ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
__________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" березня 2015 р. Справа № 914/3370/14
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузя В.Л.
суддів Галушко Н.А.
Орищин Г.В.
При секретарі Петрик К.О.
За участю представників:
прокурор - Макогон Ю.І. (посвідчення № 020325 від 06.09.13)
від позивача та відповідача - не з'явилися;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу від 30.12.14 Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"
на рішення Господарського суду Львівської області від 26.12.14
у справі № 914/3370/14
за позовом: Прокурора м. Борислава, в інтересах держави - уповноваженого органу місцевого самоврядування в особі Бориславської міської ради Львівської області, м. Борислав
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" , м. Київ
про: внесення змін до договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року № 04.10.439.00130
Автоматизованою системою документообігу суду справу № 914/3370/14 розподілено до розгляду судді - доповідачу Кузю В.Л.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 23.01.15 у склад колегії для розгляду апеляційної скарги у справі № 914/3370/14 Господарського суду Львівської області введено суддів - Галушко Н.А. та Орищин Г.В.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 23.01.15 апеляційну скаргу прийнято до провадження, справу призначено до розгляду на 04.03.15.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 26.12.14 у справі № 914/3370/14 (суддя Пазичев В.М.) позов задоволено; внесено зміни до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00130, укладеного між Бориславською міською радою та Публічним акціонерним товариством "УКРНАФТА" в особі структурного підрозділу - Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз" та викладено п.5 Договору у наступній редакції: „п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 81142 (вісімдесят одна тисяча сто сорок дві) грн. 65 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 року № 686"; внесено зміни до договору оренди землі від 04 жовтня 2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.0000130, укладеного між Бориславською міською радою та Публічним акціонерним товариством "УКРНАФТА" в особі структурного підрозділу - Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз" та викладено п.9 договору в наступній редакції: „п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 9737 (дев'ять тисяч сімсот тридцять сім) гривень 12 коп. в рік, або 811 (вісімсот одинадцять) гривень 43 коп. в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада"; стягнуто з Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" в особі структурного підрозділу - Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз" на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУ ДКСУ у Личаківському районі м.Львова, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007620, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО): 825014, рахунок отримувача: 31215206783006, код класифікації доходів бюджету: 22030001, код ЄДРПОУ суду: 03499974) 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове рішення , яким у позові відмовити. При цьому, скаржник посилається на неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, зокрема не взято до уваги того факту, що умови договору оренди можуть бути змінені лише в тому випадку, якщо це прямо передбачено договором оренди. Крім того, скаржник зазначає про те, що місцевим господарським судом під час прийняття рішення проігноровано норми цивільного законодавства, а саме: ст.ст.15,58,525,632,651,652,792 ЦК України, норми Закону України "Про оренду землі" та Податкового кодексу України.
У судовому засіданні 04.03.15 прокурор надав пояснення, навів свої доводи та міркування.
Сторони участі своїх уповноважених представників сторін у судовому засіданні не забезпечили, причини неявки суду не повідомили.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 ГПК України розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для реалізації якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Оцінивши матеріали справи, судова колегія вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представників сторін, оскільки наявних матеріалів справи є достатньо для правильного вирішення даної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 04.03.15 оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, 04.10.10 між Бориславською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (правонаступником якого є ПАТ "Укрнафта"), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (орендар), було укладено договір оренди землі № 04.10.439.00130, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку промислового призначення площею 0,1022 га для обслуговування свердловини № БП-2 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради (а.с.13-15).
На виконання умов укладеного договору оренди, 04.10.10 між сторонами було складено акт приймання-передачі об'єкта оренди, за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,1022 га для обслуговування свердловини № БП-2 НГВУ "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта" ( а.с.15).
Відповідно до п. 5 договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 47247,06 грн. Згідно з п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118,12 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок орендодавця.
Відповідно до витягу з технічної документації за № 686 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1022,00 га., яка розташована в м. Борислав знаходиться на праві користування НГВУ "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", станом на 31.01.12 складає 81142,65 грн. (а.с.18).
23 вересня 2011 року Бориславською міською радою було прийнято рішення № 373 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава" (а.с.49-50).
17 листопада 2011 року Бориславською міською радою прийнято рішення № 420, яким внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі (а.с.51). Даним Положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема внесено зміни в п.п.2.4 п.2 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння, згідно з якими річний розмір орендної плати за земельні ділянки становить 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.
31 липня 2012 року Бориславською міською радою на адресу відповідача було направлено повідомлення за вих. № 3-21/1877 (а.с.19) про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицію укласти додаткову угоду до договору.
Листом від 28.11.12 за вих.3-18/3076 (а.с.20) з цією ж пропозицією відповідачу направлено підготовлену додаткову угоду до договору оренди землі.
У відповідь на вищевказані листи ПАТ "Укрнафта" надіслало позивачу лист № 04-146 від 07.12.12 (а.с.21), в якому відповідач надав згоду на укладення додаткової угоди до договору за умови, що річний розмір орендної плати за земельну ділянку становитиме 3%.
Проте, Бориславська міська рада надіслала відповідачу Лист - відмову № 3-18/3255 від 14.12.12 та повторно направила пропозицію укласти додаткову угоду до договору на попередніх умовах (а.с. 22-23). Доказів внесення змін до договору оренди в добровільному порядку в матеріалах справи не міститься. Дана обставина стала підставою для звернення прокурора в інтересах держави до ПАТ "Укрнафта" з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.10 за № 04.10.439.00130.
Відповідно до статей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Орендна плата за землю визначена у частині 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Крім того, пунктом 13 договору оренди землі від 04.10.10 сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається 1 раз в рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Бориславська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного вказаною нормою зазначеного Кодексу.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до частини 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Крім того, статтями 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Також, апеляційним судом визнаються необґрунтованими посилання скаржника про те, що даний спір не підвідомчий господарському суду Львівської області, оскільки згідно із ст.12, 16 ГПК України справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини. Як зазначено вище, згідно договору оренди землі від 04.10.10 позивачем надано відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини № БП-2 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області.
За таких обставин, суд вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд повно і всебічно перевірив всі обставини справи, дав належну правову оцінку зібраним у справі доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення щодо задоволення позову та внесення змін до договору оренди. А відтак, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для його зміни чи скасування.
Натомість, скаржником не доведено належними та допустимими доказами обставин на які він посилається в апеляційній скарзі.
Судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду, в порядку ст.49 ГПК України покладається на скаржника.
Відтак, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Львівської області від 26.12.14 у справі № 914/3370/14 залишити без змін.
3. Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покласти на скаржника.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 05.03.15
Головуючий суддя Кузь В.Л.
Суддя Галушко Н.А.
Суддя Орищин Г.В.