Справа № 569/1143/15-ц
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" березня 2015 р. м.Рівне
Рiвненський мiський суд Рівненської області в особi суддi Кучиної Н.Г.
при секретарі судового засідання Соломон О.М.
розглянувши у відкритому судовому засiданнi в мiстi Рівному справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_2 про внесення змін у договір оренди землі.
В С Т А Н О В И В :
Рівненська міська рада звернулася до Рівненського міського суду з позовом до ОСОБА_2 про внесення змін у договір оренди землі, в якому просить суд внести з 01 квітня 2014 року зміни у договір оренди землі від 26 травня 2009 року № 040958300105, укладений між Рівненською міською радою та ОСОБА_2 і викласти його окремі пункти в наступній редакції: «п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36674,56 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року»; «абзац 1 п.9. за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 1100 грн. 24 коп. - що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-19/802-1, виданий управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №11 від 06.06.2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчать наявні в справі судові повідомлення, причину неявки, суду не повідомив. Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224ЦПК України.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 26 травня 2009 року між Рівненською міською радою та ОСОБА_2. був укладений договір оренди землі № 040958300105, за яким відповідачу передано в оренду земельну ділянку загальною площею 110 кв.м., яка знаходиться в АДРЕСА_1.
Відповідно до розрахунку № 02-19/802-1 розміру орендної плати за земельну ділянку площею 110 м2 на АДРЕСА_1, яка надана в оренду гр. ОСОБА_2 станом на 01 квітня 2014 року, розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 1100,24 грн. (одна тисяча сто грн.) 24 коп., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 пункту 13 договору оренди розмір орендної плати може змінюватися, за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). При цьому, пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.
Згідно пункту 28 договору оренди орендодавець має право у односторонньому порядку (шляхом надсилання орендареві повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.
Відповідно до статті 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни до Податкового кодексу України та поширено на всі категорії земель вимогу, згідно якої мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності, не може бути менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Землекористувачів повідомлялось про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки у місті Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику «Сім днів»), а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету (http://www.city-adm.rv.ua).
Рішенням Рівненської міської ради від 04 липня 2013 року № 3122 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01 січня 2014 року.
Згідно договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1100 грн. 24 коп. у відповідності до розрахунку, виконаного управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року.
Як встановлено частинами першою та другою статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно вимог частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового як для позивача, так і для відповідача.
Відповідно до вимог статті 30 Закону України «Про оренду землі» та пункту 34 договору оренди, укладеного між сторонами, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На виконання вказаних вимог законодавства та умов договору оренди Рівненською міською радою відповідачу надіслано пропозицію від 02 липня 2014 року (вих. № 08-2138), а саме проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Податкового кодексу України, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 10 липня 2014 року.
Однак вказана пропозиція відповідачем не розглянута і Рівненська міська рада не повідомлена про її прийняття чи відхилення.
Викладене свідчить про вжиття Рівненською міською радою передбачених законодавством та договором оренди заходів щодо досудового розв'язання спору.
Згідно частини другої статті 792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до статей 116,121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно - правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Враховуючи те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлені відповідно до Податкового кодексу України, а згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України, орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативної грошової оцінки земель та орендної плати, і укладення додаткових договорів до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
При цьому суд враховує, що невнесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача. Вказане свідчить і про порушення вимог статті 67 Конституції України, якою встановлено, що кожен повинен сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених Законом.
За таких обставин, суд погоджується з твердженнями позивача про те, що ухилення відповідача від конституційного обов'язку сплачувати належні суми податків і зборів до бюджету призводить до зменшення доходної частини бюджету, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушуються інтереси держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,60,88,212,214,215,223,224, 225,226,233,292,294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Рівненської міської ради задовольнити повністю.
Внести з 01 квітня 2014 року зміни у договір оренди землі від 26 травня 2009 року № 040958300105, укладений між Рівненською міською радою та гр. ОСОБА_2, і викласти його окремі пункти в наступній редакції:
«п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36 674 (тридцять шість тисяч шістсот сімдесят чотири) грн. 56 коп. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року».
«абзац 1 п.9. за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 1100 (одну тисячу сто) грн. 24 коп. - що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-19/802-1, виданий управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №11 від 06.06.2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Рівненської міської ради 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок судових витрат по справі, що складаються з судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляцiйного суду Рівненської області через Рiвненський мiський суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Cуддя: Кучина Н.Г.