ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
02 лютого 2015 рокум. Ужгород№ 807/3070/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ващилін Р. О.
при секретарі судового засідання - Меренич І.А.
за участю осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1 , представник - ОСОБА_2
відповідача: Іршавське районне управління юстиції Головного управління юстиції у Закарпатській області, представник - Калинич І.В. ,
третьої особи: ОСОБА_4, представник - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за уточненою позовною заявою ОСОБА_1 до Іршавського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Закарпатській області, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_4 про скасування рішення № 9361632 від 23.12.2013 та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 02 лютого 2015року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 06 лютого 2015 року.
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції Закарпатської області, якою просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції про відмову у внесенні змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 12050476 від 31.03.2014 р.; 2) визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 9361632 від 23.12.2013 р.; 3) зобов'язати Реєстраційну службу Іршавського районного управління юстиції вилучити з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію господарських споруд згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № САВ 267886 від 02 червня 2008 р. на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1, видане на ім'я ОСОБА_4.
Ухвалою суду від 27 листопада 2014 року замінено неналежного відповідача - Реєстраційну службу Іршавського районного управління юстиції на належного - Іршавське районне управління юстиції Головного управління юстиції у Закарпатській області.
12 січня 2015 р. від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, в якій просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 9361632 від 23.12.2013 р.; 2) зобов'язати Реєстраційну службу Іршавського районного управління юстиції вилучити з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію господарських споруд згідно свідоцтва про право власності на нерухому майно № САВ 267886 від 02 червня 2008 р. на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1, видане на ім'я ОСОБА_4.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Апеляційного суд Закарпатської області від 21 травня 2013 року по справі № 705/3247/201 визнано незаконним та скасовано свідоцтво про право власності на нерухоме майно № САВ 267886 від 02 червня 2008 року на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 видане на ім'я ОСОБА_4 в частині господарських споруд і літньої кухні за літерою "Б" та сараю за літерою "В". Дане рішення набрало законної сили 21.05.2013 р. Державним реєстратором Калинич І.В. прийнято рішення № 9361632 від 23.12.2013 р. про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та виключено із складових частин літню кухню та сарай. Не погоджуючись із згаданим рішенням державного реєстратора позивач просить визнати його неправомірним, скасувати його та зобов'язати Реєстраційну службу Іршавського районного управління юстиції вилучити з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію господарських споруд згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № САВ 267886 від 02.06.2008 р. на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1 видане на ім'я ОСОБА_4.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задоволити.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення, в яких зокрема, зазначив що рішення № 9361632 від 23.12.2013 р. прийнято державним реєстратором відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції на підставі заяви про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухому майно, яка була подана представником ОСОБА_4 До заяви було додано документ, що є підставою для зміни відомостей - рішення Апеляційного суду Закарпатської області від 21.05.2013 р., а в заяві про внесення змін представник ОСОБА_4 зазначив : «виключити із складових частин літню кухню та сарай». У відповідності до п. 38 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10. 2011 р. № 1141, і було прийнято рішення № 9361632. На підставі цього рішення були здійсненні відповідні зміни до запису.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав наведених у запереченнях та просив відмовити у його задоволенні.
Представник третьої особи на стороні відповідача проти позову заперечила та просила відмовити у його задоволенні.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення сторін, третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що рішенням Апеляційного суду Закарпатської області від 21 травня 2013 р. по справі № 705/3247/201 визнано незаконним та скасовано свідоцтво про право власності на нерухоме майно № САВ 267886 від 02 червня 2008 р. на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1, видане на ім'я ОСОБА_4 в частині господарських споруд і літньої кухні за літерою «Б» та сараю за літерою «В». Дане рішення набрало законної сили 21.05.2013 р.
23.12.2013 р. державним реєстратором відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції прийнято та зареєстровано заяву про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно подану представником ОСОБА_4 До заяви було додано документ, що є підставою для зміни відомостей - рішення Апеляційного суду Закарпатської області від 21.05.2013 р., а в самій заяві в графі опис змін представник ОСОБА_4 зазначив «вилучити із складових частин літню кухню і сарай».
Державним реєстратором прийнято рішення про внесення змін до запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 9361932 від 23.12.2013 р. на підставі вказаного рішення.
23.12.2013 р. внесено відповідні зміни до запису: із розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 162108621219 відкритого на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 виключено із складових частин літню кухню під літ. «Б» та сарай під літ. «В».
Зі змінених позовних вимог вбачається, що позивач вважає, що всупереч наявних судових рішень, відповідач прийняв незаконне рішення щодо відмови у внесенні змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та зареєстрував господарські споруди в АДРЕСА_1.
Разом з тим, з такою позицією позивача суд погодитися не може з огляду на наступне
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначає Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952-IV.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; державний реєстр речових прав на нерухоме - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; порядок ведення Державного реєстру прав визначає Кабінет Міністрів України, згідно зі ст.ст.10,11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Ведення Державного реєстру прав передбачає, зокрема, внесення записів про внесення змін до записів Державного реєстру прав, скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, скасування записів Державного реєстру прав, згідно з п.п.5 п.4 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1141.
Відповідно до положень п. 38 «Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженого 26.10.2011 року Постановою Кабінету Міністрів України №1141 державний реєстратор вносить зміни до записів Державного реєстру прав у разі допущення технічної помилки; зміни відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, інші речові права та суб'єкта цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав.
Внесення змін до записів Державного реєстру прав проводиться державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Відповідно до п. 44 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування рішення державного реєстратора та скасування записів Державного реєстру прав установлює Мін'юст.
Так, процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, перелік документів, необхідних для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури, визначає Порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який затверджено Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 №3502/5.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку № 3502/5 для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком.
Відповідно до п. 2.5 Порядку № 3502/5 для внесення змін до записів Державного реєстру прав у зв'язку зі зміною відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта (суб'єктів) цього права, інші речові права та суб'єкта (суб'єктів) цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта (суб'єктів) цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав, заявник подає документ, що є підставою для зміни відомостей, копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу (тобто документи, що посвідчують його особу, визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року N 703), та документ про внесення плати за внесення змін до запису Державного реєстру прав (пункт 2.5 Порядку № 3502/5).
П. 2.9 Порядку № 3502/5 передбачено, що під час розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор перевіряє наявність підстав для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав.
Відповідно до п. 2.10 Порядку № 3502/5 за результатами розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав.
Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав або скасування записів Державного реєстру прав вносить зміни до записів, вносить записи про скасування державної реєстрації прав або скасовує записи Державного реєстру прав.
З рішення Апеляційного суду Закарпатської області від 21.05.2013 р. у справі № 705/3247/201 вбачається, що в даній судовій справі спірними були господарські будівлі, а саме: літня кухня та сарай (а.с. 8). Саме в їх частині, виходячи з рішення від 21.05.2013 р. і було скасовано Свідоцтво про право власності на нерухоме майно № САВ 267886 від 02.06.2008 р. на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1, видане на ім'я ОСОБА_4.
У відповідності до вказаного рішення суду державний реєстратор Реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції Закарпатської області було прийнято рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 9361632 від 23.12.2013 р.
У зв'язку з чим, суд відхиляє доводи позивача відносно невиконання рішення Апеляційного суду Закарпатської області від 21.05.2013 р.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи та наведені положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що державний реєстратор відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції діяв в межах повноважень та спосіб передбачений Конституцією та законами України,у зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 160,163,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. У задоволенні уточненого позову ОСОБА_1 до Іршавського районного управління юстиції у Закарпатській області, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_4 - відмовити.
2.Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та строки, визначені ст. 254 КАС України.
СуддяР.О. Ващилін