ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2015 року м.Київ К/800/30616/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Вільшанське ремонтно-транспортне підприємство» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року у справі за позовом прокурора Городищенського району Черкаської області в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Вільшанське ремонтно-транспортне підприємство» про стягнення штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2013 року прокурор Городищенського району Черкаської області в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Вільшанське ремонтно-транспортне підприємство», в якій просить стягнути з відповідача штрафні санкції в сумі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив про несплату відповідачем у добровільному порядку штраф, накладеного постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 квітня 2013 року № 442-ЦД-1-Е за правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року, адміністративний позов задоволено повністю; стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Вільшанське ремонтно-транспортне підприємство» до Державного бюджету України через Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 17000 грн.
При винесенні рішень суди виходили із правомірного накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та обґрунтованості вимог про стягнення суми штрафу.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями, Публічне акціонерне товариство «Вільшанське ремонтно-транспортне підприємство» звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про усунення порушень законодавства про цінні папери» від 19 вересня 2012 року № 1112 -ЦД-1-Е зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Вільшанське ремонтно-транспортне підприємство» у термін до 19 грудня 2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме, п.5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 17 вересня 2008 року № 514-VI «Про акціонерні товариства» щодо приведення до 30 квітня 2011 року Статуту та Внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та проінформувати про його виконання уповноважену особу Комісії.
26 березня 2013 року позивачем складено Акт «Про правопорушення на ринку цінних паперів» №695-ЦД-1-Е, яким встановлено порушення відповідачем вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме несвоєчасне виконання розпорядження від 19 вересня 2012 року № 1112 -ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання 19 грудня 2012 року).
У акті зазначено, що станом на 26 березня 2013 року ПАТ «Вільшанське ремонтно-транспортне підприємство» усунуло порушення вимог законодавства, про що свідчить Статут товариства (Державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 26 грудня 2012 року №10011050013000399) та Свідоцтво про реєстрацію випуску акцій від 15 січня 2013 року №351/1/00, що свідчить про несвоєчасне виконання розпорядження від 19 вересня 2012 року № 1112 -ЦД-1-Е. Дане правопорушення є повторним, про що свідчить постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 19 вересня 2012 року №2010-ЦД-1-Е.
Постановою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів» від 28 березня 2013 року призначено відносно відповідача розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів та повідомлено його, що справа про правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності за відповідної адресою, повноваження особи представника юридичної особи засвідчуються довіреністю.
11 квітня 2013 року Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову «Про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів» № 442-ЦД-1-Е, якою на Публічне акціонерне товариство «Вільшанське ремонтно-транспортне підприємство» за несвоєчасне виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери накладено штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.
Згідно п.5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
У ст.1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно п.п.10, 14 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.8 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи правомірність та чинність постанови про накладення на відповідача штрафних санкцій, а також несплату відповідачем суми штрафу у встановлені законодавством строки, колегія суддів погоджується з висновками суддів першої та апеляційної інстанцій про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позовних вимог прокурора.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Вільшанське ремонтно-транспортне підприємство» залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді