УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"03" березня 2015 р. Справа № 1/5/132"Б".
Господарський суд Житомирської області у складі судді Омельяна О.С., при секретарі Гаврилюку О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області від 17.02.2015 р. № 03-12/514 про зміну порядку і способу виконання судового рішення за участі представників:
від Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області - не з'явився;
від Житомирської ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області - не з'явився;
від Корольовського відділу ДВС Житомирського міського управління юстиції - Цимбалюк Н.Ю. - дов. від 15.01.2015 р. вих. №03-31;
від Головного управління юстиції у Житомирській області - не з'явився, -
встановив:
17.02.2015 р. до господарського суду Житомирської області надійшла заява Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області від 17.02.2015 р. № 03-12/514 про зміну порядку і способу виконання судового рішення - постанови Вищого господарського суду України від 23.12.2014 р. в частині стягнення з Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції судового збору у розмірі 609,00 грн. за подання касаційної скарги у справі №1/5/132"Б" шляхом звернення стягнення на кошти в сумі 609,00 грн., що обліковуються на рахунку, відкритому в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Житомирській області на ім'я Головного управління юстиції у Житомирській області. Вказану заяву обгрунтовано тим, що хоча Корольовський відділ Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції і є юридичною особою, у нього відсутні рахунки, відкриті в банківських та фінансових установах, з яких можливо було б стягнути кошти в доход Державного бюджета України на виконання вказаної постанови касаційного суду, а фінансування видатків відділу здійснюється Головним управлінням юстиції в Житомирськиій області за рахунок коштів, які обліковуються на рахунках зазначеного управління у зв'язку із відсутністю у відділу окремого кошторису.
Ухвалою господарського суду від 19.02.2015 р. прийнято до розгляду вказану заяву та призначено її розгляд в судовому засіданні 24.02.2015 р. о 16:00 год.; зобов'язано Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області, Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головне управління юстиції у Житомирській області, Корольовський відділ державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції вчинити певні дії та надати до суду витребувані документи.
Ухвалою господарського суду від 27.02.2015 р. відкладено розгляд зазначеної заяви, повторно зобов'язано Головне управління юстиції у Житомирській області та зобов'язано Корольовський відділ державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції надати до господарського суду в наступне судове засідання письмові нормативно обґрунтовані пояснення щодо обставин, викладених у поданій суду заяві Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області.
У засіданні суду представником Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції надано пояснення про відсутність у відділу розрахункового рахунку, з якого можливо сплатити кошти на користь держави чи інших осіб та наявність лише депозитного рахунку для зарахування коштів, стягнутих із боржників у ході виконавчих проваджень. Також зазначено, що Корольовський відділ Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції є структурним підрозділом Головного управління юстиції у Житомирської області, тому розпорядником коштів на утримання відділу є Головне управління юстиції у Житомирській області. Крім того вказано, що відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 45 Закону України "Про виконавче провадження" грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби. Не допускається виплата стягувачу стягнутих сум готівкою або виплата стягнутих сум іншим особам, які не є стягувачами. Забороняється використовувати стягнуті з боржників грошові суми, що підлягають виплаті стягувачам, на цілі, не передбачені цією статтею, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто (крім випадків, коли стягувач є одночасно боржником у іншому виконавчому провадженні).
Головне управління юстиції у Житомирській області та Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області явку повноважного представника у судове засідання 03.03.2015 р. не забезпечили, про причини неявки представника не повідомили. Також Головним управлінням юстиції у Житомирській області не виконано вимог ухвал господарського суду Житомирської області від 19.02.2015 р., 24.02.2015 р. та 27.02.2015 р.
Заслухавши пояснення представника Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції, дослідивши матеріали заяви та докази, що містяться в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Постановою Вищого господарського суду України від 23.12.2014 р., серед іншого, ухвалено стягнути з Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції (10002, місто Житомир, вул. Довженка, 64, код ЄДРПОУ 35021396) в дохід Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі міста Києва (код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897; рахунок отримувача - 31211254700007; банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача - 820019; код класифікації доходів бюджету 22030004 "Судовий збір (Вищий господарський суд України, 070)"; символ звітності банку 254) 609 (шістсот дев'ять) грн. 00 (нуль) коп. судового збору за подання касаційної скарги.
На примусове виконання вказаної постанови суду касаційної інстанції господарським судом Житомирської області видано наказ №1/5/132"Б" від 13.01.2015 р.
06.02.2015 р. Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області звернулася із заявою до Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області з заявою про виконання зазначеного виконавчого документа.
Виконання вказаного судового рішення Управлінням Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області здійснювалось відповідно до вимог Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. №845. У ході такого виконання було встановлено відсутність факту затвердження окремого кошторису Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління та факти здійснення видатків на забезпечення діяльності вказаного відділу Головним управлінням юстиції у Житомиській області, наявності у зазначеного відділу відкритого у Головному управлінні Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області спеціального рахунку, призначеного для акумулювання коштів, стягнутих з боржників у ході виконавчого провадження та виконавчого збору, виплати стягнених коштів стягувачам та перерахування в дохід Державного бюджету України виконавчого збору та відсутності інших рахунків, відкритих у банківських та фінансових установах.
Листами від 16.02.2015 р. вих. №03-31/2149 та від 03.03.2015 р. вих. №33/3-31/3010 Корольовський відділ Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції підтвердив викладені обставини та додатково повідомив суд, що вказаний відділ є структурним підрозділом Головного управління юстиції у Житомирської області, яке у свою чергу є розпорядником державних коштів, призначених для утримання відділу (т. 46 а.с. 98, 147).
Управлінням Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області підтверджено наявність у Корольовського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції відкритого спеціального (депозитного) рахунку та відсутність інших зареєстрованих рахунків, про що свідчить лист від 26.02.2015 р. вих. №05-12/616 (т. 46 а.с. 125).
При вирішенні поданої заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення судом також ураховується наступне.
Згідно з ст. 124 Конституцій України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною другою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно зі ст. 115 Господарського процесуального кеодексу України (далі - ГПК) рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Кожна сторона, відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 45 Закону України "Про виконавче провадження" грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби. Не допускається виплата стягувачу стягнутих сум готівкою або виплата стягнутих сум іншим особам, які не є стягувачами (крім виплати грошових сум заставодержателю, який не є стягувачем, згідно із статтею 54 цього Закону). Забороняється використовувати стягнуті з боржників грошові суми, що підлягають виплаті стягувачам, на цілі, не передбачені цією статтею, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто (крім випадків, коли стягувач є одночасно боржником у іншому виконавчому провадженні).
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ГПК України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом. Після набрання судовим рішенням законної сили наказ видається за заявою стягувачу чи прокурору, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, або надсилається стягувачу рекомендованим чи цінним листом. Накази про стягнення судового збору надсилаються до державних податкових інспекцій.
Згідно з ч. 1 ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з п.п. 5.5, 5.8, 5.9 п. 5 Положення про територіальні органи Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 р. №1707/5, Головне управління юстиції з метою організації своєї діяльності здійснює організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції; здійснює бухгалтерський облік витрат на утримання Головного територіального управління юстиції; забезпечує використання бюджетних асигнувань за цільовим призначенням, складає та подає в установленому порядку фінансову звітність; здійснює централізований бухгалтерський облік витрат на утримання районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, нотаріальних контор.
Відповідно до абз. 1 п. 7.1.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів" під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості.
Постанова Вищого господарського суду України від 23.12.2014 р., ухвалена у справі у справі №1/5/132"Б", якою, зокрема, вирішено стягнути з Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції 609,00 грн. судового збору, набрала законної сили.
Зважаючи на особливості фінансування видатків зазначеного відділу Державної виконавчої служби та спеціальний правовий статус вказаного депозитного рахунку відділу, що знайшло своє підтвердження при розгляді поданої управлінням Державної казначейської служби заяви, суд вважає обгрунтованими доводи заявника про наявність обставин, що унеможливлюють виконання зазначеної постанови касаційного суду у порядку, визначеному раніше.
Разом з тим, господарський суд вважає помилковим посилання заявника на необхідність змінювати спосіб виконання вказаної постанови Вищого господарського суду України, оскільки такий спосіб у будь-якому разі, будь то стягнення коштів з рахунків відділу або управління юстиції, по суті не змінюється, а звернення стягнення на кошти відділу Державної виконавчої сліжби, що обліковуються на рахунку, відкритому у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Житомирській області на ім'я Головного управління юстиції у Житомирській області є тільки зміною порядку виконання судового рішення про стягнення коштів.
З урахуванням викладеного, суд вважає за доцільне задовольнити заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення частково та змінити порядок виконання постанови Вищого господарського суду України від 23.12.2014 р. у справі №1/5/132"Б" в частині стягнення з Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції 609,00 грн. в дохід Державного бюджету України судового збору за подання касаційної скарги шляхом стягнення з Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції коштів в сумі 609,00 грн., які обліковуються на рахунках Головного управління юстиції у Житомирській області, відкритих в Головному управлінні Державної казначейської сдлужби України в Житомирській області, і призначені для фінансування видатків Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції. В задоволенні заяви в частині зміни способу виконання судового рішення слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ухвалив:
1. Заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області від 17.02.2015 р. № 03-12/514 задовольнити частково.
2. Змінити порядок виконання постанови Вищого господарського суду України від 23.12.2014 р. у справі №1/5/132"Б" в частині стягнення з Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції 609,00 грн. в дохід Державного бюджету України судового збору за подання касаційної скарги шляхом стягнення з Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції коштів в сумі 609,00 грн., які обліковуються на рахунках Головного управління юстиції у Житомирській області, відкритих в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Житомирській області, і призначені для фінансування видатків Корольовського відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції.
3. В іншій частині у задоволенні заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області від 17.02.2015 р. № 03-12/514 відмовити.
4. Копію ухвали направити Управлінню Державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області, Житомирській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Корольовському відділу Державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції, Головному управлінню юстиції у Житомирській області.
Суддя Омельян О.С.
Розрахунок розсилки:
1 - Житомирська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Житомирській області (10004 м. Житомир, майдан Перемоги, 2) - рек.;
2 - Корольовський відділ державної виконавчої служби Житомирського міського управління (10002, м. Житомир, вул. Довженка, 64) - рек.;
3 - Головне управління юстиції у Житомирській області (10014, м. Житомир, майдан Соборний, 1)- рек.;
4 - Управління державної казначейської служби України у м. Житомирі Житомирської області (10008, м. Житомир, вул. 1-го Травня, 15/5) - рек.