, що позивачем подано декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та самостійно визначено грошове зобов'язання. В повному обсязі орендна плата не була сплачена та станом на січень 2014 року малась заборгованість в розмірі 1679 грн. 79 коп. 30.01.2014 року позивачем подано уточнюючий розрахунок та зменшено зобов'язання за 2013 рік на 4571 грн. 09 коп. В зв'язку з несвоєчасною сплатою самостійно визначеного зобов'язання до позивача застосовано штрафну санкцію. Просить в задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що 11.09.2014 року відповідачем проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю позивача за 2013-2014 роки. За наслідками перевірки 06 жовтня 2014 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0009941503/52461, яким визначено зобов'язання з орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в сумі 5810 грн. 15 коп., застосовано штрафну (фінансову) санкцію за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 581 грн. 01 коп.; № 0009931503/52451, яким визначено зобов'язання з орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в сумі 48158 грн. 40 коп., застосовано штрафну (фінансову) санкцію за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 9631 грн. 68 коп. (а.с. 9-13).

Відповідно до ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Судом встановлено, що позивачем укладено з Сумською міською радою два договори оренди земельних ділянок в м. Суми (а.с.41-48). Також позивач використовує на підставі договору оренди земельну ділянку під існуючим кар'єром на території Кровненської сільської ради Сумського району (а.с.52-58).

Відповідно до ст. 286 п. 286. 2 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Відповідно до ст. 287 п. 287.3 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

З наведених норм вбачається, що платник податку зобов'язаний подавати податкову декларацію з плати за землю та сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою за місцем розташування такої ділянки. Облік таких платників податків та сум, що ними сплачені, також здійснюється податковим органом за місцем розташування земельної ділянки. Як було зазначено, позивач використовує на правах оренди дві земельні ділянки в м. Суми та одну ділянку в Сумському районі. Відповідачем не подано доказів того, що органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування повідомлено ДПІ в м. Сумах про укладення з позивачем договору оренди земельної ділянки, розташованої на території Сумського району.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивачем в 2013 та 2014 роках подано декларацію, якою визначено розмір орендної плати за земельні ділянки в м. Сумах в 413 грн. 02 коп. щомісячно (а.с. 49-51). Також судом встановлено, що в 2013 році позивачем подано до ДПІ в м. Сумах податкову декларацію, якою визначено зобов'язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку Стецьківського родовища в сумі 54853 грн. 06 коп. за рік. При цьому в додатку № 1 до декларації вказано номер договору, час його дії та місце знаходження ділянки (а.с.59-63). Незважаючи на помилкове подання звітності не за місцем розташування земельної ділянки, відповідачем декларація була прийнята. Виявивши помилку та скориставшись своїм правом, позивач подав уточнюючу декларацію та зменшив своє зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку, розташовану за межами м. Суми на 54853 грн. 06 коп. (а.с.69-71). На підтвердження фактичної повної та своєчасної сплати зобов'язань позивачем подано копії платіжних доручень про сплату орендної плати за ділянки в межах міста та за ділянку, що знаходиться на території Кровненської сільської ради Сумського району (а.с.72-102) На підставі викладеного, суд погоджується з твердженням позивача про те, що відповідач не мав повноважень здійснювати облік сплати позивачем орендної плати за користування земельною ділянкою, яка знаходиться за межами м. Суми. Відповідно, ДПІ в м. Сумах не мала повноважень визначати податкове зобов'язання за цим об'єктом та застосовувати штрафні фінансові санкції. Суд вважає необхідним податкові повідомлення-рішення від 06 жовтня 2014 року визнати протиправними та скасувати.

На підставі ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом, в сумі 182 грн. 70 коп.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з додатковою відповідальністю "Будінмашсервіс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень – задовольнити

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 06.10.2014 року № 0009941503/52461 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 581 грн. 01 коп. по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності; № 0009931503/52451 про зобов'язання сплатити штраф у сумі 9 631 грн. 68 коп. по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з додатковою відповідальністю "Будінмашсервіс" (ідентифікаційний код 01273817) судовий збір в розмірі 182 грн. 70 коп., сплачений при зверненні до суду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко

З оригіналом згідно

Суддя О.В. Соп'яненко