Постанова № 43030307, 05.03.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2015
Номер справи
813/5474/14
Номер документу
43030307
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2015 року Справа № 876/308/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Довгої О.І., Каралюса В.М.,

при секретарі судового засідання: Дутка І.С.

за участю: позивача ОСОБА_1, третьої особи ОСОБА_2, представника

третьої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2014 року у адміністративній справі №813/5474/14 за позовом ОСОБА_1 до Перемишлянської районної державної адміністрації, керівника апарату Перемишлянської районної державної адміністрації, голови конкурсної комісії Науменка Олександра Володимировича, начальника юридичного сектору апарату Перемишлянської районної державної адміністрації, члена конкурсної комісії Андрухів Олександри Володимирівни, завідувача сектору взаємодії з правоохоронними органами апарату Перемишлянської районної державної адміністрації члена конкурсної комісії Антошківа Романа Богдановича, головного спеціаліста організаційно-кадрової роботи Перемишлянської районної державної адміністрації члена конкурсної комісії Зіник Галини Ігорівни, Дидика Володимира Ярославовича третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Перемишлянської районної державної адміністрації, керівника апарату Перемишлянської районної державної адміністрації, голови конкурсної комісії Науменка Олександра Володимировича, начальника юридичного сектору апарату Перемишлянської районної державної адміністрації, члена конкурсної комісії Андрухів Олександри Володимирівни, завідувача сектору взаємодії з правоохоронними органами апарату Перемишлянської районної державної адміністрації члена конкурсної комісії Антошківа Романа Богдановича, головного спеціаліста організаційно-кадрової роботи Перемишлянської районної державної адміністрації члена конкурсної комісії Зіник Галини Ігорівни, Дидика Володимира Ярославовича третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування розпорядження Перемишлянської РДА від 04.07.2014р. №217 «Про затвердження складу комісії для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців у Перемишлянській райдержадміністрації» як таке, що не відповідає вимогам законодавства про склад конкурсної комісії для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців; визнання протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Перемишлянської РДА від 18.07.2014р. та результати конкурсу як такі, що прийняті з порушенням вимог законодавства при проведенні конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців; зобов'язання відповідача провести повторний конкурс на заміщення вакантної посади керівника відділу освіти райдержадміністрації та стягнення з відповідачів моральної шкоди у сумі 1000 грн. солідарно.

Ухвалою суду від 04.12.2014р. закрито провадження у справі в частині позовних вимог щодо солідарного стягнення моральної шкоди.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Перемишлянської районної державної адміністрації від 04.07.2014р. №217 «Про затвердження складу комісії для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців у Перемишлянській райдержадміністрації». Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсної комісії Перемишлянської районної державної адміністрації, оформлене протоколом №16 від 18.07.2014р. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, третьою особою ОСОБА_2 подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з невірним встановленням обставин у справі. Зокрема зазначає, що висновок суду щодо незаконності рішення конкурсної комісії, оформлене протоколом №16 від 18.07.2014 р. через неповноважний склад такої комісії є помилковим. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

В судовому засіданні апеляційного розгляду справи апелянт та його представник апеляційну скаргу підтримали з підстав вказаних у скарзі, просили апеляційну скаргу задовольнити та постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Позивач в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечила, просила скаргу залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Інші учасники судового розгляду справи в судове засідання не прибули хоча належним чином були повідомлені про дату судового засідання, представили на адресу суду заяви про розгляд справи у їх відсутності. Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга піддягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне. Згідно з розпорядженням Перемишлянської РДА від 03.06.2014р. №158 оголошено конкурс на заміщення вакантної посади керівника відділу освіти районної державної адміністрації. Оголошення про проведення конкурсу опубліковане в газеті «Перемишлянський край» від 05.06.2014р. №23(582).

Конкурс на заміщення вакантної посади керівника відділу освіти Перемишлянської РДА, який складався з письмового іспиту та співбесіди, проходив 18.07.2014р.

До участі у конкурсі 18.07.2014р. допущено три особи, одна з яких не з'явилась, у зв'язку з чим участь у конкурсі взяли двоє кандидатів: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 За результатами проведення письмового іспиту ОСОБА_1 набрала 18 балів, а ОСОБА_2 - 16 балів.

За результатами проведення співбесіди комісія рекомендувала голові Перемишлянської РДА призначити конкурсанта ОСОБА_2 на посаду керівника відділу освіти райдержадміністрації як такого, що виявив кращі знання з питань, які стосувались сфери освіти, що підтверджується протоколом засідання вказаної комісії від 18.07.2014р. №16.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково з тих підстав, що до повноважень керівника апарату РДА не належить організація роботи комісії для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, тому керівник апарату РДА не може очолювати таку комісію та відповідно розпорядження Перемишлянської РДА від 04.07.2014р. №217 «Про затвердження складу комісії для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців у Перемишлянській райдержадміністрації» є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Проте колегія суддів апеляційного суду вважає, що такі висновки суду першої інстанції суперечать нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій утворюють для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, служби та комісії, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад.

Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002р. №169 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1 вказаного Порядку ним визначається порядок здійснення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад державних службовців третьої - сьомої категорій (далі - конкурс), крім випадків, коли законами України встановлено інший порядок заміщення таких посад.

Згідно з п. 3 Порядку для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців наказом (розпорядженням) керівника відповідного державного органу, який здійснює призначення на посаду державного службовця, утворюється конкурсна комісія у складі голови, секретаря і членів комісії.

Очолює конкурсну комісію заступник керівника державного органу. До складу конкурсної комісії входять представники кадрової та юридичної служб, а також окремих структурних підрозділів апарату державного органу.

Для проведення конкурсу та відбору кандидатур на заміщення вакантних посад державних службовців у Перемишлянській РДА розпорядженням голови Перемишлянської РДА від 13.10.2011р. затверджено склад конкурсної комісії для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців у Перемишлянській РДА.

На час проведення конкурсу відбулись зміни в складі керівництва Перемишлянської РДА, а саме складено повноваження відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» першим заступником вказаної РДА, заступником голови РДА з гуманітарних питань, третім заступником голови Перемишлянської РДА, що підтверджується розпорядженнями голови Перемишлянської РДА від 19.05.2014р. №49-к, від 10.05.2014р. №50-к, від 10.06.2014р. №58-к. На час проведення конкурсу вказані посади заступників Перемишлянської РДА залишались вакантними, що підтверджується листом Перемишлянської РДА від 11.11.2014р. №01-31/4307.

Розпорядженням голови Перемишлянської РДА від 04.07.2014р. №217 затверджено новий склад комісії для проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців у Перемишлянській РДА, до складу якої ввійшли: керівник апарату Перемишлянської РДА, голова конкурсної комісії Науменко О.В., головний спеціаліст організаційно-кадрової роботи Перемишлянської РДА, секретар конкурсної комісії Зіник Г.І., начальник юридичного сектора апарату Перемишлянської РДА, член конкурсної комісії Андрухів О.В., завідувач сектору взаємодії з правоохоронними органами апарату Перемишлянської РДА, член конкурсної комісії Антошків Р.Б., начальник відділу інформаційної діяльності, комунікацій з громадськістю апарату Перемишлянської РДА член конкурсної комісії Дідух З.В. (далі - конкурсна комісія).

Розподіл обов'язків між першим заступником голови, заступником голови, керівником апарату районної державної адміністрації визначений у Регламенті Перемишлянської РДА, затвердженому розпорядженням голови РДА від 26.12.2013 р. за №474. Згідно із п. 24 вказаного Регламенту керівник апарату Перемишлянської РДА, зокрема, здійснює контроль за виконанням покладених на апарат райдержадміністрації завдань та підготовку матеріалів.

Внесення до складу конкурсної комісії керівника апарату Перемишлянської райдержадміністрації О.Науменка, посада якого віднесена до п'ятої категорії посад державних службовців, що відповідно, дозволяє виконувати йому обов'язки голови конкурсної комісії.

Крім того, Перемишлянська РДА зверталась до управління державної служби головного управління державної служби України у Львівській області за наданням роз'яснень щодо можливості призначення головою конкурсної комісії керівника апарату.

Згідно з відповіддю на вказаний запит від 10.09.2014р. №163/ТО 1202/14 у разі тривалої відсутності заступників голови місцевої державної адміністрації, за відповідним розпорядженням голови РДА, керівник апарату може очолювати конкурсну комісію на заміщення вакантних посад державних службовців, оскільки керівник апарату і є фактично заступником голови РДА з питань діяльності апарату місцевої РДА.

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про неможливість керівника апарату державного органу очолювати конкурсну комісію, а відтак виконувати функції притаманні йому як заступнику голови райдержадміністрації.

Також, оскаржене розпорядження про затвердження складу конкурсної комісії винесене згідно норм чинного законодавства, в межах наданої компетенції і повноважень.

Так, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», голова райдержадміністрації вправі утворювати, консультативно-дорадчі та інші допоміжні органи райдержадміністрації. Посадові та інші особи включаються до складу органів за їх попереднім погодженням. Орган утворюється у складі голови (співголів), заступника (заступників), секретаря та членів органу. Персональний склад органу затверджується головою райдержадміністрації.

Виходячи із функцій конкурсної комісії, надання пропозицій голові райдержадміністрації щодо можливості призначення переможця конкурсу є лише дорадчою функцією яка має рекомендаційний характер, а саме комісія є консультативно-дорадчим органом.

Крім того, закон у системі нормативно-правових актів має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року №169 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців».

Як наслідок, помилковим є висновок суду щодо незаконності рішення конкурсної комісії, оформлене протоколом №16 від 18.07.2014 р. через неповноважний склад такої комісії.

Також конкурс на заміщення вакантної посади керівника відділу освіти Перемишлянської РДА проходив відповідно до вимог Порядку, будь - яких доказів недотримання порядку та процедури дотримання конкурсу суду не надано, тобто не наведено жодних інших підстав для визнання рішення конкурсної комісії протиправним та відтак його скасування.

Таким чином, рішення конкурсної комісії є законним та таким, що прийняте у відповідності до вищенаведених законодавчих норм та повністю відповідає процедурі проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, а відтак скасуванню не підлягає.

Вказані вище обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову з наведених вище підстав.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.

Судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню з підстав визначених ст. 202 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 205 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга третьої особи підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню та апеляційним судом приймається нова постанова про відмову у задоволенні позовних вимог з наведених вище підстав.

Керуючись статтями 160 ч. 3, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2014 року у адміністративній справі №813/5474/14 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя З.М. Матковська

Судді О.І. Довга

В.М. Каралюс

Повний текст постанови складено 10.03.2015р.