УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2015 року Справа № 876/10206/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Святецького В.В.
суддів Гудима Л.Я., Пліша М.А.,
з участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,
представника позивача Андрес О.В.,
представника відповідача Дмитріва А.В.,
представника апелянтів Рабінович А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Дрогобицької районної державної адміністрації, малого приватного підприємства ,,Транспортник", малого приватного підприємства ,,Західтранс", малого колективного підприємства ,,Транс-Екіпаж", товариства з обмеженою відповідальністю ,,Канзас" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю ,,Львівське АТП-14631" до Дрогобицької районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
08 серпня 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю (ТзОВ) ,,Львівське АТП-14631" звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просило: визнати протиправним та скасувати розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації №132 від 09.07.2014 року ,,Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 03.07.2014 року №124";
визнати протиправним рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації від 23.07.2014 року, оформлене протоколом №2 засідання конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій в частині нарахування 11 балів за кожен маршрут, що входить до об'єкту конкурсу за критерієм ,,робота перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу";
визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації, оформлене протоколом №3 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 08.08.2014 року, в частині недопущення ТзОВ ,,Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі;
визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації, оформлене протоколом №3 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 08.08.2014 року, в частині визначення переможцем на об'єкті конкурсу №3 МПП ,,Транспортник" та перевізника, що посів 2-ге місце ПП ,,Дрогобич-Авто- Рем";
визнати протиправним та скасувати пп. 1.3 пункту 1 розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району №178 від 18.08.2014 року визначення переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу №3 МПП ,,Транспортник";
зобов'язати Дрогобицьку районну державну адміністрацію провести новий конкурс на наступних маршрутах загального користування: №106 Дрогобич-АС-Дережичі, №119 Дрогобич АС-Лішня, №146 Дрогобич АС-Уріж, №152 Дрогобич АС-Перепростиня, №165 Борислав АС-Дрогобич АС з виконанням окремих рейсів до СШ №5 м. Борислав, №168 Борислав (вул. Коваліва)-Східниця, №176 Трускавець АС-Східниця.
Постановою від 16 жовтня 2014 року Львівський окружний адміністративний суд позов задовольнив повністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Дрогобицька районна державна адміністрація (РДА) та мале приватне підприємство ,,Транспортник", мале приватне підприємство ,,Західтранс", мале колективне підприємство ,,Транс-Екіпаж", товариство з обмеженою відповідальністю ,,Канзас" подали апеляційні скарги, оскільки вважають, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В апеляційній скарзі Дрогобицька РДА зазначає, що суд першої інстанції допустив порушення вимог статті 171 КАС України, частина третя якої зобов'язує суд, у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта, зобов'язати відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, у якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Крім того, висновки суду першої інстанції про безпідставність недопущення позивача до участі в конкурсі, порушень в строках проведення конкурсу є помилковими.
Інші апелянти свою скаргу мотивують тим, що суд не перевірив жодну з обставин, перелічених в пунктах 1-10 частини другої статті ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, обов'язковість яких він повинен був перевірити. У мотивувальній частині постанови суд не зробив ніяких висновків стосовно законності чи незаконності оскаржуваного розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації, його обґрунтованості, наявності або відсутності несправедливої дискримінації для різних верств мешканців району, дотримання чи недотримання балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями оскаржуваних рішень.
З огляду на викладене апелянти просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представники відповідача та інших апелянтів в судовому засіданні апеляційного суду підтримали вимоги апеляційної скарги та просять їх задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив вимоги апеляційної скарги та просить залишити скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи та доводи скарг, апеляційний суд вважає, що скарги не належить до задоволення з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив, що розпорядженням Дрогобицької районної державної адміністрації від 03.07.2014 року №124 ,,Про затвердження умов конкурсу з визначення автомобільних перевізників на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі Дрогобицького району" визначені обов'язкові (структура парку автобусів) та додаткові (наявність GPS - системи, наявність форменого одягу для водіїв) умови конкурсу.
Згідно оголошення про проведення конкурсу, яке є додатком 2 до вказаного розпорядження, передбачено, що засідання конкурсного комітету з визначення переможця конкурсу відбудеться о 10 год. 00 хв. 05.08.2014 року, документи на участь у конкурсі приймаються до 22.07.2014 року (т.1 а.с.65-66).
Відповідно до оголошення в газеті ,,Франковий край" №25(35) від 04.07.2014 року, Дрогобицька районна державна адміністрація Львівської області оголосила конкурс на визначення перевізників для роботи на автобусному маршруті загального користування, що не виходять за межі району (т.1 а.с.9-10).
ТзОВ ,,Львівське АТП-14631" як перевізник-претендент, що бажає прийняти участь в конкурсі, подало документи для участі в конкурсі на об'єкт конкурсу номер три на наступні маршрути: №106 Дрогобич- АС-Держичі, №119 Дрогобич АС-Лішня, №130 Дрогобич АС-Рихтичі, №146 Дрогобич АС-Уріж, №152 Дрогобич АС-Перепростиня, №165 Борислав АС-Дрогобич АС з виконанням окремих рейсів до СШ №5 м. Борислав, №168 Борислав (вул. Коваліва)-Східниця, №176 Трускавець АС-Східниця.
Розпорядженням за №132 від 09.07.2014 року ,,Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 03.07.2014 року №124", посилаючись на пункт 36 Порядку №1081 від 03.12.2008 року, Дрогобицька РДА внесла зміни щодо об'єкту та дати проведення конкурсу, виключивши маршрут №135 Дрогобич АС-Летня зі складу об'єкта №1, маршрут №130 Дрогобич АС-Рихтичі зі складу об'єкта №3 та включивши до складу об'єкту №1, а також змінила дату реєстрації представників претендентів з 05.08.2014 року на 9:30 08.08.2014 року (т.1 а.с. 67).
Рішенням конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації від 23.07.2014 року, оформленого протоколом №2 засідання конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій, в частині нарахування 11 балів за кожен маршрут, що входить до об'єкту конкурсу за критерієм ,,робота перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу".
Згідно протоколу №3 від 08.08.2014 року засідання районного конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій конкурсний комітет прийняв рішення про недопущення позивача до участі в конкурсі у зв'язку з невідповідністю умовам конкурсу наданої документації. Підставами для прийняття такого рішення, зокрема, зазначено порушення ТзОВ ,,Львівське АТП-14631" умов конкурсу (позивач неправильно вказав в заявці склад об'єкту №3), наявність 3-х ДТП з потерпілими з вини водіїв за період з 04.07.2013 року по 04.07.2014 року(т.1 а.с. 30).
Рішенням конкурсного комітету з розгляду конкурсних пропозицій Дрогобицької районної державної адміністрації, оформленого протоколом №3 засідання конкурсного комітету з розгляду поданих конкурсних пропозицій від 08.08.2014 року, визначено переможцем на об'єкті конкурсу №3 МПП ,,Транспортник" та перевізника, що посів 2-ге місце - ПП ,,Дрогобич-Авто- Рем"(т.1 а.с. 36).
Підпунктом 1.3 пункту 1 розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району за №178 від 18.08.2014 року введено в дію рішення конкурсного комітету від 08.08.2014 року, яким визначено переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу №3 МПП ,,Транспортник" та претендента-перевізника, що посів друге місце - ПП ,,Дрогобич-Авто- Рем"(т.1 а.с. 68).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач протиправно був недопущений до участі в конкурсі, а тому подальші рішення та розпорядження з визначення переможця конкурсу є протиправними.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального і процесуального права та є вірними.
Так, статтею 43 Закону України від 05.04.2001 року № 2344-III ,,Про автомобільний транспорт" встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Згідно ст. 45 цього ж Закону у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Відповідно до ст.46 Закону України ,,Про автомобільний транспорт" для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів, засвідчену посадовою особою підприємства (організації), яка забезпечує підготовку матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету, або нотаріально, копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.
Виходячи з системного аналізу наведених нормативно-правових актів, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності рішення конкурсного комітету щодо недопущення ТзОВ ,,Львівське АТП-14631" до участі в конкурсі, оскільки частиною 2 статті 45 Закону України ,,Про автомобільний транспорт" передбачений вичерпний перелік підстав для недопущення до участі в конкурсі. Конкурсний комітет, приймаючи вказане рішення, не навів жодної із цих підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081затверджений Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі-Порядок № 1081).
Підпунктом 6 пункту 12 Порядку № 1081 встановлено, що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України ,,Про автомобільний транспорт".
Умови конкурсу були затверджені розпорядженням Дрогобицької районної державної адміністрації від 03.07.2014 року №124 (додаток №1 до розпорядження).
В додатку № 2 до вказаного розпорядження містилось оголошення про проведення конкурсу, в якому були вказані об'єкти, які виносяться на конкурс з перевезення пасажирів.
Таким чином, внесення розпорядженням РДА за №132 від 09.07.2014 року змін щодо об'єкту конкурсу (змін до додатку № 2) не є внесенням змін до умов конкурсу (додаток № 1).
Подавши заявку на участь в конкурсі та вказавши об'єкт конкурсу № 3, перелік маршрутів якого був затверджений додатком № 2 до розпорядження РДА від 03.07.2014 року №124, позивач не допустив порушення умов конкурсу.
Крім того, упередженість конкурсного комітету до позивача підтверджується тим фактом, що конкурсний комітет допустив до участі у конкурсі ПП ,,Дрогобич - Авто - Рем" попри те, що таке взагалі невірно зазначило об'єкт конкурсу, вказавши лиш три маршрути №106, 130, 146 (т.1 а.с.115- 119).
Пунктами 28 та 36 Порядку № 1081 передбачено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації). Інформація про будь-яку зміну умов конкурсу повинна бути доведена до відома всіх перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу шляхом опублікування у засобах масової інформації, в яких було розміщено оголошення про конкурс.
За таких обставин апеляційний суд визнає вірними та обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо порушення відповідачем наведених пунктів Порядку № 1081 при прийнятті розпорядження за №132 від 09.07.2014 року.
Підсумовуючи викладене, апеляційний суд вважає вірними висновки суду першої інстанції щодо порушення вимог законодавства під час організації та проведення конкурсу, наслідком чого стало протиправне визначення переможцем конкурсу на об'єкті №3 МПП ,,Транспортник", а перевізником, який посів друге місце - ПП ,,Дрогобич-Авто-Рем", оскільки іншого претендента-перевізника (позивача) було не допущено до участі без належних підстав.
Оскільки організація та проведення конкурсу були здійсненні з порушенням приписів законодавства, всі прийняті конкурсним комітетом рішення та розпорядження РДА на легалізацію результатів конкурсу є протиправними та підлягають скасуванню.
В рішенні від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що до нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Таким чином, розпорядження Дрогобицької РДА про оголошення конкурсу є ненормативним актом, а тому суд не допустив порушення приписів ч.3 ст. 171 КАС України.
Наведені обставини спростовують доводи апеляційної скарги про невідповідність постанови суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги,.
Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ч.3 ст. 160 ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
апеляційні скарги Дрогобицької районної державної адміністрації, малого приватного підприємства ,,Транспортник", малого приватного підприємства ,,Західтранс", малого колективного підприємства ,,Транс-Екіпаж", товариства з обмеженою відповідальністю ,,Канзас" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року у справі № 813/5585/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Ухвала в повному обсязі складена 23 лютого 2015 року.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді Л.Я. Гудим
М.А. Пліш