УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "02" березня 2015 р. Справа № 906/163/15
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Терлецької-Байдюк Н.Я.
за участю представників сторін:
від прокурора : Пустовіт М.П. - посвідчення №020924 від 07.10.2013;
від відповідача-1: Копилян А.П. - довіреність від 19.02.2015;
від відповідача-2: Розпутенко О.М. - директор (наказ №29 від 03.04.2009);
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Прокурора Радомишльського району в інтересах держави
до 1) Радомишльської міської ради (м. Радомишль Житомирська область)
2) Приватного підприємства "Житлоремсервіс-9" (м. Радомишль Житомирська область)
про визнання недійсним договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій від 01.11.2014
Відповідно до ст.77 ГПК України в судовому засіданні оголошувалась перерва з 24.02.15 до 02.03.15.
Прокурор Радомишльського району в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Радомишльської міської ради про визнання недійсним договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, укладеного 01.11.2014 між Радомишльською міською радою та Приватним підприємством "Житлоремсервіс-9".
Ухвалою господарського суду від 24.02.2015 Приватне підприємство "Житлоремсервіс-9" (12201, м. Радомишль, вул. Мала Житомирська, 19-а) залучено до участі у справі в якості співвідповідача.
В судовому засіданні прокурор позов підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та письмовому поясненні на відзив (а.с.76-77).
Представник відповідача-1 (Радомишльська міська рада) в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві (а.с.51-53). Вважає позов безпідставним та необґрунтованим.
Представник відповідача-2 (Приватне підприємство "Житлоремсервіс-9") в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві (а.с.22-24). Зокрема зазначили, що Радомишльською міською радою в 2008 році було оголошено конкурс на кращих надавачів послуг з утримання та обслуговування будинків та прибудинкових територій Радомишльської міської територіальної громади. Вказаний конкурс оголошено для створення конкурентного середовища на ринку послуг з утримання будинків та прибудинкових територій. Для цього були надані оголошення по міському радіомовленню та в газеті "Зоря Полісся" №38 (11625 від 19.09.2008). 14.01.2009 було проведено засідання комісії з питань реформування житлово-комунального господарства, про що був складений протокол. На даний конкурс надійшла лише одна заява та копія Статуту від приватного підприємства "Житлоремсервіс-9". Заяв про участь у конкурсі більше не надходило, тому питання про надання дозволу було винесено на двадцять першу сесію п'ятого скликання 22.01.2009. Всі депутати проголосували одноголосно. Рішенням виконавчого комітету міської ради за №169 від 14.09.2011 надано дозвіл ПП "Житлоремсервіс-9" на вивезення твердих побутових відходів від населення міста. На протязі діяльності ПП "Житлоремсервіс-9" з 2009 по 2014 скарг на невиконання або неналежне виконання обов'язків перед мешканцями міста від виконавчої влади м. Радомишль на адресу підприємства не надходило. Підприємство не має заборгованості перед робітниками, бюджетом, енергопостачальними підприємствами. На території міста працює комунальне підприємство МКП "Радомишль", яке займається благоустроєм міста. Протиріч між двома аналогічними підприємствами немає. В місті Радомишль проживає 14930 жителів. Місто має 9 великих мікрорайонів, в яких розташовані 85 багатоквартирних будинків. ПП "Житлоремсервіс-9" обслуговує тільки 26 будинків. В них налічується 664 квартири. Укладено з мешканцями 528 договорів. Таким чином, представник відповідача-2 просить суд залишити позовну заяву без задоволення.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.2014 між Радомишльською міською радою (замовник/відповідач-1) та Приватним підприємством "Житлоремсервіс-9" (виконавець/відповідач-2) укладено договір про надання послуг з утримання будинків споруд та прибудинкових територій (а.с.10) на підставі рішення Радомишльської міської ради №815 від 24.10.2014 "Про договір з ПП "Житлоремсервіс-9" (а.с.11).
Предметом договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій: прибирання прибудинкових територій; вивіз та знешкодження твердих побутових відходів, утилізація ТПВ; обслуговування димових та вентиляційних каналів; освітлення місць загального користування, обслуговування внутрішньо-будинкових електромереж; дератизація, дезинсекція; обслуговування внутрішньо будинкових систем водопостачання та водовідведення; поточний ремонт (крім квартир), в т.ч. поточний ремонт покрівлі та сходових клітин; підготовка житла до осінньо-зимового періоду (далі - послуги) у багатоквартирних будинках міської територіальної громади (п.1 договору).
Невід"ємною частиною договору є копія рішення органу місцевого самоврядування про затвердження тарифів на послуги, що додається до договору (п.2 договору).
Пунктом 14 договору сторони погодили, що договір укладається на один рік і набирає чинності з дня його укладення.
Прокурор, звертаючись з позовом до суду, зазначив, що в порушення вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Закону України "Про відходи", спірний договір укладений поза конкурсом, порядок проведення якого визначено постановами Кабінету Міністрів України №631 від 21.07.2005 "Про затвердження порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг" та №1173 від 16.11.2011 "Питання надання послуг з вивезення побутових відходів".
Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Статтею 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон) визначено, що відносини у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до ст. 27 Закону укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), згідно з установленим переліком для об'єктів державної або комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу.
Перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування.
Організатором конкурсу є власник чи балансоутримувач або уповноважена ним особа.
Організатор конкурсу зобов'язаний оприлюднити конкурсні умови. Конкурсні умови мають містити: перелік житлово-комунальних послуг, на надання яких оголошено конкурс; вимоги до учасників конкурсу; вимоги до обсягів надання житлово-комунальних послуг; вимоги до якості виконання з урахуванням діючих стандартів, нормативів, норм і правил; термін, на який укладається договір, та підстави його розірвання; інформацію про об'єкт конкурсу щодо надання житлово-комунальної послуги.
Згідно п.7 ст.28 Закону порядок підготовки та проведення конкурсів, типові договори на надання житлово-комунальних послуг затверджує Кабінет Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 631 (із змінами та доповненнями) затверджено Порядок проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, пункт 1 якого визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, крім газо - та електропостачання, послуг з вивезення побутових відходів (далі - конкурс), у житлових будинках державної та комунальної власності (далі - житлові будинки).
В пункті 3 Порядку зазначено, що конкурс проводиться за умови: включення органом місцевого самоврядування послуги до переліку житлово-комунальних послуг, право на надання яких виборюється на конкурсних засадах; закінчення строку дії або розірвання договору на надання послуг; прийняття судом рішення щодо проведення конкурсу.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відходи", побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.
Відповідно до вимог ч.2 та ч.3 ст. 35-1 Закону України "Про відходи" власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Процедура підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначена постановою КМУ № 1173 від 16.11.2011р. "Про питання надання послуг з вивезення побутових відходів".
За приписами п. 55 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Радомишльської міської ради № 216 від 09.12.2008 (а.с.61) було затверджено перелік обов'язкових комунальних послуг по утриманню житлових будинків та прибудинкових територій, які повинні надаватися населенню міста Радомишль комунальними та іншими підприємствами, а саме: прибирання прибудинкових територій; вивіз та знешкодження твердих побутових відходів, утилізація їх; обслуговування димових та вентиляційних каналів; освітлення місць загального користування, обслуговування внутрішньобудинкових електромереж; дератизація, дезинфекція; обслуговування внутрішньобудинкових систем, в тому числі систем водопостачання та водовідведення; поточний ремонт покрівлі, сходових клітин, під'їздів; підготовка житла до осінньо-зимового періоду.
За умовами ст. 28 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", конкурс проводиться не раніше ніж через 30 днів з дня оприлюднення офіційної інформації про нього.
У разі якщо в конкурсі на надання житлово-комунальних послуг взяла участь тільки одна особа, договір на здійснення відповідних видів діяльності укладається на термін, що не перевищує 12 місяців.
Відповідно до пунктів 8, 9 постанови КМУ "Про питання надання послуг з вивезення побутових відходів" організатор конкурсу публікує в офіційних друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про проведення конкурсу, яке повинне містити інформацію, передбачену підпунктами 1-4, 7-9, 13 пункту 5 цього Порядку, а також про способи і місце отримання конкурсної документації. Кінцевий строк подання конкурсних пропозицій не може бути менший ніж 30 календарних днів з дати опублікування оголошення про проведення конкурсу.
За приписами п. 30 вищевказаної постанови, у разі коли в конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозицію не було відхилено, строк, на який він визначається виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту, повинен становити 12 місяців, після чого організовується і проводиться новий конкурс.
З переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту відповідно до типового договору, наведеного у додатку 2 (п.31 постанови).
Протягом десяти днів після припинення договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту проводиться новий конкурс на надання послуг з вивезення побутових відходів на території, визначеній таким договором (п. 32 Постанови).
Як вказують матеріали справи, конкурс на надання житлово-комунальних послуг оголошувався та проводився лише один раз, на підставі розпорядження виконавчого комітету Радомишльської міської ради від 15.05.2008 № 20 р. (а.с.59).
При цьому, оголошення, яке було опубліковано в газеті "Зоря Полісся" від 19.09.2008 р., не містило відомостей про місце і час проведення конкурсу (тендеру), назву та адресу установи, прізвище та посаду, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з умовами виконання житлово-комунальних послуг.
В подальшому конкурси на надання житлово-комунальних послуг та надання послуг з вивезення побутових відходів не оголошувались та не проводились.
Договір від 01.11.2014, який прокурор просить визнати недійсним, всупереч вимогам чинного законодавства, також був укладений поза конкурсом.
Суд вважає помилковими твердження відповідачів щодо можливості укладення договору на надання житлово-комунальних послуг строком на 12 місяців без проведення конкурсу, оскільки норми чинного законодавства не містять будь-яких виключень щодо терміну, на який може укладатись договір, без проведення конкурсу.
Водночас суд не приймає до уваги заперечення відповідача-2 з приводу того, що судовими рішеннями було підтримано правомірність надання відповідачем житлово-комунальних послуг на підставі рішення Радомишльської міської ради від 22.01.2009, оскільки останніми лише підтверджено чинність рішення Радомишльської міської ради від 22.01.2009 про надання дозволу на обслуговування будинків та прибудинкових територій Радомишльської територіальної громади, що і не заперечується в даній справі.
Частиною 3 ст. 28 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що у разі порушення законодавства при проведенні конкурсу або підписанні договору результати конкурсу та/або договору визнаються недійсними в суді і призначається новий конкурс не пізніше ніж через 10 днів після набрання чинності рішенням суду.
За приписами статті 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання правочину недійсним.
Згідно із ст.207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Статтею 203 Цивільного кодексу України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ст.215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою ст.203 цього Кодексу.
Відповідно до п. 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України " Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" загальні підстави і наслідки недійсності правочинів (господарських договорів) встановлені статтями 215, 216 ЦК України, статтями 207, 208 ГК України. Правила, встановлені цими нормами, повинні застосовуватися господарськими судами в усіх випадках, коли правочин вчинений з порушенням загальних вимог частин першої - третьої, п'ятої статті 203 ЦК України і не підпадає під дію інших норм, які встановлюють підстави та наслідки недійсності правочинів.
За вимогами ст.27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) згідно з установленим переліком для об'єктів державної або комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу.
Недотримання цієї процедури є порушенням законодавства під час укладення договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
З огляду на викладене, вимоги прокурора щодо визнання недійсним договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, укладений 01.11.2014 між Радомишльською міською радою та Приватним підприємством "Житлоремсервіс-9" є обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню.
Як визначено в ч.2 ст.49 ГПК України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи те, спір виник внаслідок неправильних дій відповідача-1 (Радомишльської міської ради), господарський суд покладає на останнього судові витрати по справі.
Керуючись ст.ст.33,34,43,44,49,77,82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним договір про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, укладений 01.11.2014 між Радомишльською міською радою (12201, Житомирська область, м. Радомишль, вул. Мала Житомирська, 12, код ЄДРПОУ 25923935) та Приватним підприємством "Житлоремсервіс-9" (12201, Житомирська область, м. Радомишль, вул. Мала Житомирська, 19а, код ЄДРПОУ 36105932).
3. Стягнути з Радомишльської міської ради (12201, Житомирська область, м.Радомишль, вул. Мала Житомирська, 12, код ЄДРПОУ 25923935)
- в дохід Державного бюджету України - 1218,00грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 05 березня 2015 року.
Суддя Терлецька-Байдюк Н.Я.
Віддрукувати:
1 - в справу