ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2015 року /12:00/Справа № 808/688/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., за участю секретаря Бабаченко В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до Державного підприємства "Хлібна база №74" Державного агентства резерву України
про стягнення суми податкового боргу у розмірі 27560,71 грн.,
ВСТАНОВИВ:
31 січня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, в якому позивач просить стягнути з Державного підприємства "Хлібна база №74" Державного агентства резерву України податковий борг у розмірі 27560,71 грн.
Позов мотивований тим, що Державне підприємство "Хлібна база №74" Державного агентства резерву України заборгувало до бюджету 27560,71 грн., у зв'язку з порушенням податкового законодавства України.
У судове засідання 16.02.2015 сторони не з'явилися, а тому відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Представник позивача у судове засідання не з'явився. Направив заяву про розгляд справи за його відсутності, в якому просить суд розглянути справу без його участі. На позовних вимогах наполягає та просить задовольнити в повному обсязі, оскільки сума боргу не сплачена.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно з ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Оцінивши представлені докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, за період з 24.06.2014 року по 04.12.2014 року підприємство має податковий борг, що обліковується в КОР платника податків у сумі 21075,72 грн., який виник 30.06.2014 року. Борг складається з недоїмки у розмірі 21075,05 грн. (довідка про заборгованість є в матеріалах справи).
Податковий борг складається з наступного.
Податок на додану вартість, борг складає 3 420,00 грн., недоїмка 3 420,00 пеня відсутня.
Податкова декларація з податку на додану вартість від 11.06.2014 року № 9033154830, термін сплати 30.06.2014 року сума 952,00 грн.
Податкова декларація з податку на додану вартість від 10.07.2014 року № 90392922085, термін сплати 30.07.2014 року сума 617,00 грн.
Податкова декларація з податку на додану вартість від 22.09.2014 року № 90545244160, термін сплати 30.09.2014 року сума 617,00 грн.
Податкова декларація з податку на додану вартість від 06.10.2014 року № 9057087343, термін сплати 30.10.2014 року сума 617,00 грн.
Податкова декларація з податку на додану вартість від 20.11.2014 року № 906790458, термін сплати 30.11.2014 року сума 617,00 грн.
Податковий борг з даного податку виник внаслідок несплати грошових зобов'язань.
Борг з земельного податку складає 17 622,36 грн., недоїмка 17 622,36 грн., пеня відсутня. Податковий розрахунок земельного податку від 17.01.2014 року №9000966865, термін сплати 30.06.2014 - 30.11.2014, сума 2 937,06 грн. щомісяця. Податковий борг виник внаслідок несплати грошових зобов'язань.
Орендна плата з юридичних осіб, борг складає 33,36 грн., недоїмка 33,36 грн., пеня відсутня. Податковий розрахунок земельного податку від 17.01.2014 року, термін сплати 30.06.2014 - 30.11.2014 року сума 5,56 грн. щомісяця.
Також відповідач має податковий борг, не заявлений у судовому порядку, за період з 26.04.2013 року по 04 грудня 2014 року, у сумі 6 484,99 грн. (довідка про заборгованість є у матеріалах справи) а саме: з податку на додану вартість - недоїмка 1953,00 грн., дата виникнення 30.04.2014; з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, недоїмка 4 531,99 грн., дата виникнення 26.04.2013. Загальна сума боргу 6 484,99 грн.
Даний борг виник на підставі наступного.
Податкова декларація з податку на додану вартість від 02.04.2013 року № 9017393578, термін сплати 30.04.2013 року сума 122 294,00 грн., з неї частина не заявленої у суді суми складає1 953,00 грн.
Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, податковий борг складає 4 531,99 грн, недоїмка 4 531,99 грн., пеня відсутня.
Податкова декларація з податку на прибуток підприємства від 11.02.2013 року № 1300000216, термін сплати 21.02.2013 року сума 200 000,00 грн., з неї частина не заявленої у суді суми складає 4 531, 99 грн.
Токмацькою ОДПІ з часу виникнення заборгованості були проведені такі заходи щодо стягнення податкового боргу: до підприємства була направлена перша податкова вимога від 11.12.2001 року № 1/315 та друга податкова вимога від 07.02.2002 року № 2/350. Податкові вимоги боржнику були надіслані відповідно Закону України від 21.12.2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та наказу Державній податковій адміністрації України від 03.07.2001 року № 266 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків".
В зв'язку з тим, що борг залишився не погашеним, відносно боржника було прийняте рішення начальника ТОДПІ № 58/24 від 25.04.2002 року про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок його активів, керівником підприємства постійно проводилася робота по забезпеченню погашення боргу.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У зазначені строки нараховані податкові зобов'язання не сплачені, а тому, у відповідності з п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, визнаються сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу).
Пунктом 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 57.1. ст. 57 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 57.3. ст. 57 Податкового Кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлень рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедур) оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки, податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 59.1. ст. 59 Податкового кодексу встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу встановлено, що надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Токмацькою ОДПІ вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу у встановленому законом порядку.
Податкові вимоги боржнику були надіслані відповідно Закону України від 21.12.2000 р.№ 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі ЗУ-2181) та наказу Державній податковій адміністрації України, від 03.07.2001, № 266 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків" (далі наказ ДПАУ № 266). Згідно з пп. 4.3 та 4.4 наказу ДПАУ № 266.
-пп.. 4.3 - перша податкова вимога формується структурним підрозділом стягнення податкового боргу податкового органу не пізніше п'ятого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (отримання відповідного подання від іншого контролюючого органу) за формою згідно з додатком 1 (для платників податків - юридичних осіб) або за формою згідно з додатком 2 (для платників податків - фізичних осіб).
-пп.. 4.4 - якщо платник податків не погасив у повному обсязі суму податкового боргу протягом 30 календарних днів від дня направлення (вручення) йому першої податкової вимоги, структурний підрозділ стягнення податкового боргу не пізніше п'ятого робочого дня, починаючи з останнього із зазначених 30 календарних днів, формує другу податкову вимогу за формою згідно з додатком З (для платників податків - юридичних осіб) або за формою згідно з додатком 4 (для платників податків - фізичних осіб). Якщо друга податкова вимога формується на підставі подання іншого контролюючого органу, - то не пізніше п'ятого робочого дня від дня отримання відповідної інформації про непогашення суми податкового боргу.
Відповідно до пп. 4.6 наказу - "Якщо у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, то друга податкова вимога формується на суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не формується та не виставляється.
Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги, та зменшений на суму фактично погашеного податкового боргу за цей період.
Податкові вимоги, станом на дату направлення позову залишаються діючими, оскільки з часу формування податкових вимог у підприємства не було періоду, коли у нього був відсутній податковий борг, і як наслідок, відсутні підстави для відкликання податкових вимог.
Підставами для відкликання податкових вимог, відповідно до пп. 6.4.1 п 6.4 ст. 6 Закону України від 21.12.2000 р.№ 2181 -III є:
а)сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків;
б)контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження;
в)рішення контролюючого органу про нарахування суми податкового зобов'язання або стягнення податкового боргу скасовується чи змінюється судом;
г)податкові зобов'язання (крім податкового боргу) розстрочуються або відстрочуються чи стосовно них досягається податковий компроміс та про це зазначається у відповідному рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс;
д)податковий борг визнається безнадійним.
В період дії Закону України №2181 підстав для відкликання податкових вимог у Токмацької ОДПІ не було.
Згідно вимог Податкового кодексу України, який вступив в дію 01.01.2011 року, підстав для відкликання податкових вимог також не було з вище вказаних причин. Відкликання податкових вимог передбачено ст.60 ПКУ.
Відповідно до ст.60 ПКУ відкликання податкового повідомлення-рішення і податкової вимоги: 60.1. Податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення;контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу;
контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу.
У зв'язку з тим, що борг залишився не погашеним, до боржника було прийнято рішення начальника ОДПІ № 58/24 від 25.04.2002 року про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок його активів.
З керівником підприємства постійно проводилася робота по забезпеченню погашення боргу.
Підприємство працює в стадії банкрутства. Ухвалою господарського суду Запорізької області від 31.07.2003 року порушено справу про банкрутство ДП "Хлібна база № 74" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Ухвалою від 23.03.2005 року провадження у справі про банкрутство зупинено до вирішення питання щодо виведення боржника із списків підприємств, що не підлягають приватизації, передбаченого Законом України " Про державний матеріальний резерв".
05 серпня 2013 року у Запорізькому окружному адміністративному суді була розглянута справа № 808/5527/13-а за позовом ТОДПІ на суму 1 079 061,95 грн., позов задоволено на користь ОДПІ.
Токмацькою ОДПІ були отримані листи-відповіді з ВРЕР УДАІ, Реєстру з прав власності на нерухоме майно щодо наявності майна у платника податків та з відділу Держземагентства щодо його відсутності.
Відповідно до пп. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до вимог ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкового зобов'язання відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Частиною першою статті 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Проаналізувавши вищезазначені норми законодавства, всебічно розглянувши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 163 КАС України,суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов позивача задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Хлібна база №74" Державного агентства резерву України (ідентифікаційний номер 19283199) з рахунків у обслуговуючих його банках податковий борг у загальному розмірі 27 560,71 грн., а саме:
- податковий борг з податку на додану вартість в сумі 5373,00 грн. на р/р 31114029700302, код платежу 3014010100, отримувач - Токмацьке УК, код ЄДРПОУ 37942194, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015;
- податковий борг з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в сумі 4 531,99 грн. на р/р 31119002700302, код платежу 3011020100, отримувач - Токмацьке УК, код ЄДРПОУ 37942194, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015;
- податковий борг по земельному податку в сумі 17 622,36 грн. на р/р 33211811700303, код платежу 5313050100, отримувач - Токмацьке УК, код ЄДРПОУ 37942194, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.
- податковий борг по орендній платі з юридичних осіб в сумі 33,36 грн. на р/р 33210812700303, код платежу 5313050200, отримувач - Токмацьке УК, код ЄДРПОУ 37942194, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко