u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 04 серпня 2009 р. Справа № 2-а-10186/09/2170 Кат.2.11.1
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Бездрабка О.І., при секретарі - Кусик Г.С., за участю: представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2., представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тягинське хлібоприймальне підприємство" до державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Тягинське хлібоприймальне підприємство" (далі позивач) звернулось із адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області (далі відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 12.05.2006 р. № 000352301/0, яким позивачу збільшено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на 214379,4 грн., у тому числі за основним платежем на 142919,6 грн. та за штрафними санкціями на 71459,8 грн. Спірне податкове повідомлення-рішення складено на підставі акту планової, виїзної документальної перевірки позивача від 05.05.2006 р. № 55/23/30039765. За актом перевірки причиною збільшення зобов'язань з податку на додану вартість було те, що позивач не нарахував податок на вартість послуг, супутніх експортним операціям, наданих угорській фірмі "W.J. GRAIN LTD” на митній території України. Позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.05.2006 р. посилаючись на те, що п.6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР передбачає, що при експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить "0" відсотків до бази оподаткування. Відповідно до п.1.4. ст. 1 Закону № 168 супутні послуги - послуги, вартість яких включається відповідно до норм митного законодавства до митної вартості товарів, що експортуються або імпортуються. Позивач стверджує, що послуги по операціям, які на думку відповідача підлягають оподаткуванню, включені до митної вартості експортуємих товарів і тому підлягають оподаткуванню за ставкою "0" відсотків. Відповідач проти позову заперечує і вважає, висновки акту перевірки та складене податкове повідомлення-рішення № 000352301/0 цілком обґрунтованим та таким, що відповідає нормам діючого законодавства з питань оподаткування. Мотивує це тим, що п.1.14.ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" супутні послуги - послуги, вартість яких включається відповідно до норм митного законодавства до митної вартості товарів, що експортуються або імпортуються. Статтею 274 Митного Кодексу України передбачено, що до митної вартості товарів, що вивозяться (експортуються), також включаються фактичні витрати, якщо вони не були раніше до неї включені: а) на навантаження, вивантаження, перевантаження, транспортування та страхування до пункту перетинання митного кордону України; б) комісійні та брокерські винагороди; в) ліцензійні та інші платежі за використання об'єктів права інтелектуальної власності, які покупець повинен прямо чи побічно здійснити як умову продажу (експорту) товарів, які оцінюють. Фактично за даними відповідача позивач надавав угорській фірмі "W.J. GRAIN LTD” послуги по прийомці, загальному зберіганню, інші послуги з метою зберігання якості, переоформлення (крім відвантаження), які не належать до переліку супутніх послуг. На підставі зазначеного відповідач вважає, що відповідно до пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 пп."г" п.6.5 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" зазначені вище операції є об'єктом оподаткування податком на додану вартість за ставкою "20" відсотків. Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог виходячи з наступного. Судом встановлено, що відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ відповідачем була проведена виїзна, планова, документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог законодавства про оподаткування за період з 01.04.2005 р. по 31.12.2005 р. За наслідками перевірки складено акт від 05.05.2006 р. № 55/23/30039765, яким встановлено порушення позивачем вимог пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 та пп."г" 6.5 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР, а саме встановлено надання позивачем фірмі нерезиденту ("W.J.GRASN LTD") послуг по прийомці, загальному зберіганню, інші послуги з метою зберігання якості, переоформлення та відвантаження призначених для обслуговування експортуємого зерна сільськогосподарських культур. Місце надання цих послуг знаходиться на митній території України. За висновками відповідача відповідно до статті 274 Митного Кодексу України зазначені вище послуги не входять до складу митної вартості експортуємого товару і тому за п.1.14.Закону №168/97-ВР не є супутніми послугами. Виходячи з приписів п.6.5. статті 6 Закону України №168/97-ВР відповідач вважає, що до позивача повинна застосовуватись не "0" ставка ПДВ, а ставка оподаткування у розмірі "20" відсотків. З урахуванням викладених обставин позивачу було збільшено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.08.2005 р. по 01.01.2006 р. на 142919,60 грн., у тому числі по податкових періодах: - серпень 2005 р. - 24676,60 грн. (123383 х 29 %); - вересень 2005 р. - 14032,80 грн. (70164 х 20 %); - жовтень 2005 р. - 35128,80 грн. (175644 х 20 %); - листопад 2005 р. - 60108 грн. (300540 х 20 %); - грудень 2005 р. - 8973,40 грн. (44867 х 20 %). Відповідно до абз."б" пп.4.2.2 ст.4, пп.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІІІ підприємству нараховано штрафні санкції у сумі 71459,8 грн. З фактичних матеріалів справи встановлено, що між позивачем і фірмами нерезидентами України було укладено зовнішньоекономічні контракти на надання послуг по вивантаженню, відвантаженню, прийомці оформленню експорту сільськогосподарської продукції: контракт № 040/335-04 від 27.07.2004 р. з фірмою "W.J. GRASN LTD", Угорщина та контракт № 06/20-05 від 09.11.2005 р. з фірмою "MOGYI KFT", Угорщина. Контракти було укладено з метою вивезення за межі митної території України зерна сільськогосподарських культур. За умовами контрактів (п.2.1) позивач зобов'язаний був надавати послуги, пов'язані з прийомкою сільськогосподарської продукції від її продавців-резидентів з визначенням та складенням актів про якісні та кількісні показники зерна з надаванням Замовнику інформації про залікову вагу прийнятого зерна, веденню кількісно-якісного обліку зерна, забезпеченню кількісно-якісного зберігання зерна, відвантаження зерна та інше. Замовник (фірми-нерезиденти) згідно п.2.4 контрактів зобов"язані: надавати через своїх експедиторів перелік постачальників зерна та забезпечувати поставки зерна; попереджати про строки погрузки та подачі транспорту для транспортування зерна; надати копії вантажних декларацій (ВМД), що підтверджують вивезення вантажу за межі митної території України. Замовник зобов"язався проводити розрахунки за одержані послуги по фактам навантаження зерна на підставі двосторонніх актів виконаних робіт. З наданих у справі належно засвічених копій інвайсів та вантажних митних декларацій встановлено, що поставка продукції здійснювалася на умовах СРТ - Тягінка. Згідно міжнародних правил по тлумаченню термінів "ІНКОТЕРМС", які використовуються при укладенні договорів зовнішньоекономічних контрактів, термін СРТ, перевезення оплачене до ..., означає, що продавець оплачує фрахт перевезення товару до погодженого місця призначення. Таким чином, при поставці експортного товару на умовах СРТ - місце призначення зазначене, у конкретному випадку на території України та перевезення товару продавцем оплачено до погодженого місця призначення, в контрактну ціну товару входять фактичні витрати експортера (продавця) до Тягінського КХП (місце вивантаження вантажу з транспорту продавця товару). Усі наступні дії, пов"язані з організацією транспортування товару до пункту перетинання митного кордону України, виконує особа, яка зобов"язалась здійснити вивантаження, тимчасове зберігання, навантаження експортного товару та перевезення його до пункту перетину митного кордону України на підставі відповідного договору, укладеного з нерезидентом-покупцем товару. Послуги, надані ТОВ "Тягінське ХПП" фірмам нерезидентам - покупцям згідно вищевказаних зовнішньоекономічних контрактів, повністю відповідають ознакам супутніх послуг у розумінні положень п.1.14 ст.1 Закону "Про податок на додану вартість", входять до митної вартості товарів, визначення якої міститься у правовій нормі ст.259 Митного кодексу України, задекларовані шляхом надання декларантом митному органу інвайсу з внесенням їх вартості до ВМД. Факт надання позивачем супутніх послуг нерезидентам України підтверджено наданими для розгляду справи зовнішньоекономічними контрактами, належно засвідченими копіями розрахунків, двосторонніми актами виконаних робіт, вантажними митними деклараціями, зокрема за даними графи 44 митна вартість товару є вищою від фактурної. Факт включення вартості супутніх послуг до митної вартості товару, крім вищезгаданих документів, також підтверджено листом Херсонської митниці від 19.06.2006 р. № 07/14-26/4375. Статями 259, 260 Митного Кодексу України передбачено, що митна вартість товарів - це заявлена декларантом або визначена митним органом ціна, що була сплачена або підлягає сплаті за товари, які переміщаються через митний кордон України. Відповідно до п.1.14 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" супутні послуги - послуги, вартість яких включається відповідно до норм митного законодавства до митної вартості товарів, що експортуються або імпортуються. За приписами п.6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" при експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить "0" відсотків до бази оподаткування. Згідно ст.274 Митного кодексу України митна вартість товарів, що вивозяться (експортуються) з України на підставі договору купівлі-продажу або міни, визначається на основі цін, яку було фактично сплачено або яка підлягає сплаті за ці товари на момент перетинання митного кордону України. До митної вартості товарів, що вивозяться (експортуються), також включаються фактичні витрати, якщо вони не були раніше до неї включені: а) на навантаження, вивантаження, перевантаження, транспортування та страхування до пункту перетинання митного кордону України; б) комісійні та брокерські винагороди; в) ліцензійні та інші платежі за використання об"єктів права інтелектуальної власності, які покупець повинен прямо чи побічно здійснити як умову продажу (експорту) товарів, які оцінюються. Отже, витрати з навантаження, розвантаження, збереження відносяться до складу митної вартості товару та являються супутніми щодо експорту товару. При цьому, супутність розуміється як категорія, спричинена природою експорту певних товарів, і ця спричинена природою експорту товарів категорія має місце і підпадає під одне й теж законодавче визначення і у випадку вчинення послуги експортером, і у випадку вчинення послуги іншою особою у відносинах з покупцем - нерезидентом. Зважаючи на викладене позивач у повній відповідності з податковим та митним законодавством України застосував до операцій з надання супутніх експортним операціям послуг нерезидентам України нульову ставу оподаткування податком на додану вартість цих операцій. При таких обставинах позовні вимоги ТОВ "Тягинське ХПП" підлягають задоволенню у повному обсязі. Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Тягинське хлібоприймальне підприємство" до державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення задовольнити. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області № 000352301/0 від 12.05.2006 р. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 серпня 2009 року.
Суддя Бездрабко О.І.