УХВАЛА
04 березня 2015 р.Справа № 592/13725/14-а
Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Дюкарєва С.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2015р. по справі № 592/13725/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2015р. частково задоволено позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
На зазначену постанову суду Управлінням соціального захисту населення Сумської міської ради подано апеляційну скаргу. Також апелянтом, заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору та вирішення цього питання у самому судовому рішенні, яке в подальшому в цій частині буде виконано управлінням. Обґрунтовуючи заявлене клопотання апелянт посилається на неможливість у межах процесуальних строків для оскарження судового рішення здійснити оплату судового збору (оскільки органи казначейської служби пропускають платежі із затримками), а так само і під час виконання ухвали суду про залишення без руху.
Згідно з частиною другою статті 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
З 01.11.2011 набрав чинності Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 наведеної статті передбачено, що розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення адміністративного суду встановлено в розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви. При цьому ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру встановлена у розмірі 0,06% розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня 2015 року складає 1218 грн. 00 коп.
Отже, судовий збір за подання апеляційної скарги на позовну заяву немайнового характеру становить 36,54 грн. (1218*0,06=73,08; 73,08/2=36,54).
Згідно статтею 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Положеннями ч. 1 ст. 88 КАС України визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Із системного аналізу наведених положень слідує, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан сторони із метою зменшення тягаря несення судових витрат.
Сторона у справі, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідне клопотання і документи, які б свідчили про тяжкий майновий стан та неспроможність оплати судового збору у визначеному Законом розмірі.
Між тим, доказів, які б свідчили про те, що Управління соціального захисту населення Сумської міської ради не має фінансової можливості сплатити судовий збір у розмірі 36,54 грн., до суду не надано. Також апелянтом не надано жодних доказів щодо спроби отримання грошових коштів в органах Казначейства для сплати судового збору та доказів відсутності грошових коштів на рахунках Управління соціального захисту населення Сумської міської ради, тому посилання апелянта є необґрунтованим та безпідставним.
Враховуючи, що ст. 5 Закону України "Про судовий збір" для органів соціального захисту населення не передбачено пільг щодо сплати судового збору у даній категорії справи, сума судового збору у розмірі 36,54 грн. підлягає сплаті апелянтом на загальних підставах.
Отже, подана апеляційна скарга не відповідає вимогам ч. 6 ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до апеляційної скарги не додано документу, що підтверджує сплату судового збору, у розмірі визначеному Законом України "Про судовий збір".
Згідно ч. 3 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Частиною першою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин апеляційну скаргу необхідно залишити без руху і надати заявникові термін для виправлення вищезазначених недоліків.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 у розмірі 36 грн. 54 коп. або надання доказів неможливості сплати судового збору у зазначеному розмірі.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1 ст. 108, ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2015р. по справі № 592/13725/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати Управлінню соціального захисту населення Сумської міської ради строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Роз'яснити Управлінню соціального захисту населення Сумської міської ради, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: (підпис) Дюкарєва С.В.