КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 823/3693/14 Головуючий у 1-й інстанції: Котик П.М. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
У Х В А Л А
Іменем України
04 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Безименної Н.В., Кобаля М.І., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови повернути помилково сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 1932 грн.; зобов'язання відповідача повернути позивачу помилково сплачений судовий збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 1932 грн. в порядку, визначеному чинним законодавством..
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно відмовив повернути кошти, помилково сплачені як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1932 грн. при придбанні нерухомого майна, оскільки придбавала житло вперше. Крім того, позивачем зазначено, що посадові особи Управління ПФУ протиправно зобов'язали її довести у судовому порядку придбання житла вперше, що призвело до неодноразових безрезультатних звернень до суду у порядку цивільного та адміністративного судочинства.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 р. позов задоволено повністю: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови повернути ОСОБА_2 помилково сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 1932 грн. та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) повернути ОСОБА_2 (18000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) помилково сплачений збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості у розмірі 1932 (одна тисяча дев'ятсот тридцять дві) грн. через управління Державної казначейської служби в Черкаській області.
Суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не надано суду доказів придбання позивачем житла не вперше.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 р. як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення про відмову у задоволені позову.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Управлінням ПФУ правомірно відмовлено позивачу у поверненні коштів, оскільки позивачем не надано документів, що підтверджують придбавання ним нерухомого майна вперше.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 31.07.2013 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу квартири, відповідно до якого позивач придбала квартиру АДРЕСА_2, загальною площею 61,6 кв. м., який посвідчений приватним нотаріусом Черкаського нотаріального округу 31.07.2013 року та зареєстровано в Реєстрі за № 3159. (а.с.5-8)
Право власності ОСОБА_2 на нерухоме майно зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31.07.2013 року, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 06.01.2015 року (а.с. 25).
Згідно вимог п. 15-3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 «Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» позивачем сплачено 1932 грн. збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, про що свідчить квитанція № 244.576.1 від 31.07.13 на суму 1932 грн. про сплату позивачем на рахунок УК у м. Черкасах 1% за придбання нерухомого майна. (а.с.9)
У жовтні 2013 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області із заявою про повернення помилково сплачених коштів.
Відповідач листом від 15.11.2013 № 23645/02 відмовив у задоволені заяви у зв'язку з тим, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно містять неповні відомості, а тому позитивно вирішити питання щодо повернення сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування як особі, що придбаває нерухоме майно вперше не має можливості. Також, позивачу додатково повідомлено, що особою, яка придбаває житло вперше, громадянин може бути визнаний у судовому порядку. (а.с. 10)
ОСОБА_2 зверталася до Соснівського та Придніпровського районних судів м. Черкаси для вирішення питання про встановлення факту набуття права власності квартири - придбання житла вперше для припинення обов'язку сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за придбане житло, що підтверджується ухвалами судів. (а.с. 11-13)
Крім того судами встановлено, що позивач зареєстрована у квартирі АДРЕСА_1, що належить її матері ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 14 травня 1999 року.
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно п.9 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР (Далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно п.151 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
З матеріалів справи, а саме з витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно вбачається, що єдиним зареєстрованим за позивачем на праві власності об'єктом нерухомості є квартира № 1 придбана за договором від 31.07.2013 року за адресою АДРЕСА_2. Окрім цього, згідно довідки комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» від 05.01.2015 № 8660о відомо, що станом на 01.01.2013 року право власності на квартиру АДРЕСА_2 не зареєстровано.
За правилами ч.2 ст.71 КАС України від 06.07.2005 № 2747-IV в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Натомість управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області не надано суду доказів придбання позивачем житла не вперше.
Крім того, з огляду на положення ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.
Відповідно ст.3 Закону № 400/97-ВР платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно п.п. 7 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №460/2011, Казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Згідно додатку до постанови Кабінету міністрів України від 16.02.2011 року № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету", контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови у поверненні позивачу безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1932 грн. є необґрунтованими та неправомірними, оскільки ненадання позивачем документів, що підтверджують придбання нерухомого майна вперше не є підставою для відмови у поверненні такого збору.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Отже, доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 р., залишити без задоволення.
Черкаського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та стягнення коштів, залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Н.В Безименна
М.І. Кобаль
.
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Безименна Н.В.
Кобаль М.І.