Справа № 219/2100/2014-а
6-а/219/1/2015
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2015 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді: Букрєй С.П.
при секретарі : Смага Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Артемівська заяву
ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій зазначає, що 13 травня 2014 року Артемівським міськрайонним судом Донецької області була винесена постанова за її позовом до УСЗН Артемівської міської ради, якою задоволений її позов про визнання дій неправомірними.
Дії УСЗН Артемівської міської ради щодо нарахування та виплати їй щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 16 жовтня 2013 по 14 лютого 2015 року визнані неправомірними. УСЗН Артемівської міської ради зобов'язано здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 16 жовтня 2013 року по 13 травня 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум. 05.11.2014 року ст. державним виконавцем відділу ДВС Артемівського МРУЮ було відкрито виконавче провадження і копії постанов про відкриття виконавчого провадження були надіслані сторонам виконавчого провадження для відома. 20.11.2014 року на адресу відділу ДВС Артемівського МРУЮ отримана відповідь, згідно якої було зясовано, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження, у відповідності до постанови Артемівського міськрайонного суду Донецької області боржником було зроблено нарахування допомоги ОСОБА_1 на підставі вищезазначеної постанови про відкриття виконавчого провадження за період з 16.10.2013 року по 13.05.2014 року і, згідно довідки, до виплати нарахована сума 6164,83 гривні, але у звязку з відсутністю фінансування з Державного бюджету України, управління не має можливості виконати рішення суду в частині зобовязання сплатити заборгованість за цим рішенням.
Оскільки є обставини, що ускладнюють виконання рішення суду, заявник просить змінити порядок і спосіб виконання рішення суду, вказавши про стягнення з Управління соціального захисту населення на її користь недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років в сумі 6164.83 грн.
В судове засідання заявник не з'явилася, від неї надійшла телефонограма, в якій вона просить розглянути справу у її відсутість і просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду.
Представник Управління Державної казначейської служби у м. Артемівську Донецької області в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник УСЗН Артемівської міської ради , в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно ч. 2 ст. 263 КАС України неприбуття у судове засідання зазначених осіб не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, дослідивши докази, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Згідно ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суд розглядає зазначене питання та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядку виконання рішення.
Матеріалами справи встановлено, що в постанові суду від 13.05.2014 року зазначено, що Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради зобов'язане здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 16.10.2013р. по 13.05.2014р. з урахуванням фактично здійснених виплат.
Згідно з наданим УПСЗН Артемівської міської ради розрахунком, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16.10.2013р. по 13.05.2014р. становить 6164,83 грн. (а.с.107-108)
Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з ч.1 ст.25 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до п.п. 5,6 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.
В даному випадку, витрати, пов'язані з виконанням судових рішень відсутні в бюджетних призначеннях, додаткових асигнувань на рахунки Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради не надходило, до того ж кошторисом управління вказані видатки не передбачено. Тобто здійснити виплату можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства та виключно з рахунків, за якими здійснюються визначені у судовому рішенні види соціальних виплат.
Вказані норми Бюджетного кодексу України не дозволяють Управлінню Державної казначейської служби України в м. Артемівську виконати рішення суду саме через наявність в резолютивній частині рішення зобов'язання виплатити, тоді як застосування вимоги стягнути дозволить виконати рішення.
З огляду на положення статей 21, 105, 162 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.
Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії незаконними та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Вказані обставини свідчать про суперечливість законодавства.
Відповідно до ст. 8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
У даному випадку значення слів виплатити та стягнути має однакове правове навантаження, тому суд вважає за можливе змінити спосіб виконання судового рішення, тим самим в повній мірі захистити права та інтереси ОСОБА_1, що за ст. 2 КАС України є завданням адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 13.05.2014 року по адміністративній справі № 2-а/219/176/2014 в частині зобовязання Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 16.10.2013р. по 13.05.2014р. з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 16.10.2013р. по 13.05.2014р. з урахуванням фактично здійснених виплат, в сумі 6164 (шість тисяч сто шістдесят чотири) гривні 83 копійки.
На ухвалу суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддя С.П.Букрєй