КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/12230/14 Головуючий у 1-й інстанції: Шейко Т.І.
Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 лютого 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Безименної Н.В.,
суддів: Аліменка В.О. та Кобаля М.І.,
при секретарі Авраменко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві до Комунального підприємства "Київський метрополітен" про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, -
В С Т А Н О В И Л А:
В серпні 2014 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві звернулося в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до Комунального підприємства "Київський метрополітен", в якому просило стягнути з Комунального підприємства "Київський метрополітен" на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 726 081 (сімсот двадцять шість тисяч вісімдесят одна) грн. 85 коп.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 вересня 2014 року в задоволенні позову відмовлено. Рішення суду вмотивовано тим, що структурний підрозділ "Електромеханічна служба" комунального підприємства "Київський метрополітен" є структурним підрозділом комунального підприємства "Київський метрополітен", не є юридичною особою, здійснює виробничо-фінансову діяльність відповідно до затверджених Метрополітеном планів, знаходиться на внутрішньо-господарському розрахунку та має окремий баланс, що входить в зведений баланс метрополітену, а тому відноситься за основним видом діяльності головного підприємства, до 2-го класу професійного ризику виробництва за КВЕД 60.21.2 для якого встановлено страховий тариф 0,57.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що основним видом економічної діяльності структурного підрозділу відповідача є вид діяльності за КВЕД 45.34.2 «Інші електромонтажні роботи»для якого встановлено страховий тариф 2,32%, а вид економічної діяльності за КВЕД 60.21.2 «Діяльність регуляторного електротранспорту, включаючи діяльність фунікулерів та підвісних канатних доріг» страховий тариф 0,37%, що був заявлений структурним підрозділом відповідача як основний вид економічної діяльності, є другорядним видом економічної діяльності структурного підрозділу відповідача.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У відповідності до п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи.
З матеріалів справи вбачається, що управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві було проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (до 01.01.2011) структурного підрозділу "Електромеханічна служба" комунального підприємства "Київський метрополітен".
За результатами перевірки складено акт від 15 липня 2014 року №16.652 (а.с. 9-10).
Як вбачається з акта, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві дійшло висновку про невідповідність основного виду діяльності, заявленого підприємством, первинним документам, що були надані для перевірки, в зв'язку з чим відповідачу слід перерахувати внесків та пені у розмірі 726 081,85 грн.
Вирішуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, колегія суддів виходить з наступного.
Страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, відповідно до класів професійного ризику виробництва встановлено Законом України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Згідно із положеннями статті 3 цього Закону підсобно-допоміжні виробництва (підрозділи) підприємств, які займаються незалежно від спеціалізації підприємства іншими видами виробничої діяльності та перебувають на самостійному балансі і є у зв'язку з цим самостійними обліковими одиницями, при визначенні розмірів страхових внесків відносяться до галузей економіки, яким відповідає їх діяльність.
Виходячи з цієї норми Закону підприємству може бути встановлено декілька тарифів страхових внесків.
Структурні підрозділи КП "Київський метрополітен" мають окремий баланс, поточний рахунок в установі банку, круглу печатку зі своїм найменуванням.
Відповідно до положень про підрозділи їх завданням та функціями, в тому числі, є виконання робіт (послуг), вироблення і реалізація товарів, продукції, а також будь-які інші види господарської діяльності, дозволені законодавством України з метою отримання прибутку (доходу).
Структурні підрозділи створюють належні умови для високопродуктивної праці, забезпечення додержання законодавства про працю, правил та норм соціального страхування, охорони праці, техніки безпеки, забезпечують своєчасну сплату податків та інших відрахувань, згідно чинного законодавства, здійснюють оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи.
Отже, страховий тариф, за яким сплачуються внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання повинен визначатися у залежності від виду діяльності структурного підрозділу відповідно до галузей економіки та з урахуванням класу ризику, що, в свою чергу, впливає на розміри страхових внесків.
Крім того, згідно з абзацом п'ятим пункту 7 стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій,нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
При цьому, абзацом 6 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-XIV від 23.09.1999 (в редакції чинній до набрання чинності Законом N 2464-VI) роботодавець як страхувальник, крім іншого, зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків; інформувати робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків; подавати звітність робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків у строки, в порядку та за формою, що встановлені цим Фондом.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про те, що клас професійного ризику виробництва та розмір страхового тарифу підлягає встановленню структурним підрозділам КП "Київський метрополітен" за основним видом діяльності головного підприємства, незалежно від виду економічної діяльності структурного підрозділу.
Також, колегія суддів вважає помилковими посилання суду першої інстанції на те, що структурним підрозділом за період з 2009 по 2010 роки страхові внески сплачувались відповідно до страхового тарифу 0,57, що не заперечувалося позивачем, оскільки, за результатами попередньої перевірки проведеної у 2009 році за період фінансово-господарської діяльності структурного підрозділу від відповідача з 01.03.2007 по 09.06.2009 було складено акт перевірки № 04.150/1 від 10.09.2009 року, в зв'язку з тим, що структурний підрозділ відповідача сплачував страхові внески до Фнду за страховим тарифом 0,57 %, що не відповідав його основному виду економічної діяльності. За результатами оскарження даного акту в судовому порядку, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 листопада 2009 року, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 7 вересня 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 жовтня 2013 року, в задоволенні позову КП "Київський метрополітен" відмовлено. Крім того, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на підставі акта перевірки № 04.150/1 від 10.06.2009 року стало предметом розгляду справи № 2-а-7994/09/2670. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 2 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 квітня 2014 року, стягнуто з Структурного підрозділу «Електромеханічна служба» Комунального підприємства «Київський метрополітен» на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Києві заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 626887 (шістсот двадцять шість тисяч вісімсот вісімдесят сім) грн. 93 коп.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що акти перевірки в частині висновків, згідно із яким Підприємству додатково нараховані страхові внески та пеня є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вони породжують для нього певні правові наслідки і мають обов'язків характер. Натомість, акт від 15 липня 2014 року №16.652 в судовому порядку не оскаржувався та не скасовувався
Враховуючи вищевикладене, а також те, що основним видом діяльності структурного підрозділу відповідача є вид діяльності за КВЕД 45.34.2 «Інші електромонтажні роботи», для якого встановлено страховий тариф 2,32,% колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню з постановленням нової, про задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 вересня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві до Комунального підприємства "Київський метрополітен" про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Київський метрополітен" на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 726 081 (сімсот двадцять шість тисяч вісімдесят одна) грн. 85 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 5 березня 2015 року
Головуючий суддя: Н.В. Безименна
Судді: В.О. Аліменко
М.І. Кобаль
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Аліменко В.О.
Кобаль М.І.