ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
03.03.15р. Справа № 904/4967/14
За скаргою: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", Київ
на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, м.Київ
У справі:
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", Київ
до Публічного акціонерного товариства "ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу природного газу в розмірі 32 962 455 грн. 00 коп.
Суддя Ліпинський О.В.
Представники:
від позивача (скаржник): Конопліцький І.В., дов. від 14.01.2014р. 14-10.
від відповідача: Кісілевич Є.Є дов. від 14.07.2014р. № 14/19.
від ВДВС: Шпак О.М., дов. від 29.12.2014 № 314/3/1386
СУТЬ СПОРУ:
Суть спору викладена в рішенні господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2014 року, яким з Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська Теплоелектроцентраль" на користь Публічного акціонерного товариства "НАК "Нафтогаз України" стягнуто 26 999 131 грн. 63 коп. основного боргу, 1 209 587 грн. 44 коп. пені, 2 013 395 грн. 34 коп. 7% штрафу, 2 525 729 грн. 82 коп. інфляційних витрат, 214 610 грн. 77 коп. 3% річних, 73 080 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
22.09.2014 року на виконання рішення господарського суду від 04.09.2014 року видано наказ.
19.01.2015 року від Позивача надійшла скарга на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, в якій скаржник просить суд:
- Визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення 26.12.14 постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 45384027 з примусового виконання наказу № 904/4967/14, виданого 22.09.14 Господарським судом Дніпропетровської області, про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 26 999 131,63 грн. основного боргу, 1 209 587,44 грн. пені, 2 013 395,34 грн. 7% штрафу, 2 525 729,82 грн. інфляційних витрат, 214 610,77 грн. 3% річних, 73 080,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
- Визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кеди М.В. від 26.12.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 45384027 з примусового виконання наказу № 904/4967/14, виданого 22.09.14 Господарським судом Дніпропетровської області, про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 26 999 131,63 грн. основного боргу, 1 209 587,44 грн. пені, 2 013 395,34 грн. 7% штрафу, 2 525 729,82 грн. інфляційних витрат, 214 610,77 грн. 3% річних, 73 080,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Подану скаргу, мотивовано тим, що оскаржувана постанова про зупинення виконавчого провадження, винесена безпідставно, без урахування вимог абз. 6 п. 3.7. ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", оскільки стягувана за рішенням суду заборгованість Відповідача, виникла після 01.01.2013 року.
Ухвалою суду від 20.01.2015 скаргу прийнято до розгляду в судовому засіданні 12.02.2015 року.
Відповідач проти задоволення скарги заперечує, посилаючись на те, що внесення його підприємства до реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", є самостійною безумовною підставою зупинення виконавчого провадження, незалежно від періоду виникнення заборгованості.
Держана виконавча служба подала суду свої письмові заперечення, за змістом яких просить в задоволенні скарги відмовити, з підстав, аналогічних тим, що викладені в запереченнях поданих Відповідачем у справі.
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 12.05.2015 по 03.03.2015. згідно ст. 77 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, та державної виконавчої служби, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
12.11.2014 року відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 45384027 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 22.09.2014 року у справі № 904/4967/14, та запропоновано боржникові у семиденний строк добровільно виконати рішення суду.
Постановою державного виконавця від 26.12.2014 року, виконавче провадження № 45384027 приєднано до зведеного виконавчого провадження № 41950781.
26.12.2014 року державний виконавець зупинив виконавче провадження з примусового виконанню наказу господарського суду Дніпропетровської області від 22.09.2014 року на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", пославшись в мотивувальній частині постанови на те, що боржника (відповідача) внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, який приймає участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а стягувана за наказом суду заборгованість, виникла в зв'язку з неповними розрахунками за енергоносії.
Стаття 37 Закону України "Про виконавче провадження" містить перелік підстав, за яких виконавче провадження підлягає зупиненню, зокрема, пп. 15 п. 1 цієї статті передбачено, що внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"є обов'язковою підставою зупинення виконавчого провадження.
У преамбулі Закону "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" зазначено, що він визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу. Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Частиною 2 ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
До учасників розрахунків пунктом 1.3 ст. 1 зазначеного Закону віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Для цілей названого Закону, в п. 1.4. ст. 1 поняття заборгованості визначено як сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; 6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".
В свою чергу, згідно п. 1.8. ст. 1 Закону, розрахунковою датою, є дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2013 року
Отже, положеннями Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при його застосуванні, до яких, зокрема, віднесено суми коштів зазначені в п. 1.4. ст. 1 Закону, які виникли станом на 01.01.2013 року, і на які в свою чергу поширюється положення п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження відносно підприємства, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до цього Закону.
Такі висновки суду, в тому числі підтверджуються змістом положень абз. 6 п. 3.7. ст. 3 названого Закону, яким закріплено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Наведена вище норма має цілком логічний зв'язок з визначеною метою цього Закону, якою є погашення заборгованості, що виникла станом на 01.01.2013 року, за допомогою механізмів, запроваджених цим Законом, тобто поза межами порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", при цьому, заборгованість, яка виникла після 01.01.2013 року, на яку не розповсюджується визначені даним Законом механізми погашення, підлягає стягненню в загальному порядку, включаючи примусове стягнення в рамках виконавчого провадження.
В даному випадку грошова сума, яка підлягає стягненню з Відповідача на підставі рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2014 року у справі № 904/4967/14, є заборгованістю з оплати природного газу, яка виникла після 01 січня 2013 року, а отже, стягнута за рішенням суду у даній справі сума боргу, не є заборгованістю підприємства паливно-енергетичного комплексу в розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", вона знаходяться поза межами регулювання цього Закону.
Таким чином, за умов того, що стягувана за рішення суду сума боргу не є заборгованістю у розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", і здійснення її погашення в рамках названого Закону відповідно не відбуватиметься, сам лише факт включення відповідача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є достатньою підставою для зупиняє виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області у даній справі, а отже, дії державної виконавчої служби щодо зупинення виконавчого провадження, суперечать вимогам діючого законодавства, що є підставою для задоволення скарги в повному обсязі.
При цьому, суд вважає за необхідне зауважити, що відсутність у п. 15 ч. 1 ст. 37 Законі України "Про виконавче провадження" будь-яких умов щодо зупинення виконавчого провадження в залежності від моменту та підстав виникнення заборгованості, не виключає обов'язок державного виконавця дотримуватися приписів абз. 6 п. 3.7. ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", положення якого, в тому числі складають правову основу діяльності державної виконавчої служби (ст. 2 Закону України "Про державну виконавчу службу".
Керуючись ст. ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України - задовольнити.
Визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення 26.12.14 постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 45384027 з примусового виконання наказу № 904/4967/14, виданого 22.09.14 Господарським судом Дніпропетровської області, про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 26 999 131,63 грн. основного боргу, 1 209 587,44 грн. пені, 2 013 395,34 грн. 7% штрафу, 2 525 729,82 грн. інфляційних витрат, 214 610,77 грн. 3% річних, 73 080,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кеди М.В. від 26.12.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 45384027 з примусового виконання наказу № 904/4967/14, виданого 22.09.14 Господарським судом Дніпропетровської області, про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 26 999 131,63 грн. основного боргу, 1 209 587,44 грн. пені, 2 013 395,34 грн. 7% штрафу, 2 525 729,82 грн. інфляційних витрат, 214 610,77 грн. 3% річних, 73 080,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Суддя О.В. Ліпинський