ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" березня 2015 р. Справа № 908/4497/14
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Могилєвкін Ю.О., суддя Пушай В.І. , суддя Плужник О.В.
при секретарі Крупа О.О.
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - Бурма В.О. (ген. директор), наказ 09/К-01144 від 04.09.13 р.; Штаудінгер А.В., за довіреністю №4 від 02.01.15 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу ТОВ "Запоріжжя-Авто", м. Запоріжжя (вх. №604З/3) на рішення господарського суду Запорізької області від 18.12.14 року у справі № 908/4497/14
за позовом Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
до ТОВ "Запоріжжя-Авто", м. Запоріжжя
про внесення змін до договору оренди землі
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Запорізька міська рада, звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом про внесення змін в п. 5. та п. 9 договору оренди земельної ділянки від 11.12.2007 р. за № 040726101247.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 18.12.2014 року по справі №908/4497/14 (суддя Попова І.А.) позовні вимоги задоволено. Внесено зміни в п. 4 та п. 9 договору оренди землі, укладеного 07.12.2007 року Запорізькою міською радою та ТОВ "Запоріжжя-Авто".
Відповідач не погодився з зазначеним рішенням, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Наполягає на тому, що грошова оцінка передує укладенню договорів оренди, а тому затвердження нової нормативної грошової оцінки землі породжує правові наслідки стосовно тих договорів оренди, що укладатимуться у майбутньому та не є обов'язковою підставою для внесення змін в договір оренди.
Зазначає також, що відповідно до ст. 59 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. За таких обставин, апелянт вважає, що наявність рішення Запорізької міської ради №37 від 26.06.2012 року про затвердження коефіцієнтів орендної плати за земельні ділянки, які передаються в оренду з земель міської ради, не є безспірною підставою для зобов'язання відповідача укласти додаткову угоду до Договору оренди в редакції міської ради із збільшеними розмірами орендної плати.
Просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 18.12.2014 року по справі №908/4497/14 та прийняти нове.
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що рішення є законним і обгрунтованим, а апеляційна скарга безпідставна та необгрунтована.
Просить залишити рішення господарського суду Запорізької області від 18.12.2014 року по справі №908/4497/14 без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.
Крім того, просить розглянути справу без участі представника позивача, за наявними у матеріалах справи документами.
Судова колегія, в межах вимог передбачених ст. 101 ГПК України, повторно розглянувши справу та перевіривши повноту, законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, приходить до висновку про залишення рішення господарського суду першої інстанції без змін, а апеляційної скарги без задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом першої інстанції, 07.12.2007 р. Запорізькою міською радою (позивач по справі, орендодавець) та ЗАТ "Запоріжжя-Авто" (правонаступником якого є відповідач по даній справі, орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець відповідно до рішення Запорізької міської ради №77/268 від 29.08.2007 р. надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 2,5054 га для розташування СТО, яка знаходиться в м. Запоріжжя, по вул. Базова, 6, строком на 19 років. Вказаний договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 11.12.2007 р. № 040726101247. Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3334687,10 грн. в цінах 2007 року.
Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 50020,31 грн., що складає 1,5% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.
03 березня 2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення №79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", виконану Українським ДНДІПМ "Дніпромісто", затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.
26 червня 2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення №37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", яким внесено зміни до вказаного рішення шляхом викладення в новій редакції додатка до рішення.
Відповідно до додатку, затвердженого рішенням №37 від 26.06.2012 р. для визначення розміру орендної плати за всі земельні ділянки (крім пунктів 2-11) розповсюджується коефіцієнт 3.
Пунктом 2 вказаного рішення міської ради №37 від 26.06.2012 р. зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 р. №79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", укласти додаткові угоди про збільшення орендної плати.
Запорізькою міською радою 03.12.2013 року направлено на адресу ТОВ "Запоріжжя-Авто" лист №01/02-21/03887 з пропозицією про внесення змін до договору оренди земельної ділянки (зареєстрований 11.12.2007 року), а саме до пункту 9 договору щодо встановлення орендної плати в розмірі 596635,96 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року.
Відповіді на пропозицію внесення змін до договору оренди земельної ділянки відповідачем надано не було, заходів щодо внесення запропонованих змін до договору не здійснено. Відповідну додаткову угоду не укладено.
Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку .
Відповідно до Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (ст. 290 ПК України); розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; (ст. 288 ПК України). Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274 ПК України).
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Законом України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Відповідно до ст. 15 Закону визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 12 договору оренди від 07.12.2007 року сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі, внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Тобто, укладеним між сторонами договором передбачено випадки, за наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду.
Оскільки нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, суд вважає, що законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Як встановлено судом першої інстанції та зазначає позивач в позовній заяві, з метою приведення договірних відносин з відповідачем у відповідність до вимог діючого законодавства необхідно внести зміни до п. 5 договору щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та п. 9 договору в частині розрахунку розміру орендної плати, яким встановити, що орендна плата вноситься в розмірі 596635 грн. 96 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2013 рік. Згідно Витягу з технічної документації, складеного 09.07.2013 р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої в оренду за договором, зареєстрованим за № 040426101247 від 11.12.2007 р., складає 19887865 грн. 20 коп.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Згідно ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно зі ст. 188 ГК України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
При цьому, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив в своєму рішенні, що, виходячи з наведених вище норм, прийняття уповноваженим органом місцевого самоврядування рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною в пункті 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Так, пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" судам роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Як обгрунтовано зазначено судом першої інстанції, факт направлення позивачем листа на адресу відповідача з пропозицією про внесення змін до пунктів 5 та 9 спірного договору оренди та не надання відповідачем відповіді щодо зазначеної пропозиції підтверджено матеріалами справи.
Відповідно до п. 32 договору оренди землі від 07.12.2007 р. (зареєстрованого 11.12.2007 р.) зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правомірно та обгрунтовано прийшов до висновку, що рішення №37 від 26.06.2012 р. "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя" та рішення №79 від 03.03.2008 р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" прийняті уповноваженим органом, договір оренди містить умови, за наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, тож вимоги про внесення змін в п. 5 та п. 9 договору оренди землі від 07.12.2007 р. підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, рішення господарського суду Запорізької області від 18.12.2014 року по справі №908/4497/14 прийнято з урахуванням фактичних обставин справи та діючого законодавства, без порушень норм матеріального та процесуального права, тому підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Таким чином, керуючись ст. 144 Конституції України, Законом України "Про оцінку земель", Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про місцеве самоврядування", ст. 201 Земельного кодексу України, ст.ст. 626, 632 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33, 49, 99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія, -
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення господарського суду Запорізької області від 18.12.2014 року по справі №908/4497/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до касаційної інстанції Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 05.03.15
Головуючий суддя Могилєвкін Ю.О.
Суддя Пушай В.І.
Суддя Плужник О.В.