ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" лютого 2015 р. Справа № 809/364/15
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
за участі секретаря судового засідання Житняк Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Тернопільській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення заборгованості в сумі 146788,57 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Тернопільській області звернулася в суд із позовом до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення заборгованості в сумі 146788,57 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України не виконав податкові зобов'язання із сплати самостійно задекларованих сум з плати за землю та податку на прибуток в загальній сумі 146788,57 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, позивач суду подав клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду відповідач повідомлений належним чином. Причини неявки суду не відомі.
З врахуванням вимог ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів - суд ухвалив розгляд справи здійснювати за відсутності відповідача.
Дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, суд встановив наступне.
Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" 31.07.2007 року зареєстроване юридичною особою, що підтверджується копією витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 12.12.2013 року (а.с.10-11).
Відокремлений підрозділ відповідача - Тернопільське управління виробничо-технологічної комплектації перебуває на обліку як платник податків у Тернопільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Тернопільській області.
Відповідно до підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.
За приписами підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно пункту 15.1 статті 15 та статті 269 Податкового кодексу України відокремлений підрозділ відповідача являється платником плати за землю та у відповідності до пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов'язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах встановлених цим Кодексом.
В статті 287.1 Податкового кодексу України зазначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Судом встановлено, що відокремленим підрозділом відповідача подано до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік від 29.01.2013 року та за 2014 рік від 11.02.2014 року (а.с.13-20), в яких він самостійно визначив податкові зобов'язання по земельному податку за базовий податковий (звітний) період.
З поданої декларації за 2013 рік вбачається, що сума яка підлягає перехуванню в бюджет становить 75177,84 грн. з щомісячною сплатою 6264,82 грн.
Сума яка підлягає перерахуванню за 2014 рік становить 143763,73 грн. з щомісячною сплатою 11980,32 грн.
У відповідності до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відокремленим підрозділом відповідача вчасно та в повному обсязі не виконано зобов'язання щодо сплати вказаного податку в розмірі 132332,78 грн. В зв'язку з цим контролюючим органом нарахована пеня в розмірі 13089,91 грн. (а.с.6).
Пунктом 152.9 статті 152 Кодексу визначено, що для податку на прибуток використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік, а тому подання декларації з даного виду податку відбувається щоквартально.
Відокремленим підрозділом відповідача визначено суми грошових зобов'язань, що підлягали до сплати з податку на прибуток, що відобразилося поданими деклараціями.
Свої зобов'язання щодо сплати самостійно задекларованої суми відокремленим підрозділом відповідача вчасно не виконано, в зв'язку з чим контролюючим органом нараховано пеню в розмірі 1365,98 грн. (а.с.9)
За змістом пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Таким чином, суд приходить до висновку, що самостійно визначене податкове зобов'язання відокремленого підрозділу відповідача, зазначене ним в податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) та податку на прибуток, є узгодженим з дня подання таких декларацій.
Згідно вимог підпункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як вбачається з матеріалів справи контролюючим органом сформовано першу податкову вимогу форми "Ю" за №1/108 від 08.10.2001 року, згідно якою загальна сума податкового боргу платника податків за погодженими грошовими зобов'язаннями станом на 02.10.2001 року становила 2217,46 грн. Вказана вимога отримана бухгалтером Підприємства 08.10.2001 року, про що свідчать матеріали справи (а.с.35).
В подальшому, позивачем сформовано другу податкову вимогу форми "Ю1" від 08.11.2001 року, згідно якою сума податкового боргу станом на 08.11.2001 року становила 24629 грн. (а.с.36). Вимога надсилалася платнику податків поштовим зв'язком, та отримана останнім 22.11.2001 року (а.с.36).
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, заборгованість відокремленого підрозділу відповідача по земельному податку з юридичних осіб становить 13089,91 грн., з податку на прибуток - 1365,98 грн.
Частиною 1 статті 96 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Згідно з п.1 ч.2 ст.55 Господарського кодексу України до суб'єктів господарювання віднесені господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Суб'єкти господарювання, зазначені у пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи (ч.6 ст.55 Господарського кодексу України).
Таким чином, податковий борг у сумі 146788,57 грн. підлягає стягненню із Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органом, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3 статті 95 Кодексу).
В пункті 95.4 статті 95 Податкового кодексу України зазначено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами в частині адміністрування податків і зборів є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізовує державну податкову політику, його територіальні органи.
Згідно з пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
З врахуванням наведеного, суд вважає що адміністративний позов Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Тернопільській області є підставним і таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (код ЄДРПОУ 24633164, м. Івано-Франківськ, вул. Ребета ,6) та за рахунок готівки в дохід бюджету податковий борг в сумі 146788 (сто сорок шість тисяч сімсот вісімдесят вісім) грн. 57 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 04.03.2015 року.