Ухвала суду № 42972136, 05.03.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2015
Номер справи
750/7158/14
Номер документу
42972136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: №750/7158/14 Головуючий у 1- й інстанції Карапута Л.В. С уддя - доповідач: Парінов А.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

05 березня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2014 року, з урахуванням ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2015 року про виправлення описки, було задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_2 та скасовано постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 03 вересня 2014 року. Прийнято нову постанову. Адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково: визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки про складові заробітної плати від 16.05.2014 № 56/25-01-05-45, у урахуванням сум індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 10.06.2014, з урахування проведених виплат.

Відповідач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду із заявою роз'яснення судового рішення.

Відповідно до ст. 197 КАС України заява розглядається в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Дана норма передбачає підстави для роз'яснення судового рішення у судовому засіданні та визначає, що таке роз'яснення, за своєю суттю, є одним із способів усунення недоліків судового рішення, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Роз'яснення судового рішення зумовлене його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, які будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли недотримані вимоги ясності, визначеності такого рішення адміністративного суду. Невизначеність судового рішення означає, що воно містить положення, що викликають суперечки щодо його розуміння під час виконання.

Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.

В заяві про роз'яснення судового рішення відповідач просить роз'яснити резолютивну частину постанови Київського апеляційного адміністративного суду 17 жовтня 2014 року в частині того, в якому розмірі відсотків від суми заробітної плати ОСОБА_2 необхідно провести перерахунок та виплату її пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».

В резолютивній частині постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2014 року зазначено: зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки про складові заробітної плати від 16.05.2014 № 56/25-01-05-45, у урахуванням сум індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 10.06.2014, з урахування проведених виплат.

Предметом позову по даній справі в частині, в якій позов задоволено, був перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про складові заробітної плати від 16.05.2014 № 56/25-01-05-45, виданої Головним управлінням Міндоходів у Чернігівській, із зазначенням інших виплат (допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, індексації заробітної плати із врахуванням вказаних виплат, які відповідачем не було враховано при призначенні пенсії позивачу.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з неврахуванням відповідачем при призначенні пенсії позивача всіх складових заробітної плати.

Питання щодо застосування певної редакції Закону України «Про державну службу» при перерахунку пенсії в даній справі судом не розглядалося. В рішенні лише зазначено, що пенсію ОСОБА_2 призначено відповідно до цього закону.

В заяві про роз'яснення відповідач просить роз'яснити порядок застосування редакції Закону України «Про державну службу» при перерахунку пенсії.

Згідно за ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП в редакції, що діяла на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державних службовців призначаються, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІ внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми заробітної плати.

Згідно за п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсія позивачу була призначена у січні 2009 року, тобто до внесення наведених змін до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

У даному випадку перерахунок пенсії державного службовця здійснюється на виконання постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена.

Оскільки пенсія позивачу призначено до 01.10.2011 (до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»), то саме відсотковий розмір, з якого призначено пенсію, необхідно враховувати при перерахунку вищевказаної пенсії.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача необхідно застосовувати редакцію Закону України «Про державну службу», яка діяла на момент призначення пенсії.

Вимоги, які містяться в заяві про роз'яснення рішення суду є фактично вимогою про роз'яснення норм матеріального законодавства, а вказані обов'язки на суд не покладені.

Посилання відповідача як на підставу для роз'яснення постанови суду апеляційної інстанції на порушення судом при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права колегія суддів відхиляє, оскільки наведене не позбавляє можливості сторону по справі оскаржити судове рішення до суду вищої інстанції.

Колегія суддів вважає, що постанова суду апеляційної інстанції від 17 жовтня 2014 року є зрозумілою, оскільки не містить положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо її розуміння.

Таким чином, заява про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2014 року задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції додаткового роз`яснення не потребує.

Керуючись ст. ст. 165, 170 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Відмовити управлінню Пенсійного фонду України в м. Чернігові у задоволенні заяви про роз'яснення постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2014 року.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська

Головуючий суддя Парінов А.Б.

Судді: Грибан І.О.

Губська О.А.