Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2015 р. Справа №818/343/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/343/15 за позовом ОСОБА_2 до Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області про зобов'язання вчинити дії, стягнення допомоги по тимчасовій непрацездатності,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2.), звернувся до суду з адміністративним позовом до Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області (далі - відповідач, Липоводолинська РДА), в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог (а.с.22-25), просить зобов'язати відповідача змінити дату звільнення ОСОБА_2 з посади голови Липоводолинської РДА з 15.10.2014 року на 30.12.2014 року та стягнути з Липоводолинської РДА допомогу по тимчасовій непрацездатності за період з 25.11.2014 року по 29.12.2014 року в сумі 10813,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядженням Президента України від 13.10.2014 року позивача звільнено з посади голови Липоводолинської РДА. При цьому в період з 13.10.2014 року по 29.12.2014 року позивач хворів, що підтверджується відповідними листками непрацездатності. В перший робочий день після хвороби позивач з'явився на робочому місці, був ознайомлений з розпорядженням та отримав трудову книжку із датою звільнення - 15.10.2014 року. З позивачем було проведено розрахунок, однак виплату здійснено лише за одним листком непрацездатності, в період з 13.10.2014 року по 24.10.2014 року, інші листки непрацездатності залишено без оплати. Дату звільнення позивач вважає незаконною, оскільки таке звільненням мало місце в період його тимчасової непрацездатності, а неоплату листків непрацездатності, порушенням його права на отримання відповідної допомоги по непрацездатності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.
Відповідач проти позовних вимог заперечував, в письмовому відзиві, поданому до суду (а.с.28-31), зазначив, що відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" повноваження голів місцевих державних адміністрацій припиняються Президентом України за його власною ініціативою. При цьому норми трудового законодавства, а саме ч. 3 ст. 40 Кодексу законів про працю України, не застосовуються. Щодо листків непрацездатності, то оплаті підлягає лише листок за період 13.10.2014 року по 24.10.2014 року, оскільки відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності та витратами зумовленими похованням" оплаті підлягають лікарняні листи, видані в період трудових відносин або в день звільнення.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.53).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що розпорядженням Президента України від 13.10.2014 року № 1117/2014-рп ОСОБА_2 звільнено з посади голови Липоводолинської РДА (а.с.7), про що 15.10.2014 року до трудової книжки позивача внесено відповідний запис (а.с.8-10).
Однак, на момент звільнення, позивач перебував на лікарняному з 13.10.2014 року по 29.12.2014 року, що підтверджується листками непрацездатності від 13.10.2014 року АГИ № 839151 (а.с.14), від 27.10.2014 року АГИ № 839274 (а.с.15), від 03.11.2014 року АГО № 121830 (а.с.16), від 17.11.2014 року АГИ № 839436 (а.с.17), від 12.12.2014 року АГО № 030266 (а.с.18), від 29.12.2014 року АГИ № 917518 (а.с.19).
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" посадові особи місцевих державних адміністрацій є державними службовцями, їх основні права, обов'язки, відповідальність, умови оплати праці і соціально-побутового забезпечення визначаються Законом України "Про державну службу".
Частина перша ст. 30 Закону України "Про державну службу" визначає підстави припинення державної служби та передбачає, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у випадках, визначених вказаною нормою закону.
Таким чином, Закон України "Про державну службу" встановлює додаткові, поряд із Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП України), підстави припинення державної служби.
При цьому вказана норма не передбачає заміну загальних підстав звільнення, визначених КЗпП України, тобто норми КЗпП України є загальними в регулюванні трудових відносин державних службовців.
Згідно ч. 1 ст. 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" повноваження голів місцевих державних адміністрацій припиняються Президентом України у разі: 1) порушення ними Конституції України і законів України; 2) втрати громадянства, виявлення факту подвійного громадянства; 3) визнання судом недієздатним; 4) виїзду на проживання в іншу країну; 5) набрання законної сили обвинувальним вироком суду; 6) порушення вимог несумісності; 7) за власною ініціативою Президента України з підстав, передбачених цим Законом та законодавством про державну службу; 8) висловлення недовіри більшістю (дві третини) голосів від складу відповідної ради; 9) подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням.
Відповідно до п. 15 Порядку розгляду питань, пов'язаних з підготовкою і внесенням подань щодо осіб, призначення на посаду та звільнення з посади яких здійснюється Президентом України або Кабінетом Міністрів України чи погоджується з Кабінетом Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 року № 298, на підставі акта Президента України або Кабінету Міністрів України щодо призначення на посаду чи звільнення з посади особи в установленому порядку відповідним органом або підприємством у триденний строк видається наказ (розпорядження) за місцем її роботи, в якому зазначається дата початку роботи на відповідній посаді або припинення роботи.
Таким чином, Президент України приймає рішення про припинення повноважень голови державної адміністрації, тобто припиняє відносини публічної служби, при цьому трудові відносини голови державної адміністрації припиняються з відповідною державною адміністрацією, в даному випадку - Липоводолинською РДА.
Отже доводи відповідача щодо незастосування до відносин припинення повноважень позивача на посаді голови районної державної адміністрації, норм трудового законодавства спростовуються положеннями вищенаведених нормативних актів.
Відповідно до ч. 3 ст. 40 КЗпП України не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці.
Оскільки позивача звільнено з посади голови Липоводолинської РДА в період тимчасової непрацездатності, що підтверджується належними доказами - листками непрацездатності, суд вважає позовні вимоги в частині зобов'язання Липоводолинської РДА змінити дату звільнення ОСОБА_2 з посади голови Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області з 15.10.2014 року на 30.12.2014 року обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо стягнення з Липоводолинської РДА допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з 25.11.2014 року по 29.12.2014 року в сумі 10813,00 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності та витратами зумовленими похованням" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 35 вказаного Закону допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з страхових випадків.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Оскільки судом в даній справі змінено дату звільнення позивача з 15.10.2014 року на 30.12.2014 року, в Липоводолинської РДА виникає обов'язок перерахування виплат в тому числі і за листками непрацездатності 27.10.2014 року АГИ № 839274, від 03.11.2014 року АГО № 121830, від 17.11.2014 року АГИ № 839436, від 12.12.2014 року АГО № 030266 та від 29.12.2014 року АГИ № 917518.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині стягнення з Липоводолинської РДА допомоги по тимчасовій непрацездатності за період з 25.11.2014 року по 29.12.2014 року в сумі 10813,00 грн., визнаються судом передчасними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області про зобов'язання вчинити дії, стягнення допомоги по тимчасовій непрацездатності - задовольнити частково
Зобов'язати Липоводолинську районну державну адміністрацію Сумської області змінити дату звільнення ОСОБА_2 з посади голови Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області з 15.10.2014 року на 30.12.2014 року.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 03.03.2015 року.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов