Постанова № 42988802, 05.03.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2015
Номер справи
822/591/15
Номер документу
42988802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Копія

Справа № 822/591/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2015 року 11:45м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М. при секретаріБачку А.М. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування наказів, -

ВСТАНОВИВ:

перший заступник прокурора Хмельницької області в інтересах держави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 в якому просить визнати незаконними та скасувати накази Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області про надання ОСОБА_3 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства розташованих за межами населених пунктів Хмельницького району: - №ХМ/6825086000:06:001/00000600 від 30.09.2013 року; - №ХМ/6825086000:05:004/00000654 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:05:004/00000655 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:002/00000656 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:001/00000657 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:007/00000658 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:002/00000659 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:012/00000660 від 07.10.2013 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проведеною прокуратурою області перевіркою встановлено, що спірні накази не відповідають вимогам земельного законодавства України та прийнятті відповідачем всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства, а саме: в порушення ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" гр. ОСОБА_3 у заявах про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Педосівської сільської ради Хмельницького району, розташованих не єдиним масивом, що суперечить вимогам вищезазначеної статті Закону України "Про фермерське господарство"; не обґрунтовано розмірів земельних ділянок з урахуванням можливості їх обробітку, необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок, не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, не надав підтвердження наявності необхідної для обробітку такої площі землі техніки. Просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задоволити.

Представник третьої особи на стороні позивача в судовому засіданні позов підтримав надав письмові пояснення в яких зазначив, що накази прийнято з порушенням вимог земельного законодавства та всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права оренди на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства, а тому просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та зазначив, що накази є правомірними та прийнятими відповідно до чинного законодавства. Вважає, що земельні ділянки є суміжно-розташовані між собою та окремими єдиними земельними масивами. А тому просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення враховуючи наступне.

Судом встановлено, що наказами Головного управління Держаземагенства у Хмельницькій області - від 30.09.2013 року №ХМ/6825086000:06:001/00000600; - від 07.10.2013 року №ХМ/6825086000:05:004/00000654; - від 07.10.2013 року №ХМ/6825086000:05:004/00000655; - від 07.10.2013 року №ХМ/6825086000:06:002/00000656; - від 07.10.2013 року №ХМ/6825086000:06:001/00000657; - від 07.10.2013 року №ХМ/6825086000:06:007/00000658; - від 07.10.2013 року №ХМ/6825086000:06:002/00000659; - від 07.10.2013 року №ХМ/6825086000:06:012/00000660 гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення загальною площею 127,55 га, розташованих за межами населених пунктів на території Педосівської сільської ради Хмельницького району з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства.

Зазначені накази були прийняті на підставі розгляду заяв ОСОБА_3 та доданих до них документів.

Проведеною прокуратурою області перевіркою встановлено, що спірні накази не відповідають вимогам земельного законодавства України та прийнятті відповідачем всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства, а саме: в порушення ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" гр. ОСОБА_3 у заявах про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Педосівської сільської ради Хмельницького району, розташованих не єдиним масивом, що суперечить вимогам вищезазначеної статті Закону України "Про фермерське господарство"; не обґрунтовано розмірів земельних ділянок з урахуванням можливості їх обробітку, необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок, не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, не надав підтвердження наявності необхідної для обробітку такої площі землі техніки.

Досліджуючи правомірність спірних наказів Головного управління Держаземагенства у Хмельницькій області, якими гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення загальною площею 127,55 га, розташованих за межами населених пунктів на території Педосівської сільської ради Хмельницького району з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, суд виходив з наступного.

Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України «Про фермерське господарство».

Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.

Частиною 1 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.

У заяві зазначаються бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Частиною 7 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.

Суд встановив, що ОСОБА_3 звернувся із заявами до відповідача про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які не є єдиним масивом.

Крім того суд зазначає, що у поданих заявах ОСОБА_3 не обґрунтував розмірів земельних ділянок з урахуванням можливості їх обробітку, необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок, не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, не надав підтвердження наявності необхідної для обробітку такої площі землі техніки, а також не визначено кількості членів фермерського господарства.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що накази Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області, якими гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення загальною площею 127,55 га, розташованих за межами населених пунктів на території Педосівської сільської ради Хмельницького району з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства не відповідають вимогам земельного законодавства.

Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 22.01.2014 року №К/800/40388/13.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 71, 158-163, 254, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

позов першого заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави задоволити.

Визнати незаконними та скасувати накази Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області про надання ОСОБА_3 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства розташованих за межами населених пунктів Хмельницького району: - №ХМ/6825086000:06:001/00000600 від 30.09.2013 року; - №ХМ/6825086000:05:004/00000654 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:05:004/00000655 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:002/00000656 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:001/00000657 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:007/00000658 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:002/00000659 від 07.10.2013 року; - №ХМ/6825086000:06:012/00000660 від 07.10.2013 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05 березня 2015 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук