Постанова № 42991857, 05.03.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2015
Номер справи
813/1064/13-а
Номер документу
42991857
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2015 року Справа № 5250/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,

з участю секретаря судового засідання Ратушної М.І.,

представника позивача Страхоцької О.Я.,

представника відповідача Повха І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.02.2013 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова до товариства з додатковою відповідальністю «Гірхімпром» про стягнення заборгованості з виплати різниці пенсій, виплачених науковим працівникам,

В С Т А Н О В И В :

У лютому 2013 року управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова звернулося до суду з позовом до товариства з додатковою відповідальністю «Гірхімпром» про стягнення заборгованості з виплати різниці пенсій, виплачених науковим працівникам.

Позивач просив стягнути з відповідача заборгованість з покриття витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, в загальному розмірі 85180,07 грн. за період з 01.01.2012р. до 31.12.2012р. включно.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.02.2013року позивачу в задоволенні позову відмовлено .

Постанову суду першої інстанції оскаржило управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, яке, покликаючись на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким заявлений позов задовольнити .

Апеляційні вимоги обгрунтовує тим, що судом першої інстанції допущено порушення вимог ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою КМ України № 372 від 24.03.2004р.

Чинне законодавство не передбачає можливості звільнення підприємства від відшкодування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів; вказаний Закон передбачає лише обов'язок підприємства сплатити різницю між сумою пенсії, призначеної за цим Законом та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник за рахунок коштів підприємства. При цьому, у вказаному Законі відсутнє посилання на джерело сплати такої різниці. Відсутність прибутку або планування прибутку і відрахувань на виплату різниці у розмірі пенсій наукових працівників не позбавляє підприємство обов'язку по сплаті цих сум. Це є обов'язком підприємства і не може здійснюватися на добровільних засадах.

Орган Пенсійного фонду подав суду доповнення до апеляційної скарги, в якому просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про стягнення з відповідача заборгованості по фінансуванню різниці наукових пенсій за період з 1.01.2012 року по 31.12.2012 року з врахуванням уточнюючого розрахунку за результатами звірки в розмірі 76737,71 грн.

Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, яка апеляційну скаргу підтримала, представника відповідача, який апеляційну скаргу визнав, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню підлягає з таких підстав.

Як видно з матеріалів справи, відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» за період роботи у відповідача пенсійним органом призначені пенсії ряду науковим працівникам відповідача, всього - 60 особам, прізвища яких перераховані в позовній заяві.

Відповідно до статуту відповідача, в редакції 1993 року, останній визначений як Державний інститут гірничо-хімічної промисловості, який здійснює свою діяльність на основі державної форми власності га підпорядкований Міністерству промисловості України.

Згідно з наказом Міністерства промислової політики України № 329 від 13.06.1994р. вказаний державний інститут реорганізовано у відкрите акціонерне товариство шляхом перетворення у відповідності до Указу Президента України № 210 від 15.06.1993р. «Про корпоратизацію підприємств».

Як видно з листа Мінпромполітики України № 01/5-3/1411 від 01.10.2009р., Державний інститут гірничо-хімічної промисловості «Гірхімпром», попередник відповідача з 1956 по 1991 рік, як державна наукова установа входив до сфери управління Міністерства хімічної промисловості СРСР та Міністерства з виробництва міндобрив СРСР, а з 1992 по 1995 роки перебував у віданні Мінпрому України (правонаступником якого є Мінпромполітики України). При цьому, фінансування науково-дослідних та проектних робіт здійснювалось за рахунок централізованих бюджетних коштів через відповідні структурні підрозділи міністерств згідно бюджетних кошторисів.

У листі управління Пенсійного фонду у Франківському районі м. Львова № 1066203-20 від 09.07.2009р. зазначено, що при призначенні пенсій науковим працівникам ВАТ «Гірхімпром» був врахований науковий стаж до 30.10.1995р., коли 100 відсотків акцій установи належало державі.

Під час судового розгляду встановлено, що на час набуття працівниками відповідача стажу наукової роботи, останній перебував у державній власності.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців найменуванням відповідача було товариство з обмеженою відповідальністю «Інститут гірничо-хімічної промисловості» (ТзОВ «Інститут «Гірхімпром»), що видно з постанови Львівського апеляційного адміністративного суду 09 липня 2014 року в справі № 9785/13/876, яка набрала законної сили.

На час подачі до суду даного позову відповідач є товариством з додатковою відповідальністю «Гірхімпром».

Відмовляючи органу Пенсійного фонду в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на момент набуття працівниками ТзДВ «Інститут «Гірхімпром» стажу наукової роботи, яка надає право на отримання пенсій згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», відповідач був державною бюджетною установою та перебував у сфері управління Міністерства промисловості України.

Крім того, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2010р. у справі № 2а-1578/09/1370, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2011р. у справі № 19206/10, відмовлено у задоволенні позовних вимог управління ПФ України у Франківському районі м. Львова до ВАТ «Гірхімпром» про відшкодування витрат на виплату пенсій науковим працівникам підприємства за період з 01.01.2002р. по 01.04.2005р., як різниці між сумою пенсії, призначеної згідно Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Підставою для висновків суду стало встановлення судом факту призначення пенсій науковим працівникам ВАТ «Гірхімпром» до 1995 року, що зумовлює їх фінансування за рахунок коштів державного бюджету.

Такі висновки суду першої інстанції суперечать нормам матеріального права та фактичним обставинам справи, з огляду на таке.

Позивач протягом 2012 року скеровував на адресу відповідача відповідні повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за вказаний період .

Зазначені розрахунки-повідомлення, складені за формою додатку, затвердженого п.5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою КМ України № 372 від 24.03.2004р. (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яка є нормативно-правовим актом в розумінні ст.117 Конституції України.

Ці повідомлення не оскаржувалися відповідачем у встановленому законом порядку.

Позивачем протягом січня-грудня 2012 року були виплачені вказаним у повідомленнях особам наукові пенсії, понесення витрат по яким документально обґрунтовано пенсійним органом та підтверджується розрахунком боргу по справі .

Загальний розмір боргу з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за вказаний період, з врахуванням уточнюючого розрахунку за результатами звірок, складає 76737,71 грн.

Доказів сплати заборгованості по сумі витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, відповідачем не надано.

Відповідно до ч.9 ст.24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Згідно з п.4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою КМ України № 372 від 24.03.2004р., у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Пунктом 2 цього Порядку визначено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Закон України «Про наукову та науково-технічну діяльність» передбачає лише обов'язок підприємства сплатити різницю між сумою пенсії, призначеної за цим Законом та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник за рахунок коштів підприємства. При цьому, у цьому Законі відсутнє покликання на джерело сплати такої різниці. Відсутність прибутку або планування прибутку і відрахувань на виплату різниці у розмірі пенсій наукових працівників не позбавляє підприємство обов'язку по сплаті суми. Це є обов'язком підприємства і не може здійснюватися на добровільних засадах.

За таких обставин заявлений позов щодо стягнення коштів для покриття витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, в розмірі 76737,71 грн. за період 01.01.2012р.-31.12.2012р., є обґрунтованим.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 27.02.2010р. у справі № К/9991/47055/11 задоволено касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова та скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2010р., на яку посилається суд першої інстанції в оскаржуваній постанові, а також ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2011р., та ухвалено нове судове рішення, яким позов задоволено і стягнуто з ВАТ «Гірхімпром» на користь позивача 318120 грн. заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Суд першої інстанції, з огляду на викладене, розглянув спір з порушенням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову з наведених підстав.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.02.2013 року в справі № 813/1064/13-а скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Стягнути з товариства з додатковою відповідальністю «Гірхімпром», код ЗКПО 00206339, Львівська обл., м. Львів, вул. Стрийська, буд.98) на користь управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова заборгованість для покриття витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, в загальному розмірі 76737,71 грн. (сімдесят шість тисяч сімсот шістдесят сім гривень 71 коп.) за період з 01.01.2012р. до 31.12.2012р. включно.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : А.І.Рибачук

Д.М. Старунський