У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/4807/14
Головуючий у 1-й інстанції: Польовий О.Л.
Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.
26 лютого 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Ватаманюка Р.В. Сушка О.О. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Швець А.І.,
за участю представників сторін:
представника позивача: Бейлика Артура Беніаміновича;
представника відповідач: Моргун Наталі Василівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фермерського господарства "Борщуна" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Борщуна" до Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі про визнання незаконним, скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Фермерське господарство "Борщуна" звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про визнання незаконним, скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позов у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги послався на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
У судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги та просила суд її задовольнити.
Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив суд залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційної, надавши їм оцінку, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що відповідачем надіслано позивачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», адресований Фермерському господарству "Борщуна" згідно якого сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_4 за період з дати призначення пенсії до до дати формування розрахунку становить 4412,05 грн., та місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_4 - 887,66 грн.
Перевіряючи оскаржуваний розрахунок на відповідність вимогам чинного пенсійного законодавства, колегією суддів враховано наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень даного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій визначається Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п. 1 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Об'єктом оподаткування відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 цього ж Закону є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і ставка збору відповідно до ст. 4 становить 100 відсотків від об'єкта оподаткування.
Згідно п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно п. 6.4 - 6.5 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від віку і трудового стажу.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 року № 244 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" пенсії на пільгових умовах призначаються жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14- річного віку.
Право на пенсію на пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах незалежно від форм власності та господарювання.
Отже, пенсія відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначається, якщо на момент звернення за пенсією особа працює у сільськогосподарському виробництві, що підтверджується записами у трудовій книжці, а при їх відсутності уточнюючою довідкою.
Управлінням Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі рішенням від 26.01.2008 року призначено пенсію на пільгових умовах ОСОБА_4 з 20.11.2007 року, яка працювала в Фермерському господарства "Борщуна" з 01.10.2007 року відповідно до п. "ж" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Спеціальний трудовий стаж ОСОБА_4 підтверджено довідкою від 25.12.2007 року № 33 виданою Фермерським господарством "Борщуна" про зайнятість її на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві. Таким чином, для багатодітної матері ОСОБА_4, яка виховала 5 дітей до 14-річного віку пільговою є робота у сільськогосподарському виробництві, незалежно від її тривалості.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Виходячи з вищенаведеного, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів "а", "б" - "з" ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01.01.2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.
Зважаючи на викладене колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що витрати на доставку і виплату пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_4 підлягають відшкодуванню Фермерським господарством "Борщуна".
З врахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Фермерського господарства "Борщуна" залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 05 березня 2015 року.
Головуючий Кузьмишин Віталій Миколайович
Судді Ватаманюк Руслан Васильович
Сушко Олег Олександрович