Справа №628/552/15-п
Провадження №3/628/208/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2015року Суддя Куп`янського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_1 при секретарі Дюковій Г.Б., за участю прокурора Єфремової М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Купянську матеріал, який надійшов від Управління по боротьбі з організованою злочинністю Головного Управління МВС України в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, 29.05.1974року народження, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2, одруженого, працюючого директором Купянського професійного ліцею, який зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, площа ЖовтневаАДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. - НОМЕР_1, паспорт серії МК № 801996, виданий Київським РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області 27.03.1998 року,
-за ст. 172-7 КУпАП України,
- розяснені права, передбачені ст. 268 КУпАП України, ст. 63 Конституції України,
встановив:
ОСОБА_2, обіймаючи посаду директора Купянського професійного ліцею, під час виконання службових обовязків порушив вимоги щодо повідомлення про конфлікт інтересів, передбачені п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», а саме: при підписанні наказу від 22.04.2014 № 55-К «Про заохочення працівників ліцею» про надання грошової винагороди працівнику ліцею старшому майстрові ОСОБА_3 у розмірі 700грн., яка є його дружиною, не повідомив письмово безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів, тобто вчинив дії, які містять склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_2 згідно письмової заяви, яку надав суду, свою вину визнав у повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до наступного.
Встановлено, що відповідно до п.п.1.1., 1.4., 1.6. Статуту Купянського професійного ліцею, затвердженого заступником Міністра освіти і науки України від 25.06.2003року, Купянський професійний ліцей є державним професійно технічним навчальним закладом другого атестаційного рівня, що забезпечує реалізацію права громадян на здобуття професійно технічної та повної загальної середньої освіти. Ліцей здійснює підготовку робітників високого рівня кваліфікації, як правило, з числа випускників загальноосвітніх навчальних закладів на основі базової чи повної загальної середньої освіти, а також підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації робітників і незайнятого населення. Ліцей створено згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 13.06.2003року № 380 «Про вдосконалення мережі професійно-технічних навчальних закладів Харківської області» шляхом реорганізації професійно-технічного училища № 34 м. Купянська. Ліцей є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, штамп, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням (а.с.16-22).
Відповідно до контракту Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 11.08.2011року, наказу від 17.08.2011року № 388-К Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, наказу від 17.08.2011року № 308-К Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації та наказу від 22.08.2011року Купянського професійного ліцею ОСОБА_2 призначено на посаду директора Купянського професійного ліцею (а.с.74-81,82,83). Відповідно до додаткової угоди б/н від 16.07.2014року до контракту з директором Купянського професійного ліцею від 11.08.2011року термін дії контракту продовжено строком на 3 роки, з 22.08.2014року до 22.08.2017року (а.с.85).
Відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені в пункті 1 частини першої цієї статті, тобто ОСОБА_2 є субєктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» особи, зазначені у пункті 1 та підпунктах «а», «б» пункту 2 частини першої статті 4 вищезазначеного Закону, зобовязані уживати заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів, невідкладно у письмовій формі повідомляти безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.
Відповідно до п.4 Контракту Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 11.08.2011року, укладеного в особі заступника Міністра ОСОБА_4 з однієї сторони, та громадянина ОСОБА_2 з іншої сторони, встановлено, що директор Купянського професійного ліцею підзвітний та підконтрольний Міністерству (Головному управлінню освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації) і відповідальний у межах, встановлених законодавством, Статутом навчального закладу і цим контрактом (а.с.75).
Згідно з п.п.19, п. 10 Контракту Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 11.08.2011року, затвердженого 11.08.2011року заступником Міністра Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України ОСОБА_4, директор Купянського професійного ліцею зобовязаний вживати заходів щодо запобігання проявам корупції та хабарництва у навчальному закладі (а.с.77).
Відповідно до листа Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації від 19.01.2015року № 03-32/164 питання стосовно виконання Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» протягом 2014 року розглядалися на засіданнях колегії Департаменту, де були дані відповідні доручення начальникам місцевих органів управління освітою, керівникам професійно-технічних закладів, навчальних закладів інтернатного типу обласного підпорядкування. Матеріали колегії розміщені на офіційному веб-сайті Департаменту (а.с.10-11).
Відповідно до Заходів від 18.12.2013року, затверджених директором Купянського професійного ліцею ОСОБА_2 щодо попередження та профілактики корупційних правопорушень у Купянському професійному ліцеї на 2014 рік встановлено, що в даному закладі проводиться навчання з працівниками ліцею по дотриманню вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», а також проводиться розяснювальна робота з працівниками навчального закладу, спрямована на формування знань, морально-психологічних установок щодо неприпустимості вчинення корупційних діянь та інших правопорушень, повязаних з корупцією (а.с.98-100).
Директором Купянського професійного ліцею ОСОБА_2 відповідно до «Положення про матеріальне заохочення працівників Купянського професійного ліцею» за погодженням з профспілковим комітетом ліцею (протокол від 22.04.2014року № 44) видано наказ від 22.04.2014року № 55-К «Про заохочення працівників ліцею» про надання грошової винагороди працівникам ліцею, у томі числі ОСОБА_3 старшому майстрові 700грн., яка відповідно до свідоцтва про одруження є його дружиною (а.с.127,129).
Відповідно до п. 2 «Порядку призначення, виплати та розмір премії» Положення про матеріальне заохочення працівників Купянського професійного ліцею (додаток 5 до Колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом Купянського професійного ліцею на 2014 2016 роки) встановлено, що при призначені премії враховуються відношення кожного працівника ліцею до виконання своїх обовязків, забезпечення виконання завдань, які поставлені перед ліцеєм, ефективність роботи працівників, дотримання вимог внутрішнього розпорядку. Підставою для призначення, виплати та розмірів премії працівника є обґрунтоване клопотання керівників підрозділів перед адміністрацією та профспілковим комітетом, яке розглядається на спільному засіданні. Бухгалтерія ліцею здійснює нарахування премій на підставі наказу по ліцею (а.с.32-46).
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, є дружиною директора Купянського професійного ліцею ОСОБА_2, з якою він спільно проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.129, 133). Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» членами сім'ї є особи, які перебувають у шлюбі.
Таким чином, 22.04.2014року під час здійснення ОСОБА_2 службових повноважень щодо матеріального заохочення працівників Купянського професійного ліцею, у тому числі ОСОБА_3, яка є його дружиною, виник конфлікт інтересів: відповідно до ст.1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» суперечність між особистими майновими, немайновими інтересами особи чи близьких їй осіб та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.
Відповідно до наказу від 22.04.2014року № 55-К «Про заохочення працівників ліцею» матеріальне заохочення працівників ліцею, у тому числі старшому майстрові ОСОБА_3, у вигляді грошової винагороди здійснено директором Купянського професійного ліцею ОСОБА_2 за відмінну підготовку та проведення Дня відкритих дверей для учнів шкіл міста та району, що сприяє залученню абітурієнтів до вступу на навчання в Купянському професійному ліцеї. При цьому ОСОБА_3 отримала найбільшу грошову винагороду серед інших заохочених працівників.
Таким чином, ОСОБА_2 вирішуючи питання та приймаючи рішення про заохочення своєї дружини ОСОБА_3, не міг надати цілком обєктивну оцінку якості та її особистої участі у підготовці та проведенні Дня відкритих дверей.
ОСОБА_2, діючи в інтересах дружини ОСОБА_3 та усвідомлюючи можливість відмови в надані грошової винагороди, усупереч вимогам ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», перед та під час підписання наказу від 22.04.2014 № 55-к «Про заохочення працівників ліцею», письмово не повідомив безпосереднього керівника - начальника Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 про наявність конфлікту інтересів.
Тобто, усвідомлюючи факт виникнення конфлікту інтересів і власний обовязок щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладного письмового повідомлення безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів, діючи в інтересах члена власної родини, не вжив жодних заходів щодо письмового повідомлення начальника Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації про наявність конфлікту інтересів, а натомість, являючись директором Купянського професійного ліцею, здійснив дії щодо матеріального заохочення працівників Купянського професійного ліцею, яке безпосередньо стосується інтересів його дружини.
Відповідно до вимог ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» ОСОБА_2, як директор Купянського професійного ліцею, у підлеглості якого перебуває старший майстер ОСОБА_3, яка є його дружиною, зобовязаний був при наявності у нього на вирішенні питання щодо складання та підписання наказу про матеріальне заохочення ОСОБА_3 негайно письмово повідомити свого безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів, що ним зроблено не було.
Як вбачається з протоколу від 22.04.2014року № 55 Первинної профспілкової організації Купянського професійного ліцею, питання про заохочення конкретних працівників ліцею було вирішено та відповідний наказ про заохочення був складений перед узгодженням вказаного питання профспілковою організацією (а.с.128).
Крім того, погодження наказу від 22.04.2014року № 55-К «Про заохочення працівників ліцею» профспілковим комітетом не мало обовязкової сили для прийняття ОСОБА_2 остаточного рішення щодо заохочення працівників ліцею.
Погодження чи непогодження наказу про заохочення профспілковим комітетом ліцею не впливає на наявність або відсутність в діях ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КУпАП, оскільки відповідальність за цією нормою настає у разі неповідомлення особою свого безпосереднього керівництва про наявність конфлікту інтересів, незалежно від причин такого неповідомлення.
Таким чином, ОСОБА_2 перебуваючи на посаді директора Купянського професійного ліцею, допустив порушення вимог щодо повідомлення про конфлікт інтересів, а саме не повідомив безпосереднього керівника у випадку, передбаченому законом, про наявність конфлікту інтересів, тобто вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, а також те, що ОСОБА_2 раніше до відповідальності за корупційні правопорушення не притягався, вважаю за необхідне застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно довимогст. 40-1 КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі, передбаченомуст. 4 ч.2 п. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 172-6, 283, 284, 285, 299, 307 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 170 (сто сімдесят) грн., які перерахувати на р/р 31117106700013 ОКПО 37813292 одержувач Купянський ВДК МФО 851011 ОСОБА_4 УДК у Харківській області
Стягнути з ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору на користь держави (р/р 31211206700013, ОКПО 37813292, МФО 851011 банк УДК у Харківській області, код ЄДРПОУ суду 02893930, пункт з таблиці ставок судового збору п. 5) в сумі 36,54 грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через пятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня
повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути предявлена до виконання протягом 3-х місяців з дня винесення постанови.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Купянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: