Рішення № 42984866, 24.02.2015, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
24.02.2015
Номер справи
910/17639/14
Номер документу
42984866
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.02.2015Справа №910/17639/14

За позовом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України

До 1) Товарної біржі «Українська Аграрна Біржа»

2) Товарної біржі «Українська універсальна біржа»

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів 1. Публічне акціонерне товариство «Укрнафта»

2. Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування»

Про зобов'язання припинити дії

Суддя Сівакова В.В.

Представники сторін:

від позивача Пясецький Д.В. - по дов. № 194/2014 від 24.01.2015

від відповідач-1 не з'явився

від відповідач-2 не з'явився

від третьої особи-1 Пушанко І.О. - по дов. № 10-94-10/д від 19.02.2015

від третьої особи-2 Малярчук Ю.Б. - по дов. № 2-20д від 19.12.2014

від прокуратури Говоруха М.В. - посвідчення № 026085 від 08.05.2014

СУТЬ СПОРУ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Міністерства енергетики та вугільної промисловості України до Товарної біржі «Українська Аграрна Біржа» (відповідач-1) та Товарної біржі «Українська універсальна біржа» (відповідач-2) про:

- зобов'язання Товарної біржі «Українська Аграрна Біржа» утриматись від вчинення дій щодо порушення права Міністерства енергетики та вугільної промисловості України на організацію проведення спеціалізованих аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064;

- зобов'язання Товарної біржі «Українська Аграрна Біржа» утриматись від вчинення дій по проведенню спеціалізованих аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу, що порушують порядок визначений постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064;

- зобов'язання Товарної біржі «Українська універсальна біржа» виконати в натурі обов'язок по організації та проведенню спеціалізованих аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу, передбачений договорами №№ 1, 2 від 25.06.2014.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.08.2014 порушено провадження у справі № 910/17639/14, залучено до участі у справі третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» та Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування», розгляд справи призначено на 11.09.2014.

В судовому засіданні 11.09.2014 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 23.09.2014.

Відповідач-2 у поданому 23.09.2014 до відділу діловодства суду відзиві на позовну заяву в частині позовних вимог до Товарної біржі «Українська універсальна біржа» заперечив з підстав, які зводяться до того, що Українська універсальна біржа, як переможець конкурсу з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, та за наслідками якого між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України і Українською універсальною біржею укладено відповідні договори № 1, 2 від 25.06.2014, виконує взяті на себе зобов'язання у відповідності до вимог Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064, та не може впливати на небажання відповідача-1, як продавця, щодо участі у відповідних аукціонах, що організовуються та проводяться відповідачем-2, позаяк відповідно до п. 32 Порядку на біржу покладені зобов'язання, зокрема, щодо прийняття та реєстрації заявок на участь в аукціоні, реєстрації продавців та покупців у день проведення аукціону тощо. В частині позовних вимог до Товарної біржі «Українська аграрна біржа» просить позов задовольнити.

Третьою особою-1 до відділу діловодства суду 23.09.2014 подано клопотання про зупинення провадження у справі № 910/17639/14 до закінчення розгляду пов'язаної з нею адміністративної справи № 826/10456/14 за позовом Товарної біржі «Контрактовий дім УМВБ» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправним та скасування наказу № 463 від 20.06.2014.

Прокуратурою міста Києва 23.09.2014 до відділу діловодства суду подано повідомлення про вступ прокурора у справу № 910/17639/14.

В судовому засіданні 23.09.2014 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 02.10.2014.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.10.2014 зупинено провадження у справі № 910/17639/14 до вирішення спору по суті у справі Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/10456/14.

31.01.2015 до відділу діловодства суду третьою особою-1 подано клопотання про поновлення провадження у справі посилаючись на те, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2014 у справі № 826/10456/14, що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2015, позовні вимоги Універсальної товарної біржі «Контрактовий дім УМВБ» до Міненерговугілля про визнання протиправним та скасування наказу № 463 від 20.06.2014 «Про результати конкурсу» задоволені в повному обсязі; наказ Міненерговугілля № 463 від 20.06.2014 «Про результати конкурсу», яким переможцем конкурсу з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення було визначено Українську універсальну біржу - скасовано.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.02.2015 провадження у справі № 910/17639/14 поновлено та призначено до розгляду на 17.02.2015.

Позивач в судовому засіданні 17.02.2015 позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач-1 в судовому засіданні 17.02.2015 проти задоволення позовних вимог заперечував повністю.

Третя особа-1 в судовому засіданні 17.02.2015 заперечила проти задоволення позовних вимог повністю.

Третя особа-2 в судовому засіданні 17.02.2015 пояснень щодо підтримання або заперечення позовних вимог не надала.

Прокуратура в судовому засіданні 17.02.2015 позовні вимоги підтримала повністю.

В судовому засіданні 17.02.2015 на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 24.02.2015.

Відповідач-1 в судове засідання 24.02.2015 не з'явився.

Відповідач-1 належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення, з огляду на наступне

Згідно абз. 2 п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81-1 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.

Протокол судового засідання (формуляр) від 17.02.2015 свідчить про те, що представник відповідача-1 Золотнікова Н.С. згідно довіреності № 042.07/288 від 16.02.2015 була присутня в цьому засіданні та повідомлена про те, що наступне судове засідання відбудеться 24.02.2015.

Відповідач-2 в судове засідання 24.02.2015 не з'явився.

Відповідач-2 належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення, оскільки

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. (п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»).

Згідно ст. 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала направляється за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

У відповідності до ст. 87 Господарського процесуального кодексу України ухвали суду було надіслано відповідачу-2 рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на адреси, що зазначені в позовній заяві, а саме: м. Полтава, вул. Шевченка, 52 та м. Київ, вул. Фрунзе, 69-В.

Відповідач-2 ухвалу суду від 09.02.2015 за адресою - м. Полтава, вул. Шевченка, 52, отримав 13.02.2015, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Про поважні причини неявки в судове засідання повноважних представників відповідачів суд не повідомлений.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Суд приходить до висновку, що наявних в матеріалах справи документів достатньо для вирішення справи по суті без участі представників відповідачів.

В судовому засіданні 24.02.2015, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України здійснювалось фіксування судового процесу у даній справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 4-1 Закону України «Про нафту і газ» підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах.

Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» (далі - постанова КМУ № 1064), затверджено Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1 вказаного Порядку, його дія поширюється на підприємства, частка держави у статутному капіталі яких становить 50 відсотків і більше, господарські товариства, 50 відсотків і більше акцій (часток, паїв) яких належить до статутного капіталу інших господарських товариств, акціонером яких є держава, що володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу зазначених підприємств, товариств, дочірніх підприємств, представництв та філій становить 50 відсотків і більше загальної вартості вкладів учасників договорів, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю таких підприємств.

Пунктом 4 цього ж Порядку визначено, що для організації та проведення аукціонів Міненерговугілля проводить конкурс з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення відповідних аукціонів (далі - конкурс), визначає за результатами конкурсу переможців і укладає з ними договір про організацію та проведення аукціонів (далі - договір).

Відповідно до наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 463 від 20.06.2014 «Про результати конкурсу» переможцем конкурсу з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення було визнано Українську універсальну біржу.

25.06.2014 між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та Українською універсальною біржею укладені договори про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного прибутку та скрапленого газу за №№ 1, 2, відповідно до умов яких Міністерство енергетики та вугільної промисловості України доручає, а Українська універсальна біржа бере на себе зобов'язання з організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, в тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, відповідно до вимог Порядку, Правил біржової торгівлі на Українській універсальній біржі, чинного законодавства України та цих договорів.

Однак, як зазначає позивач в позовній заяві, відповідач-1, всупереч вимогам чинного законодавства, зокрема, Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» та Закону України «Про нафту і газ», розмістив в газеті «Урядовий кур'єр» від 19.08.2014 № 150 оголошення про заплановане проведення спеціалізованого аукціону з продажу скрапленого газу для потреб населення, виробництва заводів ПАТ «Укрнафта», на яке поширюються вимоги положень статті 41 Закону України «Про нафту і газ».

Викладене, на думку позивача, свідчить про неналежне виконання відповідачем-2 взятих на себе зобов'язань за договорами № 1, 2 від 25.06.2014 про організацію проведення аукціонів та про порушення відповідачем-1 права позивача на визначення бірж для продажу нафти сирої та скрапленого газу вітчизняного виробництва, а також права на організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу та порушення прав позивача, передбачених договорами № 1, 2 від 25.06.2014 про організацію проведення аукціонів, укладеними між позивачем та відповідачем-2, у зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду та просить зобов'язати Товарну біржу «Українська Аграрна Біржа» утриматись від вчинення дій щодо порушення права Міністерства енергетики та вугільної промисловості України на організацію проведення спеціалізованих аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1-64; зобов'язати Товарну біржу «Українська Аграрна Біржа» утриматись від вчинення дій по проведенню спеціалізованих аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу, що порушують порядок визначений постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064; та зобов'язати Товарну біржу «Українська універсальна біржа» виконати в натурі обов'язок по організації та проведенню спеціалізованих аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу, передбачений договорами №№ 1, 2 від 25.06.2014.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Проте судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.09.2014 у справі № 826/12594/14 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання незаконною та скасування постанови № 1064 від 03.10.2011 в частині, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2014, позовні вимоги задоволено, а саме: визнано незаконною та скасовано постанову Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» в частині, а саме: пп. 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011; п.п. 4-23 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011; абз. 4 п. 36 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою.

При цьому Окружний адміністративний суду міста Києва в даній постанові вказав, що Кабінет Міністрів України, прийнявши оскаржувані положення вище вказаних Постанови № 1064 та Порядку, зокрема встановивши певні правила конкуренції при здійсненні реалізації власником сирої нафти, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, зокрема, щодо проведення конкурсу з визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, діяв не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також, судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.11.2014 у справі № 826/10456/14 за адміністративним позовом Універсальної товарної біржі «Контрактовий дім УМВБ» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Група УМВБ», Українська універсальна біржа, Українська аграрна біржа. Публічне акціонерне товариство «Укрнафта», за участю Генеральної прокуратури України про визнання протиправним та скасування наказу № 463 від 20.06.2014, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2015, позовні вимоги задоволено, визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 463 від 20.06.2014 «Про результати конкурсу».

Відповідно до ч. 3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

При цьому, як зазначено в п. 2.6. постанови Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» не має значення, в якому саме процесуальному статусі виступали відповідні особи у таких інших справах - позивачів, відповідачів, третіх осіб тощо.

Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Це стосується позивача, який мав довести наявність тих обставин, на підставі яких він звернувся до господарського суду з позовними вимогами.

З огляду на те, що позивач як на підставу своїх позовних вимог посилається на Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 та на наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 463 від 20.06.2014 «Про результати конкурсу», яким Українську універсальну біржу визнано переможцем конкурсу з визначення бірж, які мають право на організацію та проведення аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, у тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, які Окружним адміністративним судом міста Києва визнано протиправними та скасовані, відтак вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, в зв'язку з чим суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Враховуючи наведене та керуючись ст. 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

В позові відмовити повністю.

Повне рішення складено 03.03.2015.

Суддя В.В.Сівакова